Jak vytvarovat strom do japonské zahrady

tvorba japonských zahrad, ošetřování

Moderátor: Stropnicky

Jak vytvarovat strom do japonské zahrady

Příspěvekod -red- v 05.04.2006 13:16:21

S tímto dotazem se na naši redakci obrátila paní Burešová Věra
z obce Pňovany u Plzně. Potřebovala by poradit, jak tuto borovici přetvatovat, aby se z ní v budoucnu stal klasický ornamentální strom. Poradíte?
Přílohy
pohledova.jpg
Pohledová strana borovice
dalsi_1.jpg
pohled 2
dalsi_2.jpg
pohled 3
dalsi_3.jpg
pohled 4
redakce b-dnes.cz
-red-

Příspěvekod Josef Soukal v 05.04.2006 14:08:52

Toto téma by mě taky zajímalo.
Oproti tvarování bonsaje je asi hlavní rozdíl ve velikosti a objemu stromu, tím myslím že tady asi vydrátování všech větví (včetně těch nejjemnějších) nepřipadá v úvahu. Proto budou velké větve patrně jen staženy (pomocí drátu, lana, bambusových tyčí, apd.) a patra - obláčky už budou tvarovány střihem.
Další odlišností je, že se tu nemůžeme zaměřit jen na jednu pohledovou stranu, ale strom musí být zajímavý "kolem dokola".
Josef Soukal

Příspěvekod Návštěvník v 07.04.2006 04:59:56

Pro začátek by možná bylo vhodné napsat co je podle autora "klasický ornamentální strom"...
Návštěvník

Ornamentální strom

Příspěvekod Jaroslav Pišl v 07.04.2006 05:45:52

je tvarovaná rostlina ve volné půdě bonsajovými technikami.
Zahradní bonsai je pro Japonce a Číňany nesmysl protože znamená: zahradní strom v misce, ale bez misky.
Kmen borovice není strnule rovný, má pohyb, pomohlo by naklonění celé rostliny na jednu stranu (odrytí zeminy)
Asi nejtěžší bude vystříhání velkého množství větví, důležítý je větší odstup mezi jednotlivými větvemi, aby při pohledu z dálky nesplývali.
Další informace najdete v časopise Bonsaje a jap. zahrady č. 5 na str. 55 a v knížce Bonsai nejen v paneláku.
Jaroslav Pišl

Příspěvekod Nadar v 07.04.2006 18:50:42

:shock: No já bych to viděl na volně vzpřímený styl stomu-(budoucí konifery.)-vytvořitt patra.
Nadar

Tvarování

Příspěvekod Anonym v 08.04.2006 08:38:20

Já si myslím že tajemství tkví v tvarování a hlavně také v zaštipování. Nejprve bych možná některé větve odstřihl,pak bych začal v tvarování a zaštipování ale výsledek nelze vidět ihned ale třeba za rok tvarování chce čas. :wink:
Anonym

Příspěvekod Mirek Firman v 14.04.2006 14:36:22

pro začátek v jednotlivých patrech nechat max 2 - 3 větve ( ony ty fotky jsou " poměrně neprůhledné") a především tak, aby byla větev v každém případě v oblouku kmene na vnější straně... a dále aby při půdorysném pohledu nebyly všechny větve nad sebou...
Mirek Firman

Příspěvekod HonzaB v 13.04.2007 22:32:25

Tady vidím trošku problém s tím, že je tento strom moc vysoký a má dost krátké větve. Nevím ale podle mě by to byl dost nelehký úkol a na hodně dlouho. Podle mě by se musel seříznout. První věc by to chtělo prořezat. Čeho se ale bojím, že u jehličnanů je všechno o dlouhé době než začne dělat to co potřebujete. Tento strom který vám ukazuju mi trvalo vytvarovat zhruba 7 let. Nechci se vytahovat ale jen pro porovnání si myslím že takový tamarišek je rychleji rostoucí strom. Zkuste sehnat třeba právě tento strom a naučit se na něm. Rychle roste a snáší dobře všechny řezy a zásahy. Já bych si na takto rostoucí strom asi netroufl protože jehličnany jsou fakt o tvarování a času.Přeji hodně štěstí.
Přílohy
Tamarisek cely.jpg
HonzaB

Příspěvekod Fantazy Tob v 14.04.2007 13:13:04

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
COOL
brnky, brnky lištička
Fantazy Tob

Příspěvekod cardi v 14.04.2007 18:00:45

Fantazy Tob píše::shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
COOL

ty oci mam s tebou :D
cardi

Re: Jak vytvarovat strom do japonské zahrady

Příspěvekod Martin Kolacia v 15.04.2014 18:55:42

Přišel mi email na který by bylo asi fajn odpovědět pro víc lidí...

"ráda bych se vás zeptala, zda by jste byl ochoten mi poradit jak na zahradní bonsai.
Chtěla bych si vytvořit zahradu s japonskými prvky, ale o zahradních bonsajích jsem toho moc nenašla. Ráda bych umístila 2 borovice nebo jalovec v zahradě a vytvořila si z nich tak 1,5m - 2m vysoké bonsaje" s obláčky" , ale netuším jak na to.
Musím nejprve nechat narůst na požadovanou výšku? nikdy jsem to nezkoušela a proto bych potřebovala nějaké rady. Všechno je jednou poprvé :) "

Tak abych tak začal , říká se tomu ornamentální strom ne bonsai (protože bonsai znamená strom v misce). Nejlépe je si pořídit vhodný větší strom. V zahradnictvích se dají sem tam najít stromy většího vzrůstu , a nebo se dá takový strom vykopat v lese. Jelikož se nám jedná o nějaký pokřivený či defektní strom lesáci jsou jen rádi když si ho vykopete. :D .

V tvorbě je to pak hodně volná disciplína a vlastně jakýkoliv strom se dá využít , může mít dvě větve , úplně špatně nasazené , ale tvarováním se z toho dá udělat zajímavá přednost. Dobré je zasadit strom pod nějakým sklonem aby i tímto získal na zajímavosti. S výškou si člověk lámat hlavu vůbec nemusí , naopak je dobré nechat narůst klidně "tažnou" větev aby strom nabyl na síle a tloušťce.

Pro rychlou tvorbu pater si můžeme vypomoci výztužemi ve tvaru vějíře které přivážeme , přidrátujeme k větvím a pak za ně tyto větve narovnáme do pater. Vůbec bych se stejně jako u bonsají nestyděl použít dvě větve vedle sebe , hlavně aby to dobře vypadalo :wink:
DSCF5923_2.JPG

DSCF5925_2.JPG

Stromy bych využíval především těch drůhů které se dobře udržují a tvarují a tam je dobré šáhnout po stejných stromech jako bonsajisté , pro jejich vlastnosti zavětvovat se ...atd.

U borovic vylamovat svíce tak aby byly jen vždy dvě stejné svíčky , tam kde chci aby se větev protáhla můžu nechat jen jednu svíčku. Větve zahustím buď vylamováním svící - při vytahování jehlic zlehka vylomím cca 2/3 svíčky... a nebo počkám na polovinu léta a zastřihnu větev dle libosti .... (ve volné půdě a když je strom v tahu se nemusím obávat že by mi při zakrácení větví strom nevyhodil nové pupeny)

Byl bych rád pokud budou dotazy , aby jste je tady napsali a budu rád za doplnění protože nejsem spisovatel :D
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Zpět na tvorba, ošetřování