ing. Martin Hrkal: UV lampy a jejich použití v okrasném jezírku
UV lampy se v dnešní době staly naprosto běžnou součástí prakticky každého komerčně nabízeného řešení pro okrasná jezírka, a nikdo se dnes nepozastavuje nad jejich opravdovým účinkem. Jsou UV lampy opravdu nebytnou nutností pro dosažení křišťálově čisté vody? Pomohou potlačit efektivním způsobem růst vláknité řasy v jezírku? Má UV lampa vliv na vitalitu našich ryb a potlačuje opravdu množení choroboplodných zárodků ?
Často kladené jasné otázky – a dosti neurčité odpovědi. Běžně narazíte na názor, že to bez UV lampy nejde. Nebo na opačný názor, že UV lampa zabije ve vodě vše živé a působí jako efektivní sterilizátor. Jak je to doopravdy ?
Technické řešení zapojení samotné UV lampy je v základě dvojího druhu, a vychází především z konstrukce samotné biologické a mechanické filtrace našeho jezírka. Jedno řešení vychází z tzv. čerpadlem podporované filtrace (voda je tlačena čerpadlem z jezírka do mechanicko-biologické části filtrace) – a zde bývá UV lampa umístěna mezi čerpadlem a samotným filtrem. Výhody tohoto řešení jsou obvykle velmi snadná montáž na komoru samotného filtru (u filtrů OASE Biotec pak tvoří UV lampa a samotný filtr prakticky jeden prvek).
Schematický obrázek zapojení UV lampy Bitron v systému OASE Biotec
Druhý typ zapojení vychází ze systému samotížných filtrací, kdy je čerpadlo zapojeno na konci celé sestavy mimo samotnou nádrž. Voda samotíží dotéká přes spodní výpusť , nebo z hladinového skimmeru , prochází skrze filtrační materiály biologického filtru, na konci ji dále odebírá čerpadlo a přes UV lampu tlačí zpět do nádrže.
Schematický obrázek zapojení UV lampy Bitron v systému OASE Proficlear
Jaká je výhoda tohoto typu zapojení? Skrze UV lampu prochází již mechanicky velmi dobře (závisí na filtru samotném) vyčištěná voda, a její účinek je podle výrobce lepší.
Pokud nesouhlasíte (a důvody se najdou), existuje u komorového systému další možnost zapojení - podobné jako u systému OASE Biotec – lampa je vložena mezi čerpadlo a samotný filtr.
Vložení UV lampy mezi čerpadlo a samotný filtr
Tolik k možnostem zapojení. O UV lampách integrovaných ve tlakových filtrech se zde rozepisovat nebudu – naznačím jen, že podle mého názoru má jejich způsob zapojení a výkon zářičů blíže ke zbožnému přání o funkčnosti než k funkčnosti lampy samotné :)
Zpátky na začátek – je tedy UV lampa vůbec potřeba? Záleží podle toho, jakou nádrž na zahradě máte.
· Chováte Koi kapry nebo jiné okrasné ryby, často krmíte a trváte na průzračné vodě? Bez UV lampy se těžko obejdete, ať bude Váš filtr sebelepší, s velkou mírou pravděpodobnosti dojde bez ní k zelenému či hnědému zákalu vody. Znám ale i nádrže s kapry, kde UV lampa instalována není, a viditelnost ve dvoumetrové hloubce je vynikající, ale to je spíše extrém.
· Máte okrasné jezírko s menším počtem ryb, jen tak pro oko, a nejste zarytým příznivcem Koi? Tady bych to zkusil nejdříve bez ní. Vybírejte takové řešení Vašeho filtračního systému, které umožní bez větších zásahů dodatečné připojení UV lampy. Pořiďte si větší filtr, než Vám "tabulkově" nabízí prodejce této techniky, čísla výkonu bývají výrobcem udávána velmi optimisticky a někdy dost kulhají za realitou.
· Nechte systém běžet a nebuďte netrpěliví – samotný filtr potřebuje nějaký čas k zaběhnutí a plnému výkonu, na to se často zapomíná.
· Máte koupací jezírko bez ryb - totéž, začněte bez UV lampy a svěřte kvalitu vody ve Vaší nádrži schopnosti instalovaného biologicko-mechanického filtru – opět vyberte takový systém, kde budete moci lampu případně snadno a bez potíží instalovat.
Pokud si chci UV lampu pořídit – jak vybírat?
· Vybírejte podle instalovaného výkonu čerpadla a tedy rychlosti průtoku vody skrze UV lampu samotnou, ne jen podle obejmu Vaší nádrže.
· Vybírejte taková řešení, která umožňují regulovat množství vody přicházející přímo do prostotou s UV zářením (například řešení u řady Oase Bitron C přes by-pass).
· Hledejte lampy, kde se nechá lampa vyčisti bez nutnosti rozebírání, ideálně, kde je samočištění skleněných trubic standardním řešením.
· Pokud chcete UV lampu – chtějte výkon ! Nepořizujete lampu pro akvárium, ale pro velkou nádrž – zapomeňte na 6 nebo 11W výkon.
· Nepodřizujte výběr typu filtrace parametrům UV lampy – naopak vyberte UV lampu vhodnou k Vašemu filtru - existují dokonce řešení i pro zapojení do samotíží, bez nutnosti tlaku vody čerpadlem skrze tělo UV lampy.
· UV lampa neodstraní výskyt vláknité řasy – pokud ji kupujete z tohoto důvodu, jsou to vyhozené peníze.
Nechci nikoho od nákupu UV lampy zrazovat – sám je prodávám, a budu rád, když si ji pořídíte. Je ale možné, že by jste mohli vynaložené prostředky, ať již na pořízení UV lampy, nebo na její provoz (na ten nezapomínejte, tvoří důležitou část provozních nákladů jezírka), investovat do Vaší nádrže efektivnějším způsobem. Máte jinou zkušenost – nesouhlasíte s některými tvrzeními? Napište mi na hrkal@vladeko.cz
Martin Hrkal, www.oase-filtrace.cz
© 2001-2023 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek design: Jan Junek Zásady ochrany osobních údajů