Jan Stropnický: OASE biOrb AIR 60, aneb pěstujte pokojové bonsaje netradičně!

Informace o nových možnostech pro milovníky fíkusů, čínských jilmů, pepřovníků, ptačích zobů a jiných tropických nebo subtropických bonsají...
15.11.2018  přečteno: 314x,  kat.:bonsaje

Máte v bytě málo světla, tepla a nebo se bojíte, že se v době vaší nepřítomnosti nebude tropickým či subtropickým miniaturám dařit? Máme pro vás řešení, které je nejen plně funkční, ale i krásné!

Pokud mluvíme o zařízeních Oase biOrb, je třeba říci, že toto označení platí obecně pro všechny akrylátové nádrže včetně těch, které jsou naplněny vodou a slouží jako akvárium. Objeví-li se ale v názvu slovíčko Air, znamená to, že se jedná o „pokojový skleník“, ve kterém můžeme pěstovat nejrůznější rostliny, indoor bonsaje nevyjímaje.

Z hlediska možností výběru designu je příjemné, že se biOrb Air dělá v několika barevných provedeních, hnědé, šedé a nebo bílé, což nemá zcela logicky na pěstování a život rostlin žádný vliv. Oase biOrb Air je jednoduše řečeno velká akrylátová koule, vybavená, spoustou užitečných věcí, umožňujících bezproblémové pěstování živých rostlin. Já osobně vidím jako nejdůležitější to, že je ve spodní části nádoby prostor, ve kterém se nachází zásobník vody. Ta je pak pomocí filcové rohože ležící na plastové děrované podložce rozváděna rovnoměrně ke kořenům rostlin. Zvenku u jedné z nohou můžeme vidět průhlednou hadičku sloužící jako vizuální indikátor plnosti zásobníku.

Veškeré „technologické zázemí“ biOrbu Air 60 (číslo označuje průměr koule) je umístěno v poklopu. Ten obsahuje vestavěné LED světlo, ventilátor pro řízenou výměnu vzduchu včetně uhlíkového filtru a ultrazvukovou zamlžovací jednotku se zásobní nádobkou na speciální roztok. Jedná se o tzv. demineralizovanou vodu, protože mlžící tryska je hodně jemná a minerály z klasické vodovodní vody by ji brzy ucpaly. Ventilační jednotka, která zajišťuje výměnu vzduch, je tak tichá, že ji opravdu neslyšíte! I když to při pěstování bonsají není tak důležité, musíme vyzdvihnout schopnost pohlcování pachů, které se z akrylátové koule nedostanou díky polyuretanové pěně ze síťovaného polymeru, který je ošetřen aktivním uhlím. Tento filtr bychom ocenili např. tehdy, pokud by v biOrbu Air 60 měly růst masožravé rostliny, které mají v láčkách náplň s „vůní“ hnijícího masa, jež láká hmyz.

Součástí balení je také kokosový substrát slisovaný do úhledné kostky, my ale budeme sázet nejspíše do akadamy či jiných bonsajových substrátů. Při práci s nimi musíme postupovat opatrně, protože akrylátové sklo je náchylné na poškrábání. Tím, že máme k dispozici LED osvětlení s automatickým, dvanáctihodinovým cyklem a možností regulace, nejsme závislí na místě, kam se dostane přirozené denní světlo. BiOrb Air 60 tak můžeme jako silně dekorativní prvek postavit kamkoliv v kanceláři, ložnici nebo i v tmavé chodbě.

Pokud byste si chtěli sestavit bonsajové aranžmá za pomoci katalogu biOrb Air 60, najdete na stránce 6 a 7 nejen potřebné příslušenství, které vám usnadní práci (např. dlouhé nůžky a pinzetu), ale i kreativně tvarované kořeny různých podob a velikostí.

Život v akrylátové kouli nemusí být zastoupen jenom tropickými dřevinami, v našem případě pokojovými bonsajemi. V biOrbu se daří dobře také drobným pokryvným rostlinám (např. v pokojových krajinkách hojně využívané Soleirolia soleirolii), některým druhům mechu a menšímu hmyzu či drobným živočichům. Tyto doplňky jsou velice atraktivní, protože jinak, než v uzavřeném prostou je s indoor bonsajemi kombinovat nemůžeme. Jistě si dovedete představit, že pod mohutným fíkusem poskakuje šípová žába pralesnička a na větévce kvetoucí Carmony sedí třeba brouk zlatohlávek. V podrostu pak mohou kvést drobné mini begonie nebo orchideje.

Určitou malou nevýhodou je při sestavovaní bonsajových aranžmá skutečnost, že jediný vstupní otvor pro manipulaci se vším, co do akrylátové koule potřebujeme umístit, je velký jen 18 cm. To je jeho průměr. A tak je pravdou, že starší bonsai s rozložitou korunou plnou obtížně se ohýbajících větví do biOrbu asi umístíme jen stěží. Dřeviny pro tento „pokojový skleníček“ je tedy potřeba pečlivě vybírat nebo i připravovat.

Pokud bychom chtěli shrnout důvody, proč tropické nebo subtropické bonsaje pěstovat právě v biOrbu Air, myslím si, že vše je jasné! Každý pěstitel pokojovek totiž ví, kde jsou hlavní úskalí. Jedná se o pravidelnou a stejnoměrnou zálivku, vzdušnou vlhkost, umístění na světlém stanovišti a dobrou ventilaci kolem rostliny samotné. To vše nám tato „kouzelná koule“ nabízí, a navíc použitím biOrbu získáme naprosto originální designový prvek našeho bytu.

Co se týče údržby, ta je svým způsobem stejná jako u bonsaje, kterou máte v misce na okně. V případě biOrbu musíte mít akorát delší nůžky a počítat s tím, že k dispozici pro střih, hnojení a úpravu povrchu je velikostně omezený horní otvor. Jako velkou výhodu je na druhé straně třeba zdůraznit to, že i lidé zahradnicky méně zruční dokáží v biOrbu Air udržet bonsaje, které by jim ve standardním bytovém klimatu asi dlouho nevydržely. Systém akrylátové koule je totiž sofistikovaný a naprosto vybalancovaný, takže základní podmínky pro růst a vývoj zajistí sám bez naší spolupráce. Vše stačí jen kontrolovat a dodávat vodu či roztok určený k mlžení.

Téma k zamyšlení na závěr: „Nemůže být biOrb Air 60 v letošním roce atraktivním, zajímavým a naprosto unikátním dárkem pro některého z členů vaší rodiny?

Text: Ing. Martin Hrkal,www.oase-filtrace.cz

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 0
    

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2023 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů