Lukáš Pokorný: Operace Koi

Reportáž z unikátního zákroku, který zachránil rybě život...
14.04.2014  přečteno: 374x,  kat.:ostatní

Při své práci zakládání jezírek jsem pozoroval u zákazníků, známých, v odchovnách ryb či jiných jezírkách Koi s enormně nafouklým tělem či jinými vadami. Když jsem pak před lety pomáhal kamarádce Ying Ying Chung vlastnící jednu z největších KOI farem na Tchaiwanu prodávat a presentovat její Nishikigoi na výstavě Interkoi v Holandském Arcenu, tak jsme o tomto jevu docela dlouze hovořili. Následující rok jsem se seznámil s autorem knihy der Koi Doktor Maartenem Lammersem, jenž mi jeden výtisk věnoval. O něco později jsem si u jednoho zákazníka všimnul extrémně nafouklé ryby. Nešlo o vodnatelnost, ale zjevně o nějaký vnitřní nádor či obdobný problém.

Krásného zlatavého Yamabuki ogona jsem od přítele dostal do pokusné péče a jal se chystat karanténní nádrže pro pooperační péči. To spočívalo v instalaci silné UVC lampy, vzduchování a malého ozonizátoru do cirkulačního oběhu půl kubíkové nádrže. Také jsem do filtru aplikoval aktivní uhlí pro odstranění zbytků léčiv.

Následně jsem oslovil svého přítele a majitele veterinární kliniky ve Velkých Popovicích MVDr. Pavla Truhláře a požádal ho o pomoc a provedení asistované operace.

Předem jsme společně prostudovali všechny dostupné materiály týkající se nádorů a operací ryb. Svůj záměr jsem také konzultoval s řadou odborných pracovníků z chovu ryb, výzkumných ústavů atd.

Před samotným úkonem jsem 48 hodin rybě nepodával žádné krmivo a umístil ji do nádrže s vyšším obsahem soli. Odtud byla transportována v přepravní boxu. Přímo do něj jsem aplikoval narkotizační dávku hřebíčkového oleje a po přesně určeném čase byla ryba k operaci připravena.

 Průběh operace KOI...

Následovalo rychlé vyšetření rentgenem, které ukázalo, že se nejedná o pevný tumor ale o problém s vyměšováním do dutiny břišní. Po otevření byla nalezena blána plná moči. Tato byla opatrně odstraněna a celá dutina vyčištěna.

Po ukončení úkonu pan doktor Truhlář Ogona zase zašil, vydesinfikoval jizvu a já ji ošetřil propolisovým sprejem pro KOI.

Následně byla ryba převezena do karantény kde se v průběhu několika dní vzpamatovala, začala přijímat potravu a normálně plavat – s tím měla první dny problém. Následné dávky antibiotik do vody i do těla přispěly ke zdárnému vyléčení a uzdravení.

Ač jsem tomu sám nevěřil a jen doufal, rybu podařilo zachránit a dle informací od jejího majitele stále žije a není na ní poznat, že kdysi vypadala jako míč. Nutno podotknout, že tento zákrok je poměrně náročný a složitý a jistě bych nedoporučoval provádět obdobné akce v domácím prostředí, neboť podobnost s přípravou štědrovečerní večeře je více než markantní a ostří po němž se v danou chvíli pohybujete je opravdu tenké…..

V dalších článcích se můžete těšit na reportáž ze stavby jezírek což je mou hlavní náplní.

Pokud Vás zajímá více, kontaktujte mě na telefonu 774 261 615 nebo na mých facebookových stránkách

Lukáš Pokorný

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 9     poslední: 18.04.14 02:31
    

  Celkem síla,  Homola14.04.14 08:45
 > Re: Celkem síla,  Anonym14.04.14 13:17
  Zajímalo by mě, jak se ryba us...  Martínek14.04.14 13:26
 > Re: Zajímalo by mě, jak se ryba us...  Anonym16.04.14 04:46
 > Re: Zajímalo by mě, jak se ryba us...  Lukáš16.04.14 04:58
  Pooperační stav a ošetřování  Houda15.04.14 07:31
 > Re: Pooperační stav a ošetřování  Anonym16.04.14 04:55
  Ztráta šupin  Petr Fuksa16.04.14 10:33
 > Re: Ztráta šupin  Lukáš18.04.14 02:31

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2023 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů