Josef Valuch: Bonsaje a umění na podzimní Floria Kroměříž

Unikátní výstava propojující interiér s exteriérem výstaviště se chystá. Přijďte se o víkendu podívat!
19.09.2022  přečteno: 173x,  kat.:bonsaje

Nově pojatá expozice čeká na návštěvníky letošní podzimní výstavy na výstavišti Floria Kroměříž. V pavilonu B bude od 23. do 25. září 2022 pod názvem Bonsaje a umění k vidění jedinečná kolekce bonsají, stáří od 100 do více než 600 let. Část pochází z Japonska, do České republiky je dopravil zkušený sběratel Josef Valuch.

Svoji unikátní sbírku má uloženou ve Starém Městě nedaleko Uherského Hradiště v Bonsaimuseu Isabelia. Sbírka pana Valucha nemá co do počtu i stáří jednotlivých bonsají v Evropě obdobu. Do Kroměříže přiveze kolekci stromů, z nichž část dosud nebyla v České republice vystavována.

 Upoutávka na výstavu

Výstaviště ve spolupráci se zkušeným sběratelem chystá expozici, která se bude od minulých výstav bonsají lišit. Výstavní expozice bude propojena s venkovním prostorem stávající bonsajové zahrady, kterou doplní exponáty ze sbírky Pinus line – 100 borovic.

Sbírka zahrnuje unikátní kolekci rostlin Pinus sylvestris, které se podařilo zachránit z různých oblastí Evropy ( Pyreneje, Karpaty, Tatry nebo Alpy, z hlediska zeměpisného pak z oblastí ve Španělsku, Francii, Rakousku, Rumunsku, Slovensku nebo ze Skandinávie za polárním kruhem).Jsou to stromy s příběhem, který začíná jejich nalezením a přesazením. Tvarování pak ukazuje, jak variabilní tyto stromy mohou být. Nejrůznější bonsajové styly vznikají ve spolupráci s mnoha světovými i evropskými demonstrátory. Díky tomuto projektu vzniklo „živé muzeum“, které se stává místem setkávání všech, kterým bonsajová tvorba a borovice obzvlášť učarovaly.

A protože je dobré doplnit umění uměním, budu bonsaje provázet plastiky akademického sochaře Zdeňka Tománka, pedagoga kamenosochařského oboru na SUPŠ Uherské Hradiště, jehož dílo je zastoupeno ve sbírkách Národní galerie a Národního muzea v Praze, ministerstva kultury ČR, GVU Hodonín, Musea Helsinky Muzea Szutki medalierskie Wroclav v mnoha soukromých sbírkách a galeriích po celém světě.

K návštěvě zve výstaviště Floria Kroměříž a Bonsaimuseum Isabelia

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 0
    

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2022 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů