Zajímavá borovice

galerie bonsají

Moderátor: Martin Kolacia

Zajímavá borovice

Příspěvekod -red- v 11.03.2006 16:11:09

Minulý týden jsme do redakce dostali obrázek netradičně tvarované borovice s dotazem, co si o ní myslíme. A protože více hlav více ví, ptáme se: "Co vy na to?"
Přílohy
bor_r.jpg
Borovice ze zahraniční výstavy
redakce b-dnes.cz
-red-

pootočit?

Příspěvekod honza waclav v 11.03.2006 18:06:32

z toho jednoho obrázku se toho moc nevyčte - vypadá krásně ale asi by to chtělo koukat na ni odjinud :?:
honza
honza waclav

Borovice

Příspěvekod Jiří Pavlinec v 12.03.2006 11:57:33

No podle mého skoro laického názoru si myslím, že pokud je toto nejhezčí pohledová strana, tak nic moc. Úprava koruny se zdá být dobrá, kmen ani nádoba vůbec odtud nevyniká. Asi pohled zboku by odhalil tvar koruny, která asi nebude do klasického nerovnoramenného trojúhelníku. Tak nevím.... Možná kdyby byla otočená doleva (proti směru hod.ručiček) o 90° tak by byl vidět sestupující kmen a koruna z tohoto směru by taky asi nevypadala špatně. Kdyby obráceně tak by asi bylo vidět moc dovnitř koruny na holé větve.
George
Jiří Pavlinec

borovice

Příspěvekod Pavel Slovák v 12.03.2006 13:15:22

Velice krásná kytka, v podstatě postavená tak, jak ji můžeme pozorovat v přírodě na skále, nesouhlasil bych s p. Pavlincem v tom, že boční pohled nebude trojúhelníkového tvaru, už jen proto, že nižší a nižší patra vycházejí dopředu proti pozorovateli. Postavení koruny je supr. Borovici jsem samozřejmě živě nikdy neviděl, ale při prohlížení obrázku mi dost tato borovice připoměla borovici p. Morio Suzukiho po přetvarování a po změně pohledové strany. Nevím, je to jen náhoda a jen můj dojem? Posuďte sami. Byl bych rád, kdyby později redakce zveřejnila nějaké podrobnosti, protože na snímku mi to připadá na mugo a stylem práce trochu G. Reinharda. To jen takové úvahy, každopádně se mi tato borovice velice líbí.
Přílohy
Kopie - bor_r.jpg
Zdraví vás Pavel S.
Pavel Slovák

Borovice

Příspěvekod Jiří Pavlinec v 12.03.2006 15:23:48

Přiznávám, že po otočení o 90° by ta koruna asi byla ve tvaru trojúhelníku. Taky by to chtělo vidět i nebari a vůbec kmen celý.Vypadá dost mohutně (=+). Samozřejmě tento pohled může evokovat "přírodní" jednostranný pohled např. na skále, kterou nemůžeme obejít nebo je nedosažitelná. A pořád mě nesedí ta "neviditelná" nádoba (vyváženost rostlina-nádoba), když už je to bonsaj. Máte i rozměry? Takto bez srovnání s "něčím" se těžko představuje velikost. Byla by (borovice) zajímavá (asi) právě v takovém postavení jako ta na fotce od p. Slováka. Prostě musím vidět kmen :wink:
George
Jiří Pavlinec

podobnou má...

Příspěvekod honza waclav v 12.03.2006 17:53:14

... i pan novák (fotku nemam) - taky se těšim na fotky a detaily z redakce :idea: pan slovák je jako vinaři co poznají podle chuti nejen odrůdu ale i ročník a vinici :D jsem ohromen (vážně)
honza
honza waclav

trojúhelník

Příspěvekod vondra němec v 13.03.2006 08:39:54

Kašlu na trojúhelníky, tohle je krásná, přirozená rostlina. Moc.
vondra němec

Příspěvekod Vladimír Krýl v 13.03.2006 09:31:02

To, že pěstitel nabízí strom právě z této pohledové strany má patrně svůj důvod. Buďto nějaké značné nedokonalosti kmene, které se snaží tímto způsobem skrýt, nebo prostě jen experiment, snaha provokovat a třeba zjistit reakce. Takže přemýšlet o pootočení stromu asi není přesně to, o čem by měla tato diskuse být. Je pravda, že silně převažuje koruna, k ní ještě celkem odpovídající část kmene, ale bohužel jaksi ve vzduchu a jakoby v pozadí a zcela nedůležitá miska. Podle mě by potřebovala přesadit do výraznější misky, která by alespoň částečně prosvítala mezi větvemi a z téhož důvodu více rozpatrovat a odlehčit hlavně střední část koruny. A pokud by šlo ještě odkrýt někde kus kmene, aby došlo alespoň k optickému propojení kmene s miskou... ale to už bych chtěl asi moc. Jinak propracovanost koruny je na skvělé úrovni a strom se mi v podstatě moc líbí.
Vladimír Krýl

Příspěvekod honza waclav v 14.03.2006 09:45:06

...i mě se moc líbí - na druhou stranu právě srovnání s jimou podobnou rostlinou (poskytnuté panem slovákem) ukazuje na velký rozdíl - mě se ta druhá prostě líbí ještě víc... :) ale to je asi rozdíl mezi přírodou a bonsají jako jejím "idealizovaným (optimalizovaným) odrazem
honza
honza waclav

Zpět na galerie bonsají