Martin Hrkal: Dynamix – nové krmivo pro kapry Koi i další jezírkové ryby od firmy Oase

Dlouholeté zkušenosti, tradice a řada úspěšných produktů z oblasti výživy nejen akvarijních, ale i v zahradních nádržích chovaných ryb jsou základem výrobku vytvořeného s typicky německou precizností!
23.03.2022  přečteno: 90x,  kat.:bonsaje

To, že německá firma Oase cílí svými produkty na nejširší skupinu lidí, kteří se zabývají chovem ryb ať už v akvarijní podobě, nebo ve formě okrasných či koupacích zahradních jezírek, už všichni víme. Tato společnost (dnes již i se svým partnerem firmou Söll) má ve svém portfoliu nejen technologie na čištění a úpravu vody, ale také přípravky pro léčbu nemocí chovaných ryb, popř. i jejich výživu. Jako nejúspěšnější zde můžeme najít krmivo pro akvarijní ryby s názvem Organix, které patří mezi top produkty ve výživě ryb na světě.

S krmivem Organix získávají v akváriích chované ryby čistou sílu aljašské přírody. Díky kvalitním surovinám jim nabídneme bohatý a prvotřídní jídelníček, který je udrží ve vynikající kondici, špičkové formě. A zároveň uchová na nejvyšší možné úrovni i kvalitu vody, v níž žijí! To znamená, že Organix nepatří mezi krmiva, která by obsahovala vysoký podíl balastních látek. Ruku v ruce s tímto krmivem se společnost Oase zaměřuje i na výživu ryb jezírkových, kde už určitou tradici má. Kolem roku 2006 se prodávalo krmivo, které bylo označováno značkou Fish Fit. Pak došlo k jakémusi přirozenému útlumu, protože preparátů pro výživu ryb chovaných v zahradních nádržích bylo na trhu poměrně velké množství, a to i těch vysoce kvalitních. Navíc se německý výrobce v této době soustředil prioritně na svůj technický program. V současné době, po spojení Oase s firmou Söll, se snaží tento gigant opět zaplnit mezeru, která v jeho portfoliu vznikla, a vyvíjí svou vlastní výživovou řadu pro jezírkové ryby a kapry Koi s názvem Dynamix.

Tato strategie je kromě jiného i dokladem toho, že si společnost Oase velmi dobře uvědomuje, co jako dodavatel produktů určených k výstavbě a provozu jezírek pro své zákazníky znamená. Ti, kdo její technologické celky i dílčí komponenty po léta nakupují, se totiž netají tím, že by rádi měli k dispozici od firmy, které důvěřují, pro své ryby také krmivo. Prostě kompletní nabídku všeho od jedné společnosti.

krmivo pro akvarijni ryby Organixpuvodni krmiva znacky  Fish Fitkrmeni kapru Koi z ruky...krmiva pro jezirkove ryby Dynamix tabulka s jednotlivymi druhy krmiv

Krmiva Dynamix charakterizují propagační materiály velmi příjemným způsobem jako nový přístup globálního pojetí světa k výživě jezírkových ryb. Tato ucelená výživová řada totiž kombinuje náš způsob života s dobrými životními podmínkami živočichů, které ve vodě chováme. Pro zákazníky je důležité mít z krmení dobrý pocit a vědět, že dávají rybám nejen opravdu kvalitní výživu, ale zároveň že nezatěžují životní prostředí. A to je v současné době nástupu ekologického vnímání naší existence na planetě prioritní!

Produkty zn. Dynamix mají širokou cílovou skupinu uživatelů. Budou nabízeny pro všechny zahradní ryby od jesetera a zlaté rybky až po japonské Nishikigoi s tím, že jsou sestaveny tak, aby si v ní každý rybí druh nalezl to své. Spokojení budou ale i majitelé ryb, protože optimální receptura zajišťuje vitální, pestře vybarvené, a hlavně zdravé obyvatele zahradních jezírek. A přitom je pamatováno i na čistotu vody v nich.

Důvodem, proč používat novou řadu krmiv pro jezírkové ryby Dynamix, je jistě i nedávné spojení firem Oase a Söll, z něhož vzešla nabídka výživové řady Organix pro akvarijní ryby. Prostou a logickou dedukcí by vám pak mělo vyjít, že když někdo umí dobře nakrmit ryby v akváriích, asi by měl dokázat vyrobit i stejně kvalitní preparáty pro obyvatele zahradních nádrží, japonské kapry Koi nevyjímaje.

Možná by bylo dobré vědět, z čeho akvarijní krmiva Organix vychází a proč jsou tak úspěšná. Organix je krmivo, které můžeme charakterizovat jako nekompromisní a udržitelné, se spoustou kladných vlastností. Jedná se vcelku o osm různě ochucených druhů krmiv, která se dají používat jako plnohodnotná, tzv. komplexní. A při jejich kombinování můžeme jít ještě o kousek dál, a zajistit tak rybám ve vašich akváriích skutečně kvalitní výživu. Nabídku totiž perfektně doplňují i speciální směsi pro mladé ryby, krevety a preparáty pro krásné zbarvení. Co se týče podob krmiva Organix, můžeme mluvit o vločkách, mikro vločkách, tabletách, granulátech, mikro granulátech anebo tyčinkách. V praxi to potom znamená, že každý druh akvarijní ryby má svoji podobu krmiva, kterou je schopen co nejpřirozenějším a nejlepším způsobem přijímat.

Vycházíme-li z bodů, na kterých je krmivo Organix postaveno, můžeme směle předpokládat, že výživa pro jezírkové ryby včetně kaprů Koi s názvem Dynamix bude založena na stejných základech. Bude to tedy produkt bohatý na přírodní látky mající optimální poměr bílkovin a tuků, vysoký podíl omega 3 a omega 6 mastných kyselin i vitaminů, přesně přizpůsobený chování každého druhu ryb při příjmu potravy. V krmivu Dynamix je rovněž snížený podíl popela, rybí moučky a pšeničné mouky, tzn. pojivových složek, jakéhosi balastu. Tyto látky se při výrobě krmiva používají z toho důvodu, aby pomohly udržet tvar granulí a pojily jednotlivé výživové komponenty k sobě dohromady. Často jsou ale nestravitelné a ryby je z těla vylučují spolu s výkaly z těla ven, čímž se vodní prostředí zbytečně zatěžuje např. tím, že vzniká více sedimentu. Jak se s ním vypořádat, to jsme radili v časopise Bonsaje, zahrady, jezírka č. 68, kde byl zmíněn přípravek SchlixX (využití při odbahnění velkých nádrž, např. přehrad, golfových jezer aj.), pro malá jezírka existuje ekvivalent v podobě preparátu Pond Sludge Remover. Balení 0,5-10 kg pak postačí pro nádrže s obsahem vody 10-200 m3.

Krmiva Dynamix obsahují rovněž minimální podíl fosfátů, které pak ryby nadměrně nevylučují do vody, což v praxi znamená, že se snižuje produkce řas. Ty totiž jako základní stavební kámen fosfor pro svůj růst využívají a zde je ho najednou méně! A jak je boj s nimi problematický, to jste si mohli přečíst např. v č. 67 magazínu Bonsaje, zahrady, jezírka

V Dynamixu jsou také přísady s certifikací MSC (přírodní suroviny, které se v těchto výrobcích používají, pochází z přísně kontrolovaných vod, jež se nachází u pobřeží Aljašky, a jejich těžba je přísně kontrolována nejen po stránce množství, ale i ekologie), což samo o sobě dodává těmto krmivům „punc“ kvality.

Jak již bylo v úvodu řečeno, chovatelé ryb ať již akvarijních, nebo jezírkových jistě uvítají možnost mít nejen doma, ale i na zahradě k dispozici krmiva, která jsou prověřena historií a tradicí seriózního výrobce, jemuž důvěřují. Co se týče balení, asi jste si pouhým pohledem na fotografie Organixu a Dynamixu povšimli, že se společnost Oase snaží o podobné barevné provedení. I to je určitý záměr, který má již na první pohled zákazníkovi říci, že se jedná o ucelenou řadu krmiv, v případě Organixu pro akvarijní ryby a v případě Dynamixu pro kapry Koi, jesetery či jiné okrasné druhy ryb.

Pokud zde hovoříme o výživě jeseterů, je třeba uvést na pravou míru termín, kdy bude krmivo pro ně k dispozici. V rámci tzv. prémiové řady se tak stane asi až příští chovatelskou sezónu, v letošním roce v nabídce ještě není. Podíváme-li se do tabulky na této straně nahoře, vidíme, že krmivo Dynamix je nabízeno celkem v osmi variantách, a sice pro menší Koi, větší Koi a malé i větší okrasné ryby, které jsou různě vybarvené. A co v něm z hlediska složení můžeme najít?

Tak třeba směs sóji, masa a cholinu, díky níž budou ryby přirozeně přirůstat, ale bez rizika obezity. Dále pak zelené peletky se spirulinou či fermentovanou červenou rýží, které podporují jednak intenzivní zbarvení ryb, jednak také jejich zdravý metabolismus. V některých druzích krmiva je i olej z lososa bohatý na esenciální omega-3 mastné kyseliny, podporující optimální růst ryb, barvivo kataxantin a prebiotický pepř. Ten pomáhá vytvářet přirozenou pigmentaci červených ryb a zlepšuje vstřebávání vitamínů a minerálů. I ryby milují pochoutky, takže nepohrdnou přídavkem krevet, které v krmivu nejen dobře chutnají, ale také podporují růst kostí či šupin.

Důležitou osobou při vývoji, testování a uvádění krmiva Dynamix na trh je Martin Kamerrer, přední německý chovatel kaprů Koi, který přijal koncem února pozvání na seminář pořádaný společností Oase v prostorách společnosti Vladeko Tachlovice. Za jeho pomoc a spolupráci mu velmi děkujeme!

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2022 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů