Olše

Diskuse o tvarování bonsjí

Moderátor: Pavel Slovák

Příspěvekod PetrC v 22.11.2007 12:45:19

Dobrý nápad ! Škoda, že mě to netrklo taky a dřív. Koruna mohla být daleko dál.
díky za tip.
PetrC

Příspěvekod PetrC v 22.11.2007 13:22:21

Teď mě ještě napadá, nedal by se stejný postup (defoliace + řez větví) použít i pro podporu větvení jasanu ? Nemá s tím taky někdo zkušnosti ? Jasan je podobný nevděčník jako kaštan, taky se běžně větví jen jednou za sezónu.
A co jabloně ? I ve volné půdě je to s větvením dost bída. Nebo po řezu vyraší jen koncový pupen a výhon je tak zase nerozvětvený.
PetrC

Příspěvekod Ladislav Kotál v 22.11.2007 15:21:46

U jasanu je třeba před vyrašením u všech větví, které se mají rozdvojovat a u kterých nechceme růst do tloušťky odstranit koncový pupen. Když to neuděláme, bude růst jen tento pupen a nebude se rozvětvovat. U jabloně je třeba stříhat vždy tak, aby na výhonku ,který je alespoň 5-10 cm ,zůstal jeden nebo dva listy,jinak se nezabrání růstu krátkých výhonků, které jsou zpravidla květní a tím že porostou se změní v růstové . Řeže se na jaře těsně před vyrašením a nebo koncem července.
Ladislav Kotál

Příspěvekod PetrC v 22.11.2007 21:56:54

K tomu jasanu to bohužel nefunguje. Pravidelně poctivě před rašením odstraňuji všechny koncové pupeny, ale ty jsou prostě nahrazeny nejbližším pupenem a k žádnému dalšímu větvení v sezóně už nedochází.

A k té jabloni -uvádíte v podstatě hluboký řez v předjaří. Souhlasím, že po řezu v tuto chvíli vyraší a rozvětví se prakticky vše, ale já jsem spíš měl na mysli další větvení v té stejné sezóně, ale už po odeznění jarního růstového náporu. I když jsem ponechal výhony dlouhé a třeba v červnu je hluboce seřezal, celkem k ničemu to nevedlo. Vyrazil vždy jen nový koncový pupen. Možná to chce další řez až třeba v srpnu a do té doby spíš jabloň dobře živit. Třeba bude následovat další velké větvení.

Přidávám ještě foto mého jasanu -nemá zrovna dokonalé proporce a je to boj, ale už se začíná cosi rýsovat a věřím, že z něj něco bude. Zvlášť, jestli to vyjde s tím odlistěním. Jasan je cca 50cm vysoký, je ve volné půdě cca šestým rokem. Kmen jasanu se nezužuje směrem ke kořenům-to trochu klame fotka. Naopak se ke kořenům rozšiřuje. Je ale bohužel celkově o něco slabší než část kmene v koruně. V koruně je kmen zjizvený od odstraněných větví, pod korunou je nedotčený a hladký-proto ten rozdíl tlouštky.
Přílohy
P1010138.JPG
P1010145.JPG
PetrC

Re: Olše

Příspěvekod Vopicepetr v 10.05.2019 00:34:56

Dobrý den. Mám dotaz na pana PetraC, jak postupuje s jasanem. Mám teď tři,dva z loňska a jeden jsem vykop letos. Zatím se spíš učím aby přežili. Ale zajímá mě ta defoliace listů. Co se má odsřihnout, jednotlivé lístečky,nebo řapík v místě kde lístky začínají růst.
Vopicepetr

Příspěvekod PetrC v 10.05.2019 12:13:34

Ahoj,
tak o ten svůj jasan jsem bohužel už před lety přišel. Neuhlídal jsem narašené stromky před jarními mrazíky a přišel jsem tak o jejich velkou část.
Ale k jasanům bych se chtěl vrátit, i když to asi nejsou zrovna ideální kandidáti na bonsaje, právě kvůli tomu hrubému větvení a velkým listům.
Mám přichystány dva kousky jako volně vzpřímené stromky - zatím jde o seříznuté pařízky. Až obrazí, tak z nových větviček vystavím novou korunu.
K té defoliaci - měl by se odstřihnout celý řapík kousek od místa srůstu, aby se nepoškodil nový pupen v paždí listu. Ten zůstatek řapíku po zaschnutí později sám odpadne.
Ale ještě jsem neměl příležitost to na jasanu vyzkoušet. Ale už třeba jenom přesazením se listy samy zmenšily na cca 8cm (celý lichozpeřený list), tak proč by nefungovala i defoliace.
PetrC
PetrC

Příspěvekod Vopicepetr v 12.05.2019 18:57:27

Jé,tak to mě mrzí. Já to zkouším s Jasany protože nám to roste na zahradě jako plevel.
Kód: Vybrat vše
https://drive.google.com/file/d/1VUp8Xv6IFnAucJFLwWiw7ZwJmJIT8ZkF/view?usp=drivesdk
Vopicepetr

Příspěvekod Hugo Studeník v 01.09.2019 08:09:39

Já jsem ze stejného důvodu taky jeden nebo dva měl. Zaujaly mě celkem solidním nebari. Ale nebyl jsem schopen docílit nějaké jemnější stavby koruny - větve, listy.
Nakonec jak mi přibývalo stromů, tak jsem to s jasany vzdal s tím, že je vhodnější materiál. Ale olši mám stále, je to nezmar.
Hugo Studeník

Předchozí

Zpět na tvarování