Knihy o pokojovích bonsajich

časopisy, knihy, DVD, kazety...

Moderátor: Martin Kolacia

Příspěvekod cardi v 02.01.2008 21:43:28

skoda ze neni zadne nove vidani o pokojovkach uz dlouho nic nevyslo zajimaveho no :/
cardi

Příspěvekod Milan-V v 02.01.2008 23:06:42

Mně se prozněnu líbí kniha od Wolfganga Kawollka-Pokojové bonsaje už kvůli tomu, že tam dost podrobně uvádí jak danou pokojovou rostlinku pěstovat. Samozřejmě musím dát zapravdu ostatním, že není jinak nic moc. Další knihou je Průvodce světem bonsají od Gordona Owena ale jeto spíš knížka jen jak kterou rostlinku pěstovat nic víc nic míň. Je tam jen pár pokojovek a jinak venkovní rostliny. Dost povedená kniha v grafice o bonsajích bych řekl, že je od Davida Prescotta-Pěstujeme Bonsaje. Zase víc o venkovních bonsajích ale je tam i něco o pokojových bonsajích. Od našich autorů se mi líbí, Karel Jan Štolc-Bonsai a Jaroslav Pišl-Bonsai nejen v paneláku. Musím s tebou souhlasit, chybí na trhu nová kvalitní kniha o pokojových bonsajích.
Milan-V

Knihy o pokojových bonsajích.

Příspěvekod Zdeněk Káfoněk v 03.01.2008 19:01:35

A co takhle si vytvořit vlastní internetovou knihu o bytových bonsajích.
Byla by v poradníku. Obsah knihy bychom si navrhli sami.

BYTOVÁ BONSAI
Obsah:
Co je bonsai.
Jednotlivé druhy rostlin: -mohly by se přidat i foto,
v různých stylech tvarování.
Tvarování:
Drátování:
Hnojení: jaké máme druhy hnojiv na trhu.
ATD…………..
My bychom zasílali požadavky a příspěvky a správce portálu
By je vkládal do internetové knihy.
Moje ukázka jestli by to tak stačilo.
PTAČÍ ZOB
Ligustrum japonicum, chinensis
Pochází z jihovýchodní Asie. Je vždyzelený a vyznačuje se krásnou kůrou.
Bílé květy jsou uspořádány v poměrně dlouhých, pyramidálních latách.

☼ stanoviště:polostín, rozptýlené světlo, ne úpal!
v zimě 5 - 15ºC
zálivka: hojná denně, v horkých dnech mlžit
 hnojení: co 14 dní plno složkovým hnojivem
 přesazování: každý rok na jaře, je třeba také
zakrátit kořeny, zemina dobře propustná
pařeništní bez vápna
 tvarování: drátováním, střihání za druhým
až třetím párem listů
♂ rozmnožování: řízky
 škůdce: mšice, molice
postřik: Nospilan –Sumithion super

Zalévání.
Vzhledem k tomu, že rostliny jsou zasazené v mělkých miskách, dochází k rychlejšímu vysychání půdy.
Proto postupujeme takto:
Nejdříve postříkejte povrch půdy postřikovačem, aby byl schopný opět nasávat vodu.
Teprve pak zalijte bonsai malou
konvičkou s úzkým hrdlem. Jednou za týden dopřejte své bonsai ponoření do vody až po okraj misky,
abyste měli jistotu, že se substrát skutečně zavlažuje v celém objemu. Kdy je substrát nasáklý
vodou poznáme podle ztmavnutí jeho povrchu. Potom bonsai i s miskou vyjmeme s vody, necháme
okapat a postavíme zpět na své místo. Dále jen rosíme a další zálivku provedeme, až když povrch
substrátu opět viditelně oschne.Dobrou pomůckou pro zjištění vlhkosti je povrch z akadamy.
Když je světlý tak zalívat. Nebo pro začátečníky postačí špejle. Zapíchneme ji do substrátu
a vytáhneme. Je-li na špejli přichycená hlína, má rostlina vláhy dost. Je-li špejle suchá zaléváme.
V zimním období pozor na přelití!
Co nato forum. Zdeněk.
Zdeněk Káfoněk

Příspěvekod Hery v 03.01.2008 20:02:36

To Zdeněk Káfoněk: Jo bylo by to hezký, šlo by pak nahoře na hlavní stránce fóra napsat:
Máte problém? Koukněte se do naší "knihy o bonsajích". Nenašli jste odpověď? Prohledejte fórum. Jesliže jste nanašli informaci kterou potřebujete zeptejte se.
:wink: :)
Myslim si, že ale ta práce za to nestojí. Když někdo umí minimálně zacházet s počítačem, najde si tyto informace na netu. Stačí se podívat na e-shop bonsai centra Libčany a o každým druhu tak najdete dostatek informací... :)
Ať Vám bonsaje pěkně rostou...
Hery

Příspěvekod robertbonsai v 03.01.2008 20:33:44

Teda pánové....... klobouk dolů, pěkný nápad. A ještě kdyby nědko přidával své zkušenosti, myslím, že by to byla báječná kniha........
zdraví Robert Č.
robertbonsai

Příspěvekod Tom Benda v 04.01.2008 13:04:06

Pánové, nevím, jestli vám projekt NETBOOK od Erika Križovenského nepřipadá dostatečný, nebo jste ho v této části fóra - tzn. Literatura, ani nezaznamenali!
Téma NETBOOK - Ligustrum ("Nebo jiná doposud neuveřejněná dřevina") můžete založit! A plnit informacemi, ladit je, diskutovat o nich. Možná i ta samotná diskuse přispěvovatelů, kteří se snaží doplňovat či upravovat podle svých zkušeností informace, bude pro pěstitele ještě názornější, než jeden ucelený, shrnutý text.
Tom Benda

Knihy o pokojových bonsajích.

Příspěvekod Zdeněk Káfoněk v 04.01.2008 14:07:14

Já se omlouvám. Opravdu jsem do netbooku nahlédl jen jednou a to mne
navedlo na stránky prodeje počítačů a fotopřístrojů.
Tak už jsen dál nesledoval :oops: ?!
Byl to můj spontální a jak vidno s Erikem stejný nápad, aniž bych kopíroval. Bylo mi líto těch co začínají a neví si rady. Když já jsem začínal nebyla unás vydána ještě žádná kniha, jen čtyři články v časopise Zahrátkář. Musel jsem jít cestou zkouška - omyl.
Stálo to mnoho času.
Zdeněk
Zdeněk Káfoněk

Příspěvekod PetrC v 04.01.2008 22:38:12

Já myslím, že to je nereálné. Ani ten Erikův NETBOOK se nijak neplní informacemi, takže by přibyla jen druhá prázdná "schránka".
Řada z nás prostě teprve sbírá zkušenosti, dalším se nechce a ještě další nemají prostě čas. Škoda, začátečníci asi zůstanou odkázaní na těch pár slušných knížek co vyšlo a na postřehy, co si musí vyďobat z netu.
Nejkvalitnější a poměrně vyčerpávající informace se mi zdají být v knize tuším od Lewise Colina "Bonsaj-umění tvorby". Chtělo by to ale další díly o jiných druzích stromů a keřů. Já sám bych uvítal buky, duby, jabloně....
PetrC
PetrC

Knihy o pokjových bonsajích.

Příspěvekod Zdeněk Káfoněk v 05.01.2008 09:42:40

Odpověď PetroviC. Pro venkovní je dost dobrá kniha
od Wernera M. Busche Bonsaje z domácích stromů a keřů nakladatelství
BETA-Dobrovský. Obsah: péče, techniky, druhy stylů, pracovní kalendář,
Evrop. javory, lípa olše, habr, buk, jabloň, dub, jilm, modřín, smrk borovice, atd........ Více hlav víc ví.
Ať se daří. Zdeněk.
Zdeněk Káfoněk

Pokojové bonsaje

Příspěvekod Aleš Hampl v 05.01.2008 09:58:17

Ještě jsem objevil jednu tenkou publikaci od již zmiňovaného autora:
Ryšán M.: Pokojové bonsaje, Bonsai studio-zahradnictví, Miroslav Ryšán, 664 44 Ořechov u Brna, 1993
Aleš Hampl

Příspěvekod PetrC v 05.01.2008 17:56:12

Zdeňkovi Káfoňkovi:
Tu knihu mám, považoval jsem ji pro domácí dřeviny za nejlepší až do vydání té knihy Lewise Colina. Ale ta nyní jednoznačně vede, informace jsou podrobné, prošpikované úvahami i omyly a jsou to rady přímo z pěstování a tvorby konkrétních bonsají od získání po vypracování na výstavní úroveň. Ta kniha p.Busche se mi při srovnání zdá moc obecná a zjednodušující, bez konkrétních rad a postřehů. Ale i za ni jsem samozřejmě vděčný.
PetrC

Příspěvekod Zdeněk Káfoněk v 06.01.2008 10:21:51

Petře já mám obě knihy. Tobě, ale šlo o buky, duby, jabloně
a ty v Lewisovi nenajdeš. Potom se poohledni po knize kterou napsal
Kim Se-won. Pěstování bonsají podle druhu. Tam najdeš jabloň,
i buk. Zdeněk.
Zdeněk Káfoněk

Příspěvekod PetrC v 06.01.2008 13:08:10

Jo, na knihy p.Kim Se-wona jsem zapoměl, ty jsou taky skvělé. Řekl bych, že se ale věnují spíše tvarování a vlastní pěstování berou víc okrajově. Různé růstové a pěstitelské problémy řeší spíš ten Lewis, ten ale nedal do své knihy všechny běžné druhy.
Buk p.Se-won předvádí druhem Fagus Crenata. Nevíte někdo, kde by se dal sehnat aspoň nějaký semenáček nebo alespoň řízkovanec ? Bonsaicentra se zřejmě jeho dovozu z nějakého důvodu vyhýbají.
Zdraví PetrC
PetrC

...

Příspěvekod mirek halatin v 06.01.2008 14:32:20

Krásnou a inspirativní knihou je Si-Diao od Cheng-Cheng Kunga.... Krásné fotoseriály a kvalitní fotografie. Je to ovšem použitelnější spíše pro pokročilé pěstitele a tvarující. A má 2 docela velké nevýhody není v češtině ani angličtině (pokud ještě nebyl vydán překlad) a je dosti drahá (+ ještě to že se nedá sehnat v ČR, ale to si už dnes nejsem jistý)
S pozdravem Mirek Halatin
mirek halatin

Příspěvekod mirek halatin v 06.01.2008 14:40:16

http://sidiao.myweb.hinet.net/english.htm

Novinka ze servru Si-diao ..... kniha už je i v angličtině :wink:

+

http://sidiao.myweb.hinet.net/photo_e_8.htm ...ukázka z knihy

(doporučuji si projet tenhle server, je zde plno kvalitních fotografií např. i na mrtvého dřeva o kterém se zrovna diskutuje vedle :) :wink: )
mirek halatin

PředchozíDalší

Zpět na literatura