ing. Dalibor Katreniak: Japonská zahrada společnosti Numa

Ukázka realizace známého slovenského chovatele Nishikigoi...
23.03.2021  přečteno: 368x,  kat.:zahradní tvorba

Pozemek, na kterém byla zahrada vybudována, se nachází v sídle společnosti v obci Čenčice asi 12 km od Popradu. Původně strmý terén musel být odtěžením a převezením zeminy vyrovnán, takže vznikla mírně svažitá expozice, která výstavbu umožnila. Půdorysně se pak jedná o pozemek ve tvaru písmene „L“. Samotná zahrada včetně jezírka se rozkládá na ploše cca 500 m2 a původně byla zatravněná s klasickou závlahou. Protože ji ale bylo potřeba neustále udržovat, rozhodli jsme se ji přebudovat na zahradu japonského typu, která je v současné době přístupná všem našim zákazníkům včetně zájemců o kapry Koi či japonskou zahradní architekturu obecně.

Návrh zahrady stejně jako i její realizaci jsme prováděli vlastními silami. Velké stromy a kameny byly na předem vybraná místa dopravovány jeřábem, zbylý materiál ručně či malou mechanizací. Opěrná zeď, která odděluje pozemek od sousedů, je postavena z kamene dvou barev z místního lomu a měří zhruba 2 metry. Na ní je pak klasické drátěné pletivo potažené síťovinou, kterou můžete znát třeba z tenisových kurtů.

Původně jsme umisťovali tvarované stromy a kameny do travnaté plochy, ale protože byla údržba kolem nich značně komplikovaná, rozhodli jsme se, že trávník vyměníme a nahradíme drobným štěrkem. Pod ním je dvojitě položena geotextilie, která zabraňuje prorůstání vegetace.

Pohled od vstupu do zahrady smerem k altanuJaponska studanka cukubaiDva vodopady zajistuji pritok vody do jezirkaVisute molo nad hladinou...Pohled zhora na zahraduKachnicka mandarinska na hladine jezirkaProsklena podlaha v altanu

Solitérní kameny pocházejí z ostrova Shikoku a z Japonska jsou i tvarované stromy. Největší kámen má rozměr 200 x 170 x 15 cm a je umístěný v blízkosti cedru. Kámen pro studánku cukubai je veliký 90 x 60 x 30 cm a kromě něj se v zahradě nachází ještě dalších devět „skal“. Kolekci tvarovaných stromů tvoří Juniperus chinensis 'Hetzi', mohutný Taxus baccata, tři kusy borovice Pinus parviflora, jeden Cedrus atlantica ´Glauca´, dva červenolisté a jeden zelený javor, dva do koulí sestříhané tisy o průměru 170 cm, několik azalek, Ginkgo biloba aj.

Jezírko, které má nepravidelný tvar dvou k sobě přisedajících ledvin, je dva metry hluboké, s obsahem 35 m3 vody. Mechanicko biologická filtrace se skládá z čerpadla o výkonu 30.000 litrů za hodinu, 110 wattové UV lampy, generátoru ozonu, nerezového štěrbinového předfiltru (síto 300 mikronů) a tří komor biologického filtru o obsahu 2 m3. Ve vodě plave pět ruských jeseterů větších než jeden metr, stejný počet amerických veslonosů a patnáct kaprů Koi o délce 35 – 70 cm.

Mezi dominanty naší japonské zahrady patří bezesporu altán, který je umístěn v rohu a obklopen vodní hladinou tak, aby se do něj návštěvník dostal pouze přes můstek. Je osmiúhelníkový, v průměru má pět metrů a slouží k relaxaci či jednání s obchodními partnery. Trochu netypicky je zde umístěn i gril. Aby měla střecha altánu tvar jako klasické stavby v Asii, byly hranoly na její zhotovení speciálně ohýbané. Po položení krytiny Bramac se ale linie střechy opticky částečně vyrovnala, z vnitřního prostoru je ale prohnutí vidět. Součástí altánu je důkladně impregnované dřevěné molo, které z části zasahuje nad hladinu jezírka, ve kterém je ukotveno na dubovém pilíři.

Zajímavostí této stavby je jistě i částečně prosklená podlaha, která se nachází nalevo od vstupu do altánu. Z jeho vnitřního prostoru je tak možné díky křišťálově čisté vodě vidět až na samotné dno jezera. I když se pod skleněnou částí podlahy nachází výtok vody z filtrace s poměrně silným proudem, rády se zde zdržují ryby, které tak můžeme pozorovat. Přítok vody do jezera je kromě jiného zajištěn i dvěma vodopády, z nichž vyšší je umístěn asi 150 cm nad úrovní hladiny.

Kromě ryb v jezeře můžeme na jeho hladině vidět i pár kachen mandarínských, které patří mezi nejkrásněji vybarvené kachny světa. Jejich chov není náročný, bez problémů ho zvládne i začátečník.

Hlavní pohled na scenerie v zahradě je od vstupu na pozemek, kdy se po chodníku ze zámkové dlažby (dvoubarevná je proto, aby korespondovala s kameny ve zdi) dostáváme postupně kolem zátiší se solitérami a mechovými polštáři až k altánu, do něhož vstupujeme po šlapácích se symboly čtyř ročních období. Z něho pak můžeme objevovat další zajímavá zákoutí…

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 2     poslední: 28.03.21 21:59
    

  hezká zahrádka...  m kolacia23.03.21 17:08
  Klasika. Vymazlená opěrná zeď....  vladimír touš28.03.21 21:59

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2022 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů