NETBOOK - Zima

časopisy, knihy, DVD, kazety...

Moderátor: Martin Kolacia

Příspěvekod Docid v 22.11.2007 17:17:54

pas píše:
Docid píše:já jsem letos z jara kopnul dub v přírody. Byl to boj zlomil jsem lopatu a přesek jsem dva megální kulové kořeny. Zapatlal jsem je obyčejnou smolou vrazil do bedny a krásně se chyt. Fotka je po zasázení. Mám vyhlídlé parádní buky ale počkal bych s nima asi zase na jaro. Když to šlo tak nechci ryskovat. Buk se má dopře prorůstají i kořínky skrz drenážní otvory. Je dost strarej a krásně mi jde. Ale počkám ještě rok a pak bych ho přesázel a zakrátil kořeny. Co vy na to... Je to správně?

Tak co teda máš dub nebo buk? :?: :lol:

oooo par don... Omlouvám se za překlep. Dub jako dubínek z kouzelné školky :lol:
Docid

Příspěvekod Docid v 22.11.2007 17:29:38

SONY píše:no tak nevím co si o čtení "správných" rad mám myslet? např. tendle článek mě s postupem vašeho vyzvednutí příde absolutně mimo mísu:

............. takovýto sběr rostlin však vyžaduje již hlubší znalosti o druhu. Starší rostliny je nutno obkopávat postupně a vyjmutí může být úspěšně dokončeno po dvou až třech letech. U dubů je vyjímání z volné přírody obzvláště zdlouhavé a spojené vždy s velkým rizikem úhynu, zvláště u starších jedinců. Příčina neúspěchu je zapříčiněna dlouhým kůlovým kořenem, který sahá hluboko do země. Při jeho náhlém přerušení dojde k úhynu rostliny, z..........

to je pravda už jsem to někde čet. Asi zázrak. Kulák byl opravdu velkej. Tet ho mám zazimovanej ale když jsem ho zasazoval do přepravky, a dlouhé kořeny roloval do obvodu, řekl jsem si, že když se chytne tři roky na něj nesáhnu. Asi menší zázrak. Nebo přesněji vhodná doba vyzvednutí když rostlina spala. Těžko říct. Jsou tam další a mohutnější ale tet už bych pro ně rači nejezdil. Zakrácení kořenů, pak zima... To mi nějak nejde dohromady. nějak se mi to nezdá.
Docid

Příspěvekod PetrC v 25.11.2007 21:01:44

Bylo by dobrý, vzhledem k založenému tématu, k tomu dubu uvést třeba měsíc vykopání, protože jaro je dost široký pojem. Taky by bylo dobrý uvést jaké bylo počasí, jestli třeba týden už byla obleva nebo naopak mráz, jestli bylo nasněženo (tedy tepelná izolace) nebo ne atp. Taky uveď, jestli jsi dub nějak připravoval nebo jsi ho dostal ven najednou a v jaký zemině byl. Jestli třeba něco písčitýho nebo těžký jíl nebo jen lesní hrabanka.... Taky jakou péči dostal doma, jak byl třeba zaléván nebo ošetřen stimulátorem, jestli byl ve stínu, v bedně nebo volné půdě....

Já sám bych tyhle informace uvítal. Přes veškeré snahy jsem zatím vykopaný dub nebo buk nedokázal udržet při životě.
Díky předem za tyhle podrobnosti.
PetrC

Příspěvekod Docid v 26.11.2007 06:11:10

Nepamatuji si kdy jsem ho kopal ale zrovna začali rašit nové výhony a bylo dost teplo hodně jsem se zapotil. Bylo to to období, kdy se ještě stídalo počasí. Kop jsem ho na jednom kamenitém srázu. Půda byla jílovití se štěrkem. Zasadil jsem ho do bedničky a nechal ve stínu. Zaléval jsem trochu. Půdu jsem zvolil ze zahrady s přimíchanou rašelinou, pískem a drobného štěrku.
Docid

Předchozí

Zpět na literatura