redakce: Magazín Bonsaje a japonské zahrady č. 16 právě vychází...

A co v něm najdete? Nejen spoustu zajímavého čtení na nadcházející zimu, ale i užitečné praktické rady, které můžete využít jak při pěstování bonsají, tak při realizaci japonské zahrady!
06.12.2008  přečteno: 1380x,  kat.:bonsaje

Máte rádi kvetoucí a plodící bonsaje v bytě nebo kanceláři? Pokud ano, zkuste to s citrusy. Nejen, že krásně kvetou a voní, ale jejich plody můžete i konzumovat.Řez a zaštipování borovic zajímá každého, protože všichni pěstitelé bonsají totiž alespoň nějakou ve sbírce mají! Poučme se tedy u japonských mistrů...Součástí japonské zahrady Petra a Marcely Hronových je i tento nádherný čajový pavilon. Chcete se o něm dozvědět více? Další informace najdete v naší reportáži.Zaujalo vás jezírko V. Wiesnera, člena Koi klubu ČR? Za pozornost jistě stojí, protože rozhodně nepatří mezi tuctové stavby. Více v magazínu...

Chcete mít doma japonský pokoj?

Stejně jako bonsaje, suiseki, kimona nebo ikebana líbí se nám také způsob, kterým Japonci dokáží propojit zahradu s místy, která trvale obývají. A ruku na srdce, nezatoužili jste někdy po něčem podobném?

Citrusy v bonsajové tvorbě, 1. díl

Bonsaje z pomerančovníků a citroníků jsou v naší současné praxi tak trochu opomíjenou disciplínou. Kdysi se sice pěstovaly, pak ale mezi pokojovkami převládly importy.

Japonská bonsajová škola - pravidla řezu a zaštipování Pinus thunbergii

Borovice patří v naší bonsajové praxi stále k nejoblíbenějším dřevinám. A kromě informací pěstitelských nás samozřejmě zajímají i techniky, kterými se tyto jehličnany jak u nás, tak ve světě tvarují.

Dají se v evropských podmínkách stavět japonské zahrady?

I v našem magazínu bychom chtěli přispět k nikdy nekončící diskusi o tom, jestli se na Starém kontinentu dají budovat zahrady podle pravidel a filozofie, které se zrodily v Zemi vycházejícího slunce…

Základy práce s kameny v asijských zahradách a jejich aranžování, 1. díl

Praktické rady jak kameny správně vybírat, jak s nimi manipulovat, jak je aranžovat, skládat do scenerií a kombinovat s rostlinami, to vše spolu s trochou teorie, která je pro tuto práci nezbytným základem, najdete v novém seriálu, který bude pokračovat i v příštím roce.

Pokojová bonsai jako dárek k Vánocům

Každý rok se to opakuje. Pod stromečkem najde někdo z rodiny bonsai a k ní většinou chybí „návod na použití“. Abyste se nemuseli stresovat z toho, že se o stromek nedokážete postarat, přinášíme vám pár základních rad, které v začátcích určitě pomohou!

Umělé skaly a kameny do japonských zahrad

Tento příspěvek vznikl na základě vašich dotazů, které jste do redakce hlavně letos na jaře hojně posílali. Často si totiž stěžujete, že vám při stavbě asijské zahrady nebo zákoutí chybí kvalitní kameny a pokud seženete ty, které vyhovují svým tvarem, neodpovídá vašim představám jejich velikost, nebo povrch…

Chcete se seznámit s úplným obsahem čísla 16, popř. si magazín objednat? Stačí kliknout ZDE.

Opět jsme tvarovali vaše rostliny. Tentokráte to byla borovice Zdeňka Kříže z Prahy, jejíž první podobu a tvar pomáhal vytvořit zkušený Pavel Slovák.Myslíte, že naaranžovat do kompozice tři kameny je snadné? A víte, který z nich je shu-seki, který hin-seki a který soe-seki a jaké mezi nimi musí být souvislosti? Nejen na tyto otázky vám odpoví 1. díl nového seriálu...Kvetoucí doplňkové rostliny můžete vystavovat buď samostatně nebo v doprovodu bonsají. A pokud se je chcete naučit správně aranžovat, čtěte tuto reportáž...Umělé skály a kameny jsou pro stavitele asijských zahrad zatím velkou neznámou. My jsme navázali první kontakt s výrobci, sondujeme, jak vypadají a jestli se do našich kompozic vůbec hodí.

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 0
    

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2023 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů