Dřevěné uhlí

diskuse k yamadori

Moderátor: Martin Kolacia

Dřevěné uhlí

Příspěvekod Beri v 23.02.2016 20:01:46

Zdravím, chci se zeptat... dneska jsem přemýšlel o kopaní jamadori jelikož už se blíží doba kdy někam vyrazím...vždycky když vykopu strom snažím se o co nejšetrnější přerušení větších kořenů a ty pak už na místě zamatlám dřevěným uhlím i když vím že na 99% budu doma ještě zakracovat po odstranění veškeré hlíny atd... co mě zajímá a to spíše ze zvědavosti kdybych to na místě výkopu nezamazal uhlím jak rychle dokáže případná hniloba nebo jiná nákaza prostupovat stromem jak rychlý je vlastně metabolismus rostlin a ví se to vůbec, případně jak moc v této stresové chvíli (při výkopu a zakracování sáhodlouhých kořenů) funguje obranyschopnost rostlin... ?? Děkuji :-)
Beri

Re: Dřevěné uhlí

Příspěvekod Martin Kolacia v 27.02.2016 20:40:43

nikdy jsem na tohle nemyslel .... neřešil ...... nikdy takové problémy u mě nenastaly :)
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Re: Dřevěné uhlí

Příspěvekod sumperacek v 26.05.2016 21:21:33

Než ho přenesete domů, určitě se hniloba nerozšíří do celého stromu. Šíření hniloby, neboli houby, která napadne odumřelé dřevo je závislé na mnoha faktorech (vitalita rostliny, druh, velikost poranění atd atd.). Zdravá rostlina má většinou dostatek obranných mechanismů, jak se s napadením vypořádat.
Jiří Vysloužil
sumperacek

Zpět na vykopávky