Opadávající fikus. Prosím o pomoc.

jak zalévat a hnojit, zimování, proč mi bonsaj uschla, co je to za škůdce, jak ošetřovat bonsaje

Moderátor: Martin Kolacia

Opadávající fikus. Prosím o pomoc.

Příspěvekod Jakub B. v 31.03.2019 10:35:32

Dobrý den,
v pěstování bonsaí jsem úplný začátečník. Před nedávnem jsem dostal fíkus, ale v posledních asi dvou týdnech mu listy intenzivně žloutnou a opadávají, prohlédl jsem ho a žádné škůdce jsem nenašel, domnívám se, že jsem ho nejspíš přelil, nebo zalévám málo. Poradít prosím, jak je ho možné ještě zachránit? Případně, jak často takovou bonsai zalévat? Děkuji.
Přílohy
bonsai na web.jpg
Jakub B.

Re: Opadávající fikus. Prosím o pomoc.

Příspěvekod Tomáš Homola v 31.03.2019 12:54:57

Myslím si, že jste si odpověděl sám.
Při přelití nebo přesušení obvykle odchází postupně, po jednotlivých větvích, úměrně k odumírání kořenového systému. Stav a intenzitu zálivky si ale musíte posuzovat sám, protože tady hraje roli víc faktorů. Velikost balu, složení/propustnost substrátu, teplota a vlhkost prostředí atd. Univerzální rada není. Ale rozumnější je raději trochu přisušit než přelévat. Kor když už takhle ztrácí listy, nespotřebuje tolik vody. Jestli to místo, kde to fotíte zároveň je místem pěstování, pak má nejspíš i docela málo světla. V květnu může jít ven, na slunce, klidně i na jižní stranu. Posílení rostliny během letnění lze dosáhnout i vysazením do větší nádoby. Až se vzpamatuje, tak doporučuji přesadit.
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Re: Opadávající fikus. Prosím o pomoc.

Příspěvekod Bumby v 01.04.2019 06:58:56

Ahojda
podle té fotky by taky zasloužil přesadit a sestřihnout kořeny. Když ho dáš do nějakého lepšího substrátu, tak ti odpadne problém s přelitím. Není nutná akadama, stačí terramol, zeolit a pod. Osobně si myslím, že má moc vody ... No a světla málo
Bumby

Zpět na pěstování, problémy, nemoci, škůdci