Michal Budík: Příležitost pro milovníky doplňkových rostlin

Michal Budík je znám i jako dlouholetý sběratel nádherně kvetoucích rostlin Rodohypoxisů a nyní je nucen zredukovat svou sbírku. Z tohoto důvodu nabízí pro příští sezonu 2019 své Rhohypoxisy zájemcům o doplňkové rostliny.
04.02.2019  přečteno: 592x,  kat.:bonsaje

Rhodohypoxis je rostlinka pocházející z Dračích hor v jižní Africe. Patří do čeledi Hypoxidaceae. Roste v oblastech, které jsou dobře odvodněné. Přesto v létě zůstávají půdy vlhké a v zimním období jsou zcela suché. Rostliny suchou zimu přečkávají díky drobným podzemním hlízkám.

V době vegetace vyžadují rhodohypoxisy slunnou polohu. Hlízky sázíme do mírně kyselého propustného substrátu s přídavkem rašeliny a štěrku. V létě potřebují dostatek vláhy, v zimě zase naopak sucho. Proto je vhodné je vysazovat do nádob. Nádoby můžeme zapustit do země, to v případě, že je pěstujeme například ve skalce.

Pokud si zvolíme variantu pěstováni v ozdobných nádobách, je možno mít nádoby kdekoliv v zahradě na slunném místě. V době květu, kvůli zachování barevnosti je vhodné chránit před úpalem. Květy pak déle drží svou nádhernou barvu a i delší dobu kvetou.

Pro obě varianty pěstování platí, že je pak v zimním období snadno přeneseme a uložíme do sucha do bezmrazé místnosti či sklepa.

Z letitých zkušeností s pěstováním v našem klimatu se nejvíce osvědčilo zcela vynechat zálivku zhruba od počátku října a rostliny pomalu nechat zatáhnout. Po zatažení hlízek se nadzemní uschlá část rostliny začne samovolně uvolňovat. Nadzemní uvolněnou část je potřeba odstranit, aby nedocházelo k napadaní případnými plísněmi během zimování.

V zimovišti je ponecháme až do jara. Během zimy občasně kontrolujeme stav, případně lehce navlhčíme substrát. Na začátku jara, v momentě, kdy se nám hlízky začínají probouzet k vegetaci a na povrchu nádob ukazovat špičky nových rašících lístků, začínáme s první lehkou zálivkou.

Pokud potřebujeme rostliny přesadit nebo rozdělit do více nádob, tak k tomuto kroku se rozhodneme nejlépe před rašením. To je zpravidla koncem února. Na zahradu na své stanoviště umisťujeme až, když pominou jarní mrazíky.

Pro zasílání hlízek je nejvhodnější konec února, osobní odběry rostlin pak od května.

Rezervace rostlin a případné dotazy na e-mailu Michala Budíka shohin.kusamono@gmail.com

Více snímků, detaily květů a náhled do části sbírky a kultivarů naleznete na této FB stránce

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 0
    

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2023 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů