ručně vyrobené pomůcky,nářadí nebo jen dobrý nápad.

vše o nářadí, nástrojích a pomůckách pro bonsajovou tvorbu

Moderátor: Martin Kolacia

ručně vyrobené pomůcky,nářadí nebo jen dobrý nápad.

Příspěvekod Petr v 29.03.2006 19:02:37

Zajimalo by mně co používáte za nástroje.Jaké pomůcky a nástroje jste si sami vyrobili.Zde můžete psát i vhodné nápady třeba při tvarování.A nebo jen jak se správně udržují dané nástroje, aby dlouho vydrželi i po aktivním používání.

Už se moc těším až napíšete co jste si vyrobili. :wink: :D
Petr

nářadí

Příspěvekod Pavel Slovák v 29.03.2006 20:45:52

Petře, spíš než to co se vyrobilo bych ti chtěl nejdřív ukázat takový základ nářadí, toto jsem např. krom jiného použil při tvarování smrku pro poslední číslo jednoho časopisu. Vím , že pořízení je najednou drahá záležitost, navíc pro studenta, ale věř, že aspoň jedny kvalitní nůžky na prostřih a jedny konkávní kleště žádné domácí udělátko nanahradí. Sám jsem tím od začátku prošel, tak bych ti chtěl jen opravdu ušetřit čas, námahu a asi i peníze investované do nekvalitního zboží. Mrkni se do on-line obchodu některého z BC a uvidíš sám , že to zas až taková hrůza není a pro dobrou věc myslím , že i rodiče pomůžou. :D Doma se dají vyrábět různé nože, háčky, vypichovátka apod. a taky to závisí na vybavenosti dílny a samozřejmě zručnosti tvůrce. Taky různé hevery a páky na ohýbání jsou pro domácí výrobu reálné. Takže na obr. stručný popis.
Přílohy
Kopie - DSC06900.JPG
Kopie - Kopie - DSC06900.JPG
Zdraví vás Pavel S.
Pavel Slovák

Příspěvekod Michal Kašpárek v 30.03.2006 16:46:50

Myslím, že když napíši DĚKUJEM! tak to bude nedostatečné :D
Pane Slovák cením si Vás a Vaší práce....
Michal Kašpárek

Příspěvekod Petr v 30.03.2006 16:59:04

Aspoň vím co budu nutně potřebovat.No nářadí bych si chtěl pořídit z brigád.Taťka moc pro moje bonsaje není věčně nadává že všude po zahrade mám svoje květináče a stromky.Mamku sice doto už trochu zasvěcuji, ale jestli něco chci tak si to musím pořídit sám ať mám ztoho větší radost :D .Mamka by určitě chtěla pořídit vše možné, ale opravdu zrovna to nejde.Musím si nato holt vidělat jako každý jiný.
Petr

Příspěvekod P.Syrovy v 01.04.2006 01:11:25

Opravdu si myslite ,ze si toto ,muze dovolit student jako zaklad?
Ja pouzivam kleste pro elektrikare akorat si je trochu pribrousim ..... ac uz jsou konkavni nebo jen na strih....
cena meho vybaveni a to jsou 3/je kleste a 2/je nuzky se vesly do 600kc
na rozcesavani korenu pozivam klasicke rucni hrabicky za 25kc
Dobra pilka po dedovi
Na jiny zuzene stipacky ,trochu tupe
cu pastu klasiku
misto akadamy antuku
draty ...... ty se nahradit nedaji....
svorky,sveraky,......samovyroba
misky ..... nejlepe samovyroba i kdyz jich je take hodne koupeno

liko a nebo klasicke obvazy nebo gazu

a hlavni je chodit a koukat co kde vzit z prirody .....jakoby zadarmo
p.syrovy
P.Syrovy

Příspěvekod Petr v 01.04.2006 13:14:20

:shock: taky jsem takle uvažoval že si to tímto způsoběm pořídím, ale nakonec jsem zjistil že všechno je na něco tak proto chci si pořídit bonsajové nářadí na bonsaje+ty nějaké doplňky.Mamku hodně baví keramika možná že za nějaký čas bude vyrábět bonsajové misky.Prozatím mám stejně eště dost času nato než si začnu něco pořizovat.
Petr

Příspěvekod Pavel Slovák v 02.04.2006 15:44:50

P. Syrový, v příspěvku nahoře píšu také , že pro studenta není možno si něco takového pořídit a taky píšu o pořízení základu, tj. nůžky a kleště, ne o sortě na obr. Jen jsem uvedl s čím může časem přijít do kontaktu a co se při práci se stromky používá.
Zdraví vás Pavel S.
Pavel Slovák

nářadí

Příspěvekod Martin v 02.04.2006 19:45:58

já jsem taky začátečník,je mi 14,mám konkávní kleště nůžky na prostřih, místo dlouhých nůžek mám chirurgické,CU-pastu,dřív jsem používal štěp. vosk ale ten je na nic .Udělal jsem si drapák na kořeny,otec mi udělal ohýbací hever,koupil jsem si nejdžív jen 1,2,3 drát (šířka v mm)eloxovaný hliník. teď plánuju zakoupení dalších.elektrikářské kleště na drát, zbroušenou pinzetu mám místo pérových nůžek.Hlavně papír a tužku.Nevím jaké máte možnosti, já jsem zručný a u babičky mám dílnu.Celkem pravidelně navštěvuju BCLibčany (jsem z Pardubic).Hodě zdaru a hlavně je důležité vydržet! :wink:
Martin

Příspěvekod Vladimír Krýl v 03.04.2006 09:28:38

Pro mne jsou opravdu nenahraditelné šikmé konkávní kleště. Při menším množství stromů bohatě dostačují ty levnější černé. Ostatní nářadí jde lépe či hůře nahradit běžným nářadím elektrikářským, zahradnickým či vlastní výrobou. A ušetřit se dá určitě i na drátech - jde jen o to, naučit se používat drát měděný místo hliníkového. Ten se totiž dá sehnat ať již ve sběrných surovinách, v motorárně, ze starých elektromotorů apod. Pak již jen přežehnout v ohni kvůli opálení laku, ztlumení barvy a změkčení a je to. Samozřejmě není tak tvárný, jako japonský originál, ale pro běžné použití plně dostačuje. Navíc podle mne má oproti hliníkovému drátu tu výhodu, že stačí daleko tenčí drát, čímž si na větvi uvolníme místo pro případné zdvojení či ztrojení a také působí daleko nenápadněji. Já osobně si plně vystačím se třemi tloušťkami drátu, přičemž ten nejsilnější používám je opravdu vyjímečně.
Vladimír Krýl

Příspěvekod Jiří Vondruš v 03.04.2006 13:10:26

Ohřevem měděného drátu se spálí izolační smalt na povrchu (pokud tam tedy je), změní se její barva (to má vliv estetický - není tak nápadný), ale hlavně se ohřevem snižuje pevnost - tedy drát je měkčí a lépe se bude namotávat.
Nesmíme zapomínat, že tvářením se měď zpevňuje, vliv na změnu pevnosti má i čas. Je tedy nutné po omotání větve měděným drátem jej již neodmotávat zpět - je nutné stříhat. Jinak dojde k poškození borky.
To je jen trochu teorie, ale zkušení bonsajisté to znají z praxe.
Obdobně je to i u hliníkového drátu. Tam je zvyšování pevnosti stárnutím ještě výraznější než u mědi.
Jiří Vondruš

Příspěvekod Petr v 03.04.2006 19:42:14

Boužel dílnu nemáme a když taťkovi vlezu do šopy(nářadovny vše pro instalatery).Tak řve žemu tam zse lezu.Babi je odnás asi 74km s pořádnou nářadovnou boužel ji tak často nenavštěvuji :( Chirurgické nůžky mám doma stou dlouhou rukojetí,elektrikáče štípačky mám taky přímo na drát akorát ty konkávní a konické kleště mi eště chybí.Nůžky na prostřih mám taky zahradnické nůžky obousečné,nějaký drát by se taky našel.Místo štěpařského vosku používal zvás tady už někdo latex? Protože všichni píšete o Cu pastě, ale žádné skušenosti o lateksu jsem v příspěvcích nečetl.No hever mi prý otec možná vyrobí a ptal se jak velký, tak comám taťkovi říct jakou velikost?

Boužel mi mamka ty chirurgické nůžky nedá :cry: , Takže si normálně koupím nůžky s dlouhou rukojetí.

Kolik může stát kvalitní nářadí oproti ručně vyrobenému?Jsem tak odhadem asi 10-15tisíc Kč.
Petr

Příspěvekod Pavel Slovák v 03.04.2006 19:48:08

www. ... BC... . cz :x :x
Zdraví vás Pavel S.
Pavel Slovák

Příspěvekod P.Syrovy v 03.04.2006 22:43:52

[quote="Jiří Vondruš"]Ohřevem měděného drátu se spálí izolační smalt na povrchu (pokud tam tedy je), změní se její barva (to má vliv estetický - není tak nápadný), ale hlavně se ohřevem snižuje pevnost - tedy drát je měkčí a lépe se bude namotávat.

Ale take vlastnosti dratu, jako napriklad pamet,coz je doba ,po kterou je si schopen udrzet stanoveny tvar.
Petr
p.syrovy
P.Syrovy

Příspěvekod Pavel Slovák v 03.04.2006 23:07:01

Tady by mne zajímalo, co si představit pod pojmem ohřev drátu, je to snad jiný výraz pro vyžíhání. Přiznám , že takto podané jsem ještě neslyšel . A do jaké barvy máte na mysli. Já osobně měď vyžíhám tj. rozžhavím a prudce ve vodě ochladím. Pak dostane jasně červenou barvu, která zpočátku na větvi docela září a až časem zase zpatinuje. Drát je však bez problému tvárný , stejně jako orig. Jen jsem vytušil, když jste napsali, že tento ohřevem upravený drát není tak nápadný, tak mě napadlo, jestli náhodou nemáte na mysli takovou šedivou barvu. Ta vznikne nedostatečnou teplotou právě při tom ohřevu, ale taky se moc nehodí na drátování a je pořád dost tuhý. Tak nevím. Docela by mne tyto postřehy zajímaly.
Zdraví vás Pavel S.
Pavel Slovák

Příspěvekod P.Syrovy v 03.04.2006 23:26:20

Me se stava ze pri jakemkoliv vyssimu ohrevu ,coz je nad 80stupnu ,se drat jaksi povoluje a to i pri ponorovani do vody....neco asi jako kaleni...mate na mysli....
A to mam zkusenost nejenom s medenymi ale i s ostatnimy krome hliniku a olova ,ktere se hned roztecou ..jiste
Petr
p.syrovy
P.Syrovy

Další

Zpět na nářadí, nástroje, pomůcky