Čínský jilm velmi rychle opadal

jak zalévat a hnojit, zimování, proč mi bonsaj uschla, co je to za škůdce, jak ošetřovat bonsaje

Moderátor: Martin Kolacia

Čínský jilm velmi rychle opadal

Příspěvekod michaelka v 20.04.2017 08:32:32

Dobrý den, děkuji za přijetí ve skupině. Pročetla jsem si některé příspěvky, ale stále bych potřebovala poradit ohledně svého Čínského jilmu. Lístky mu začaly opadávat a nevypadá to, že by rašily nové. Ba naopak, i malé, sotva rozvinuté lístky opadají také. Některé ani nestihnou zhnědnout a opadají ještě krásně zelené, jak přikládám na fotkách. V podstatě stačilo, abych stromeček přesunula o kousek vedle a při tom pohybu najednou lístky opadaly a opadávají dál při dotyku nebo posunutí. Prosím o radu, čím by to mohlo být. Nerada bych bonsai úplně zabila, dostala jsem ji jako dárek a velmi mi záleží na tom, aby se mi podařilo ji udržet. Případně, zda je nějaká větvička k zachránění nebo jak ji namnožit a nechat vyrašit nové čerstvé větve.

Dodávám, že jsem úplná začátečnice, amatér. Pokud by měl někdo zájem mi to vysvětlit jak blbečkovi, budu jen ráda :roll:
Za každou příručku, která by to podrobně popisovala, bych byla také ráda, pokud máte video nebo fotonávod :) Nevím vůbec nic o stříhání větviček, tvarování. Bonsai jsem hnojila dle návodu na hnojivu pro bonsaje, jedná se o nějaký "elixír". Zalévám ji podle toho, jak má suchou zeminu, někdy tedy denně, jindy jednou za dva tři dny. Zalévám do misky (pro vlhkost) i zeminu. Určitě jsem ji nepřelila ani nenechala zcela vyschnout. Bonsai je na světle u okna. Ještě jsem ji nestříhala a pokud by se mě někdo ujal a vysvětlil mi, nebo třeba na fotkách v malování čárama naznačil, kde stromeček ostříhat, budu neskonale vděčná a věřím, že se ze mě časem stane zkušenější pěstitel :oops:

Moc děkuji předem za jakékoli rady. Ještě jednou se omlouvám, nemám s tím vůbec žádnou zkušenost a snad se tedy neptám úplně zcestně.
Přílohy
DSC_0866.JPG
DSC_0861.JPG
DSC_0869.JPG
michaelka

Re: Čínský jilm velmi rychle opadal

Příspěvekod rada v 20.04.2017 18:17:40

Předem bych se podíval jestli není něčím napaden ( svinušky,puklice). Dále píšeš že zaléváš každý den tak bych se podíval na kořeny tedy co se nachází pod tou akadamou. Jestli je to jen v akadamě tak Jen zalévat a hnojit.
Naposledy upravil rada dne 21.04.2017 11:40:59, celkově upraveno 1
rada

Příspěvekod Martin Kolacia v 21.04.2017 03:16:44

Reakce stromu znamená že nemá kořeny , buď přelití nebo třeba zničení například přehnojením . Nedostatek hnojiva nikdy nemůže být takto fatální !

Mimochodem jilm nemusí být zalévaný i do misky ..........
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod minimoris v 21.04.2017 09:27:50

podle opadaných lísků byl málo zaléván
rostlina aby přežila nechá opadat většinu listí
a během 14 dní zase zpátky obroste
dop. dát co nejvíce ke světlu a pravidelně zalévat podle akadamy světlá potřeba zalít
tmavá zalitá
minimoris

Příspěvekod rada v 21.04.2017 11:30:37

minimoris píše:podle opadaných lísků byl málo zaléván
rostlina aby přežila nechá opadat většinu listí
a během 14 dní zase zpátky obroste

dop. dát co nejvíce ke světlu a pravidelně zalévat podle akadamy světlá potřeba zalít
tmavá zalitá

Ano pokud má vpořádku kořeny . Akadama na povrchu vypadá suše,ale netuším co se nachází pod ní. Pokud je tam bahno jak se stává u kupovaného stromu tak asi kořenům to moc neprospívá a jesli se zalévá podmokem tak jsou kořeny trvale podmáčené.
rada

Příspěvekod Marek Pišl v 21.04.2017 12:00:15

u jilmu by musel stát i s miskou do půl misky ve vodě
když je bonsai přemáčená a uhnívá tak listy žloutnou a pomalu propadávají
pokud je přisušena tak jsou listy seschlé
nejhorší je když rostlina není fit a přesazujete.......
stačí pravidelně zalévat po celém povrchu misky , hodně světla a do 14 je OK
Marek Pišl

Příspěvekod michaelka v 24.04.2017 08:23:06

Moc moc vám děkuji. Nechám tedy substrát trochu vyschnout, je teď poměrně vlhký, snažím se každý den nezalévat a vážně vždy kontroluji zeminu, jestli je vlhká, než zaleji.
Pokud bych ale chtěla zjistit, jak jsou na tom kořeny, musela bych ji, hádám, přesadit nebo alespoň nahradit část substrátu. Listy nežloutnout, jen pár sem tam, skutečně jich většina opadala zcela zelených, nyní je bonsai holá, ale koukala jsem, že na větvičkách už raší nové lístky. Nastuduji si to zastřihávání a tvarování.
michaelka

Příspěvekod Marek Pišl v 24.04.2017 11:15:20

michaelka píše:Moc moc vám děkuji. Nechám tedy substrát trochu vyschnout, je teď poměrně vlhký, snažím se každý den nezalévat a vážně vždy kontroluji zeminu, jestli je vlhká, než zaleji.
Pokud bych ale chtěla zjistit, jak jsou na tom kořeny, musela bych ji, hádám, přesadit nebo alespoň nahradit část substrátu. Listy nežloutnout, jen pár sem tam, skutečně jich většina opadala zcela zelených, nyní je bonsai holá, ale koukala jsem, že na větvičkách už raší nové lístky. Nastuduji si to zastřihávání a tvarování.

žádná věda to není uvidíte že je za týden až dva krásně zelená
Marek Pišl

Příspěvekod michaelka v 24.04.2017 17:39:54

Tak jsem odkryla povrch zeminy, abych se podívala, jak to vypadá níže v misce, zdali tam není nějaké bláto, a objevila jsem u kmenu nějakého škůdce, ale podůkladném přehrabání byl jen jeden, takový tenký bílý vlásek a dlouhý maximálně půl centimetru. Na listech nic není. Jinak se musím přiklonit asi k verzi přelití, na dně misky je zemina úplně mokrá a ztvrdlá, i když na povrchu to tak nevypadalo. Určitě už nebudu zalévat do misky vůbec. :roll:

Je na trhu nějaký univerzální přípravek na hubení škůdců, případně je nějaká přírodní metoda? Například si pamatuju, že máma dávala do kytek kousky česneku na odpuzení mušek a tak podobně.
michaelka

Příspěvekod michaelka v 24.04.2017 17:49:27

Myslíte, že při příležitosti výstavy v Botanické v Praze (na konci května) bude možnost se zeptat i na zastřihování a namnožení stromku? Já bych to asi potřebovala spíše vidět v praxi :oops:

Není mi jasné, pokud větvičku v nějakém místě zastřihnu, předpokládám, že to místo se zacelí ale nové větvičky z něj už nevyraší. Mám pupeny spíše na koncích větví a stromek vypadá jak koště, četla jsem návody, ale stále mám obavy, budou pupeny opět rašit uvnitř koruny?
michaelka

Příspěvekod Martin Kolacia v 28.04.2017 18:31:02

něco co by působilo v půdě a bylo eko neznám .... prostě použít běžný postřk

nad střihem se dá uvažovat až tehdy když bude strom v plné síle , ne teď kdy umírá ;) ... .to že jilm raší jen na konci větvičky znamená že je totálně v háji ,,,když je strom "nabušený" tak při hlubším zasřihnutí oraší i miska :D

pokud si na výstavě někoho odchytíš určitě poradí ..... já se nesetkal s tím že by si nějaká žena stěžovala že jí bonsajisté nepomůžou ;)
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Zpět na pěstování, problémy, nemoci, škůdci