redakce: Výstava tisů ze sbírky Bonsai Isabelia na jarní Floře Olomouc
Jak již bylo uvedeno, jedná se o kreativně-umělecký způsob prezentace tisů v rámci jarní etapy Flora Olomouc. Na výstavišti máme k dispozici menší, komorní pavilon, do kterého se vejde max. 50 ks stromů. A my jsme se pro letošek rozhodli, že návštěvníkům nabídneme něco úplně jiného, než na co jsou zvyklí.
Vystavíme ucelenou kolekci bonsají jednoho rostlinného druhu, a sice tisů. Tady je důležité říci, že se nejedná o běžné rostliny u nás tvarované a třeba i kopané, ale o stromy, které při našich návštěvách v Japonsku kupujeme od soukromých pěstitelů.
Děláme to již léta a v Isabelii z nich sestavujeme zajímavou sbírku. Co se týče jejich původní podoby, víme, že tyto bonsaje vznikly ze zahradních rostlin, které mohly mít na počátku své proměny výšku 10 i 15 metrů, čemuž odpovídá i mohutná báze a spousta kvalitně zpracovaného mrtvého dřeva. Dnes jsou jejich kmeny vysoké jen 70–90 cm. Tyto tisy po léta tvarovaly ruce japonských bonsajových mistrů, poslední zásahy již ale prováděli naši pěstitelé.
Neobvyklá kromě bonsají bude v pavilonu jistě i atmosféra. Místo má totiž tu výhodu, že je bez vnějšího osvětlení, bez oken. Takže prezentaci nebudou rušit žádné vlivy zvenčí. S trochou nadsázky by se dalo říci, že se návštěvník stane divákem jakési show, kde hlavní roli budou hrát bonsaje z tisů, jejich ucelená kolekce, čítající několik desítek kusů…
Celkem plánujeme, že v pavilonu postavíme tři zrcadlové stěny a vystavíme 25 tisů na skleněných stojanech, pod kterými bude mlha. Tím, že se budou stromy ze všech stran odrážet v několika zrcadlech, získá prezentace úplně jinou dimenzi, nový rozměr. A lidé budou mít pocit, že vidí několik stovek stromů, samozřejmě z různých úhlů, které by při normálním klasickém japonském způsobu prezentace např. v tokonomě neměli šanci spatřit.
Přijďte se podívat!
© 2001-2022 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek design: Jan Junek Zásady ochrany osobních údajů