Tomáš Homola: Setagaya – zahrada vybudovaná v japonském stylu, 2. část

Další povídání o zahradě, kterou můžete bez problémů navštívit, protože se nachází v nedaleké Vídni!
04.09.2009  přečteno: 1065x,  kat.:zahradní tvorba

Vrátím-li se ke kaskádám, pak je tu i jedna živá, z říše rostlin. Jen několik desítek centimetrů od mostu splývá přes hrany velkého kamene, nacházejícího se na břehu potoka a porostlého nízkými dřevinami, mechem a kapradím, zářivě červený dlanitolistý javor Acer palmatum var. Seigen. Můstek je zároveň jakýmsi neformálním předělem, rozdělujícím park na dolní část s jezírkem a horní partii, která je díky tvarovaným dřevinám, zákrutám koryta potůčku a kamenným, bambusovým a dřevěným prvkům členitější. Horní část parku nabízí také dostatek zajímavých průhledů na jednotlivé prvky a scenerie. I tady návštěvník přechází na čtyřech místech přes potůček, ale tentokrát už jen po zděných, kamenných přechodech. Opodál nejširšího z nich stojí u cesty kamenná pagoda nanaso-to. Ta zaujme nejen svou výškou, díky níž je dominantou mnoha pohledů, ale pro našince je také nepříliš obvyklým kompozičním prvkem zahrady, jakkoliv je v Japonsku velmi rozšířena.

Potůček, který od svého pramene až po ústí do jezírka kopíruje tvar písmene „S“, je „vylepšen“ povrchovým kanálem (spojnice, která horní část „S“ uzavírá), čímž vytváří v části zahrady jakýsi ostrov. Zároveň tu v korytě „spojnice“ ústí jednoduchá, bambusová vodoteč, která napájí studánku tsukubai. Samotný pramen potůčku leží prakticky v nejvyšším bodě zahrady a je vytvořen tak, že voda vyvěrá z přirozeně působící nádržky, vydlabané do velkého, okrouhlého kamene. Celé koryto potůčku je vysypané kameny, na několika místech doplněno vlhkomilnými rostlinami, na „horním toku“ převážně kosatci, a v jeho horní části je umístěno několik kamenů dramatických tvarů a členitého povrchu.

Jen kousek od pramene stojí malý dřevěný altán, přístřešek beze stěn, který by svým provedením a polohou naplnil některá kritéria čajového obřadu spíš než čajový domek v dolní části parku. Velký, do koule sestříhaný červený javor u jedné z imaginárních stěn altánu zčásti skrývá studánku, realizovanou další bambusovou vodotečí a vodní kamennou nádržkou tvaru kvádru s jednoduchými ornamenty na bočních stranách, v Japonsku zvanou Kiku.

Návštěva Setagaya-parku, který je důstojnou a do značné míry i autentickou ukázkou japonské zahradní tvorby, se může stát pro čtenáře těchto stránek vítaným zpestřením návštěvy Vídně a třeba i typem na tématický podzimní výlet.

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 3     poslední: 09.09.09 08:24
    

  pozice  Petr Fan04.09.09 23:54
 > Re: pozice  Svědomí investigativní07.09.09 08:46
 >> Re: pozice  Svědomí zdvořilé09.09.09 08:24

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2023 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů