Hugo Studeník: Příspěvek ke článku o výrobě bonsai misek

V č. 10 magazínu Bonsaje a japonské zahrady jsme přinesli jednoduchý návod na výrobu bonsai misek. Příspěvek se líbil, přišly ale i dopisy s prosbou o doplnění informací a zajímavými reakcemi...
28.08.2007  přečteno: 1949x,  kat.:ostatní

Vážená redakce časopisu Bonsaje a japonské zahrady

Rád bych reagoval na článek o výrobě keramické misky z 10. čísla Vašeho časopisu , který inspirativně ukazuje jednu z možností výroby misek , ale nepostihuje další problémy doprovázející pokusy nás pěstitelů bonsají. Navíc jak sleduji příspěvky na diskusním fóru www.bonsai dnes.cz , vím že bonsajistů kteří se zabývají problematikou výroby misek pro vlastní potřebu je víc. Proto bych se rád podělil o některé svoje zkušenosti z této oblasti a ušetřil tak možná některým trudné pokusy a výdaje.

Bonsaje pěstuji asi 10 let a z nedostatku financí jsem tak jako mnoho jiných pěstoval rostliny v nejrůznějších plastových kontejnerech a dřevěných bedničkách. To mi zpočátku ani příliš nevadilo. Časem jak rostliny začínaly získávat tvar jsem však začal shánět bonsai keramiku. Avšak cena originálních a kvalitních misek mě dosti překvapila. Z různých zdrojů jsem tehdy koupil několik menších nádob. S některými jsem dodnes spokojen, z jiných naopak glazura „sjela" hned po první zimě!

Tyto zkušenosti mě asi před pěti lety dovedly k pokusům o výrobu misek pro vlastní potřebu. Na počátku je třeba říci, že práce s keramikou je velmi zajímavá a tvůrčí a nic se zde nedá uspěchat, což muže být i příjemné. Pokud ale jde o to vyrobit kvalitní nádoby za přijatelné náklady viděl bych naše snažení ve dvou kvalitativních stupních.

Pokud chcete vytvořit menší množství nádob spíše menších rozměrů a jste-li ochotni zimovat rostliny bez misek , nebo v bezmrazé místnosti můžete sáhnout po vhodné keramické hlíně s teplotou výpalu kolem 1100 st.C, nejspíše na bázi šamotu z běžného sortimentu hmot dodávaných v maloobchodním balení ( po 10kg ) . Výpal těchto hmot lze běžně domluvit v elektrické peci např. ve školách, ker. kroužcích či u většiny keramiků za poměrně rozumnou cenu. Takto vyrobené misky Vám budou pravděpodobně sloužit řadu let i pokud budou celoročně venku!

Pokud však jsou Vaše ambice větší a budete chtít vyrobit misky opravdu mrazuvzdorné včetně rozměrnějších tvarů je potřeba zvážit následující:

Budete muset vyzkoušet řadu ker. hmot než dospějete k té, která vyhovuje Vašemu způsobu zpracování a má následující vlastnosti

- malou smrštivost při sušení a výpalu
- odolnost proti borcení tvaru při ručním zpracování (otevřené tvary)
- dobrou spojovatelnost v tvárném i koženém stavu
- mrazuvzdornost střepu
- dostatečnou pevnost vypáleného střepu
- vhodnou zrnitost a barvu po vypálení

Nelze očekávat, že Vám některý prodejce na základě podobných požadavků vybere jeden druh hmoty a Vy s ním budete natrvalo spokojeni!

Výše uvedené požadavky značí že skončíte u keramických hmot a glazur na bázi kameniny, které vyžadují výpal na cca 1250 st. C. Většina zájmových organizací i větší část keramiků majících vybavení a keramické pece materiály na tak vysoký výpal nepoužívá a mnohdy ani pece na tyto teploty nemají. Nehledě k tomu, že v těchto zařízeních hrozí nebezpečí poškození Vašich výrobků a navíc nikdy přesně nevíte jak byly skutečně Vaše věci vypáleny!

To značí že stojíte před problémem pořízení vlastní pece s pořizovací cenou minimálně několik desítek tisíc korun dle požadované velikosti a dalšího potřebného vybavení jako je kompresor pro stříkání glazur, sádrové desky, různé přípravky a další vybavení.

Dále je třeba počítat s tím, že zejména v počátcích těchto pokusů ne každý výrobek dopadne podle Vašich představ a poměrně velké procento výrobků může být nějakým způsobem poškozeno.

Výsledný vzhled a použití glazur je v podstatě trvalá alchymie a zejména v pecích kde se pálí přímým plamenem je zaručená opakovatelnost výsledků velmi problematická (především to platí u pecí na dřevo.

Z výše uvedeného je zřejmé , že pak již ekonomičnost podobných pokusů vypadá úplně jinak a pokud hodláte vytvořit jen několik kusů keramiky je na zváženou zda s tím vůbec začínat a ceny nádob v renomovaných bonsai centrech se už nezdají tak vysoké.

Navíc je třeba říci, že s rostoucí velikostí vyráběné misky také úměrně narůstají problémy s její výrobou a to především při obracení, sušení a výpalu. Tedy zvládnutí určitého tvaru u misky 25cm zdaleka neznamená že úspěšně vyrobíte stejnou misku ve velikosti 50 či 60cm ! A tedy i ceny těchto nádob tomu odpovídají.

Na závěr musím poznamenat, že ruční výroba misek různými metodami včetně zdobení, sušení i výpalu je časově velmi náročná i když získáte určitou zkušenost.

Pokud se však touto cestou vydáte možná po čase zjistíte, že se Vám keramika mezitím stala koníčkem podobně jako bonsaje. Navíc má vlastní tvorba i své přednosti. Můžete se pokusit vyrobit si misky pro konkrétní stromy podle svých představ a navíc pokud ve svém snažení vytrváte máte po čase při přesazování a hledání vhodné nádoby z čeho vybírat!

misky z dílny autora reportáže...

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 19     poslední: 26.09.07 09:25
    

        seřadit chronologicky
  výpal misek  Ivan Havlík02.09.07 20:32
  Zaujaly  Homola29.08.07 10:57
 > Re: Zaujaly - nezaujaly  Josef Soukal30.08.07 15:02
  Výpal  PetrC04.09.07 10:31
  bonsai misky  Hugo Studeník04.09.07 13:59
 > Re: bonsai misky  PetrC04.09.07 15:53
 >> hlgz fpgy  hlgz fpgy26.09.07 09:25
  Pan Hugo Studeník ve svém přís...  Jiří Svačina06.09.07 08:50
 > Re: Pan Hugo Studeník ve svém přís...  PetrC08.09.07 08:15
 >> Re: Pan Hugo Studeník ve svém přís...  RomanH09.09.07 21:02
 >>> Re: Pan Hugo Studeník ve svém přís...  PetrC10.09.07 11:28
 >> pbnz voym  pbnz voym24.09.07 13:51
  1. Ano, je vcelku jedno jak se...  Jiří Svačina10.09.07 01:04
 > Re: 1. Ano, je vcelku jedno jak se...  PetrC10.09.07 11:39
  pro Petra C  Ladislav Kotál -Plzeň11.09.07 11:20
 > Re: pro Petra C  PetrC11.09.07 16:12
 >> Re: pro Petra C  Ladislav Kotál -Plzeň12.09.07 07:24
 >>> Re: pro Petra C  PetrC12.09.07 08:42
 >>>> Re: pro Petra C  Ladislav Kotál -Plzeň12.09.07 09:06

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2023 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů