skládací ryček

vše o nářadí, nástrojích a pomůckách pro bonsajovou tvorbu

Moderátor: Martin Kolacia

Příspěvekod Pavel Vaško v 13.05.2008 10:49:04

Loni v létě jsem byl 14 dní v Alpách a myslím, že po někom kdo kope neštěkne ani pes, protože je tam spousta naprosto odlehlých míst, kam podle mne jen tak někdo nepřijde. Bohužel v červenci je asi nejhorší doba na kopání a navíc v místech kde jsem byl, jsem moc klečí neviděl. Na druhou stranu je to určitě nelegální a myslím, že ani místní lidi povolení nemají, ale můžu se mýlit. Ono to samozřejmě není legální ani u nás a člověk musí rozlišit, jestli kope náletový habr někde na kraji lesa, kde jich je stejně spousta nebo borovici (taky sice náletovou) uchycenou někde na skále a rostoucí třeba 40 let, tady mi vždy puká srdce, ale nechávám je tam na dalších 100 let.
Ještě k těm Alpám, náhoda je [osoba nevalné inteligence] a případné pokuty by asi byly velké, ale netuším, jak to tam chodí. V současné době by ale asi nějaká kontrola byla pravděpodobná spíš jen třeba při nehodě, jinak si to neumím představit.
Co se týče dovozu třeba koupených stromů, pokud neplatí nějaká zemědělská opatření např. u jilmů asi by neměl být problém.
Pavel Vaško

Příspěvekod Pavel Vaško v 13.05.2008 11:01:53

Já až na výjimky kopu spíš v hrozně lepivém jílu, navíc většinou na místech, kde bych se stejně ničím nerozmáchnul, takže kombinuju rýč, sázecí lopatku, ruce, pilku a staré zahradnické nůžky, někdy použiju i zákopnickou lopatku, i když s podobnými pocity jako kolega Homola. A většinou u toho strašně nadávám.
Na druhou stranu jsem objevil skupinu jilmů, u kterých stačilo jen trochu obnažit kořeny, přeřezat pilkou a poměrně mírně zakvedlat a šly jak po másle byly to kousky tak 12 cm v průměru.
Pavel Vaško

Příspěvekod stach v 13.05.2008 11:03:56

Pavel Vaško píše:V současné době by ale asi nějaká kontrola byla pravděpodobná spíš jen třeba při nehodě, jinak si to neumím představit.

Nebude to tak úplně pravda. Jel jsem takhle na podzim Rakouskem, v Hollabrunnu náhle za mnou auto s rozsvíceným majákem. Zastavil jsem, v duchu počítal eura v peněžence a pak jsem si ještě navíc vzpomněl, že v kufru mám pytel brambor od tchýně z Moravy a něco chvojí na přikrytí růží nasbíraného po cestě v českém lese, kde se těžilo. Vystoupili dva, jeden chtěl doklady, druhý kráčel ke kufru. Při představě, že budu muset vysvětlovat ty brambory jsem honem spojil fantazii a svou chabou němčinu a pustil se dohovoru s tím prvním na téma, jak jsem se tady ztratil a kudy vlastně na Horn. Asi jsem zaujal, neb první povolal druhého, přátelsky vysvětlili cestu a byl jsem propuštěn 8)
A asi nebudu jediný,slyšel jsem o podobné situaci i od jiných lidí, naši sousedé asi mají strach z toho, že "češi krást tady" :(
stach
Site Admin

Příspěvekod Tom Benda v 13.05.2008 11:55:58

Mezi těma malýma lopatkama mám výborné zkušenosti s tou sovětskou neskládací - s tou se v pohodě přeseká i kmen, když není po ruce pilka (tuhle jsem ji zapomněl vrátit do auta do bonsajistické pohotovostní výbavy :-) ). Z velkého nářadí není nad Fiskars rýče. I když ty novější vařené už nejsou to, co ten jeden můj starší nejtovanej kus.
Jinak k tomu sběru, ať už je to u nás nebo v zahraničí, určitě pomůže i slušné chování - ne k příslušníkovi nějakého kontrolního orgánu, ale k přírodě samotné. Pokud nejde o bohapusté plenění... prostě nevěřím, že by to dopadlo špatně.
Tom Benda

Příspěvekod rolas v 13.05.2008 17:04:53

eště tak když se to čtu ,tak by mě právě zajímalo jak ti mistři ty stromy koupou,protože já jsme měl problém vyrvat stromeček o tloušce kmínku 3cm ze skály a ani vyrvou 30-40cm kmeny ze skály..jinak podle mě když je ten strom na odlehlejším místě tak se dábezproblému vykopat a abyjste hodobře skryl tak stačí nějaká velká crossna...
rolas

Příspěvekod Drťa v 13.05.2008 19:07:10

rolas píše:eště tak když se to čtu ,tak by mě právě zajímalo jak ti mistři ty stromy koupou,protože já jsme měl problém vyrvat stromeček o tloušce kmínku 3cm ze skály a ani vyrvou 30-40cm kmeny ze skály..jinak podle mě když je ten strom na odlehlejším místě tak se dábezproblému vykopat a abyjste hodobře skryl tak stačí nějaká velká crossna...
to bych taky rad vedel :roll: :wink:
Jirka Drtil alias Drťa,Kostelec na Hané
Drťa

Příspěvekod ondra němec v 13.05.2008 19:58:29

Podle mě je to tak, jak píše Tomáš Homola. Naprostá většina evropských stromů, i té (možná zejména té) nejvyšší kvality je získána nelegální cestou.Možná ale, vzhledem k tomu, že jinde v evropě se nachází více pozemků v soukromém vlastnictví, by některé mohly být získány legálně na soukromém pozemku po dohodě s majitelem. A myslím, že například Pius Notter se u některých ze svých stromů zmiňoval, že jsou získány na místech stavby dálnice atd.,která by stejně "lehla popelem".
Pro zajímavost uvádím, že jak někteří z vás vědí, Walter Pall na svých stránkách nabízí ke koupi velmi stará yamadori jalovců Juniperus scropulorum, která pocházejí z USA z divoké přírody (možná ovšem ze soukromých pozemků) a mj. k nim uvádí, že dovoz do Evropy je naprosto vyloučen.Rostliny jsou k dispozici pouze v USA.Pokud si ho někdo doveze po soukromé ose (nevím jak, leda v kufru letadlem, případně lodí :-)), je to jeho věc i případný problém...
ondra němec

Příspěvekod rolas v 17.05.2008 13:57:11

nevíte někdo jak se dá vykopat 100- a víc letá borovice co roste ve skalách jak to ti japonští mistři vykopali ?měl jsme problém z 15 letou borovičkou jí vykopat..
rolas

Příspěvekod Hery v 17.05.2008 16:48:27

To rolas: kdo umí, ten umí... :wink:
Ať Vám bonsaje pěkně rostou...
Hery

Příspěvekod rolas v 17.05.2008 20:05:13

Hery píše:To rolas: kdo umí, ten umí... :wink:

Velice vyčerpavající odpověd :D ,no napadlo mě že to třeba mohou vyplavit vodou pomocí tlaku..protože ručně tak to asi vubec...
rolas

Příspěvekod krueger v 17.05.2008 20:20:13

Rolas, na to, abys kopal stoletou borovici, neuraz se, nemas. Mej trochu soudnost chlape a prijd tak za patnact let az budes mit zkusenosti s vyzvedavanim desitek podstatne mladsich a ne tak (z hlediska prirody) cennych stromku. Mimochodem, jak dopadla ta tvoje borovice, cos tu prezentoval nekdy na podzim? Prezila to tvoje "vyrvani"?

K tematu nastroju, nedam dopustit na polni lopatku pro ruskou armadu, v Arma shopu za 80 Kc. Mam ji asi osm let a kolikrat poslouzila lip, nez krumpac.
krueger

Příspěvekod rolas v 17.05.2008 21:14:37

krueger píše:Rolas, na to, abys kopal stoletou borovici, neuraz se, nemas. Mej trochu soudnost chlape a prijd tak za patnact let az budes mit zkusenosti s vyzvedavanim desitek podstatne mladsich a ne tak (z hlediska prirody) cennych stromku. Mimochodem, jak dopadla ta tvoje borovice, cos tu prezentoval nekdy na podzim? Prezila to tvoje "vyrvani"?

K tematu nastroju, nedam dopustit na polni lopatku pro ruskou armadu, v Arma shopu za 80 Kc. Mam ji asi osm let a kolikrat poslouzila lip, nez krumpac.

já žednou borovici nechci kopat jen jsem nad tím přemýšlel :idea: :) a ta borovice umřela a donutila mě koupit lepší nářadí na kopábní a taky více literatury.. :)
rolas

Příspěvekod P.Syrovy v 18.05.2008 23:20:19

krueger píše:Rolas, na to, abys kopal stoletou borovici, neuraz se, nemas. Mej trochu soudnost chlape a prijd tak za patnact let az budes mit zkusenosti s vyzvedavanim desitek podstatne mladsich a ne tak (z hlediska prirody) cennych stromku. Mimochodem, jak dopadla ta tvoje borovice, cos tu prezentoval nekdy na podzim? Prezila to tvoje "vyrvani"?

asi tak strucne
p.syrovy
P.Syrovy

Příspěvekod Pavel Vaško v 19.05.2008 06:41:53

Co se týče stoletých borovic myslím, že i zkušený kopáč bude mít problémy a úspěšnost určitě nebude stoprocentní. Samozřejmě na předváděčkách jsou stromy, které už má autor zakořeněné několik let, tak že s těmi hynulými se nechlubí.
K těm místům kopání, já těm dálnicím a horským chatám zase tak moc nevěřím, ale vyloučené to není. Možná, že známější pěstitelé mají dohodu třeba se starosty, že jim dají vědět, když se někde likvidují staré porosty.
V okolí Ústí jsem na skalách viděl několik krásných borovic, ale nikdy jsem je nezkoušel, na ty skály patří a určitě jsou staré hodně desítek let a představa, že bych je zničil, je pro mě neúnosná.
Pavel Vaško

Příspěvekod ondra němec v 19.05.2008 07:08:52

Soulasím s tebou, tam , kde myslíš ( a já vím, kde), je lepší když zůstanou, navíc jsou většinou na stanovištích exponovaných slunci a tudíž mohou mít kořeny mnoho metrů dlouhé a vyndatse proto ani nedají.
ondra němec

PředchozíDalší

Zpět na nářadí, nástroje, pomůcky