Obnovení kořenového systému (listopad)

diskuse k yamadori

Moderátor: Martin Kolacia

Obnovení kořenového systému (listopad)

Příspěvekod Bičík v 13.11.2019 15:17:52

Dobrý den, v oblasti pěstování bonsají jsem teprve začáteční. Asi před týdnem jsem se vydal na procházku, za účelem vyzvednutí nějakých semenáčů malých břízek, borovic a po cestě jsem našel tento stromek buku (viz. Obrázek). Stromek rostl u cesty ve svahu, který byl stržený, pravděpodobně od lidí, a stromek byl vyvrácený s odkrytými a poškozenými kořeny. Poškození vypadalo čerstvě, zemina byla vlhká a hezky hnědá. Rozhodl jsem se tedy stromek opatrně (do)vykopat, držel jej prakticky jen svislé kořeny „vytrhnout šel hodně snadno“. Stromek jsem s trochou hlíny odnesl v tašce domů, bohužel bez zeminy kolem kořenového balu. Doma okamžitě zasadil do části původní zeminy smíchanou s hrubým pískem, rašelinou, trochu perlitu a vydatně prolil. Kořenový systém nebyl moc velký a vlásečnicových kořínků pomálu, ale byly. Rozhodl jsem se stromek již nic v tomto stavu nedělat, abych mu nepřivodil další šok. Stromek je již zbaven listí.
Je nějaká možnost, jak zvýšit šanci obnovení kořenového systému, aby stromek přežil? Jaké podmínky teď nejlépe stromku vytvořit, aby měl co největší šanci přežít? Kde ho uschovat, při jaké teplotě a zda použít případně nějaká hnojiva/stimulátory?

Fórum jsem tu poměrně dost přečetl, ale odpovědi na moje specifičtější dotazy jsem nenašel, tak jsem si řekl, že by to mohlo pomoci i jiným začátečníkům. Jak vůbec fungují kořeny stromků v nadcházející zimě a zda je možné jim vytvořit nějaké podmínky, který by zvýšily šanci na jejich přežití.

Předem mockrát Všem děkuji za vaše rady.

https://lh3.googleusercontent.com/bqf7vfWNbGP1Dt-NAEnT35Zju7cH_lPo4QiL2SPSAm1F50yioMPTfpKWKrB547XLvv4N8j4gpf7dyAPQYJBqTGRjQQcD3vNJObhcTqOTInJuIXOldTEeFUp0wGUF7L722Nmk9Uki23qg1SIZdLgOKK9fDIxXZKtv13rKkw-MNR2Ru57O0x9uLCAuwuu-ehXF-emmpwsX8A9jTv9bFQRaAj71hf2j8VsyjBBNPaexBKEG0octXNPhCnBlufBtPhSH_WruPF177gYDN2CSTwtgbI2-GTMwRImJvbDWWagvci7FymYKXUR8kd_rHV8uiwc4Ww6_w5lZPiRWwTY7IzM7uC4o5-xBBJU0s63qsa040qDJ6i83VcmNCFgS6aNtc1SCjBjhsq-7C7uB7ItsjPVOjLRkcJBrUDvYlFUZeF5lpXG0kQIByEN5kjETaLr_pHGJVLMMvKHm5ygE2fqzq07PBT6req4SiixEaRDiqhGvy3ly1UfVrnRdendc9kX4_HtI8Yuwjck7Nd5D4btrgISJzgTFYqobgj0MofPBSImZUEMQkm1XQJm9-UO0m9T84uKXTYD5o2WAXhJSzD8Hl3E9nyaZi8bmniBOpa5vHMQt6VaiOYvqbt3h1YsWgT9fBOPZlcGSLWWRtkGZDFVm3QNl8N-qm9Pg0HwYlSfI_rG59uhkEEcXZndyzG0=w1581-h889-no
Bičík

Re: Obnovení kořenového systému (listopad)

Příspěvekod Tomáš Homola v 14.11.2019 13:52:56

Buk je ovšem dost citlivý na změnu prostředí. Vyzvedává se i několik let, postupně. Šance IMO není velká, podle toho jak to popisujete. Ani ta bezlistnatost není úplně ideální znamení. Silný strom obvykle drží listy až do jara.
Teď se s tím nedá nic dělat. Možná bych to dal někam mimo mráz, přes zimu. Studený skleník, nebo tak. Můžete průběžně kontrolovat stav pupenů, jestli nejsou suché a nelámou se. Ve druhé části dubna uvidíte, jestli začne táhnout.
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Příspěvekod Bičík v 14.11.2019 14:05:47

Mám stromek teď ve sklepě cca 5-7°C (méně světla) a snažím se udržovat lehce vlhkou půdu. Mockrát děkuji za rady. Uvidím, jaký bude stromek bojovník.
PS: Dochází u stromků k obnově kořenů i přes zimu, nebo celý stromek v tomto období hibernuje?
Bičík

Příspěvekod PetrC v 10.12.2019 19:54:07

Kořeny můžou růst i v zimě, záleží na teplotě. Za mě bych stromek ponechal jak je, hlavně ho nepřelévat - ta rašelina drží spoustu vody - a počkat na jaro.
Když je teď ve tmě, tak je třeba ho včas na jaře vynést na světlo ven, jen nesmí přemrznout, protože kvůli zimování v místnosti nebude mrazuvzdorný.
Toho bezlistého stavu bych se neobával, je to případ od případu, některé buky shodí listí už na podzim, jiné zase až při rašení nových. Tedy pokud jsi je neotrhal sám, tím jsi mohl poškodit přisedlé listové pupeny.
PetrC
PetrC

Zpět na vykopávky