Tomáš Homola: Setagaya – zahrada vybudovaná v japonském stylu, 1. část

Zajímají vás japonské zahrady vybudované v evropských podmínkách? Pokud ano, podívejte se...
02.09.2009  přečteno: 1067x,  kat.:zahradní tvorba

Setagaya-park, otevřený v květnu 1992, ležící v městské čtvrti Döbling, vděčí za svůj název partnerství hlavního města Rakouska s tokijskou městskou částí Setagaya a jeho architektem je již zesnulý profesor Ken Nakajima. Některé prvky v parku – vstupní bambusová brána, kamenná lucerna, malá kamenná pagoda a čajový domek jsou přímo darem z Japonska. Samotný objekt leží sice jen několik desítek metrů od poměrně frekventovaných ulic Döblingu, ale díky své vyvýšené poloze, částečně na uměle vytvořených valech země, je dokonalou oázou klidu. Není bez zajímavosti, že v jeho sousedství se nachází domov pro seniory. Park ve stylu krajinné zahrady (cukijama) je přibližně obdélníkového tvaru o velikosti zhruba 40 arů a jeho návštěvník je nucen během své pouti překonat, jak už je v těchto typech zahrad obvyklé, malé „převýšení“. Cesta parkem má symbolizovat cestu člověka životem.

Do parku se vstupuje v jeho „spodní“ části bambusovou bránou tokusabari po schodech obklopených tvarovanými dřevinami, oplocenými jednoduchým bambusovým plůtkem. Po pravé straně před bránou je zasazen kámen s vyrytým textem, zvaný Furomon, brána věčného mládí a dlouhověkosti. Kámen ujišťuje návštěvníka parku o tom, že vstupuje do krajiny ráje. První výrazný objekt, na který narazí návštěvník parku, dřevěný čajový domek, navodí iluzi potřeby koupit si vstupenku a občerstvení. Nic takového se tu ale sehnat nedá. Čajový domek, který činí přilehlé bambusové houštiny částečně tajuplným, ale který rozhodně není klasickou čajovou chýší sóan, působí spíše symbolicky, není běžně přístupný a přes plexisklo si lze prohlédnout velmi stroze vybavený interiér. Úzká, zastřešená terasa domku se klene nad hladinou přilehlého jezírka a umožňuje příchozímu sledovat nejen dění v něm, ale i panorama celého parku. Nepříliš hluboká voda je tu překvapivě čistá a pod hladinou se prohánějí hejna ryb, tvořená převážně červenými karasi a zlatými jeseny. Na hladině, částečně zakryté listy leknínů, lze sem tam spatřit rychle plovoucí vodní želvy. Některé fotografie Setagaya-parku zachycují také divoké kachny, ale v době mé návštěvy tamní společnost živých tvorů bohužel ptáci neobohacovali.

Zatímco levá strana břehu jezírka nabízí pohled na pozvolna se svažující, štěrkem vysypaný břeh s velkými kameny a zaštipovanými nízkými borovicemi, při pohledu napravo je možné vidět kamennou lampu Kotoji, obklopenou keři. Na pozadí této scenerie jsou pak vzrostlé stromy, které nabízejí po celý den stín. Tyto jsou ovšem mnohem starší než samotný park. Nejzajímavější scenerie, pozorovatelná z terasy domku, se nachází přímo proti ní. Na protilehlém břehu ústí do jezírka potok, pramenící v horní části parku. Místo ústí je navíc umocněno jakýmsi splavem, kdy se voda z potoka prodírá do jezírka mezi kameny. Není to ovšem jediná kaskáda toku. Ty další jsou už lépe pozorovatelné z dřevěného můstku, překlenujícího vodu potoka nedaleko samotného jezírka. Most je zajímavý tím, že jeho zábradlí je velmi nízko, má ryze dekorativní charakter a jeho výška je přizpůsobena tomu, aby nenarušovalo scenerii potoka a břehů s pečlivě udržovanými dřevinami.

Pokračování příště...

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 0
    

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2023 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů