Nechybí vám taky...?

časopisy, knihy, DVD, kazety...

Moderátor: Martin Kolacia

Nechybí vám taky...?

Příspěvekod Luděk Urbanič v 25.03.2008 11:48:27

Kniha v češtině , která by se zabývala historií,vývojem a estetikou bonsají?
Často se setkáváme s pojmy jako je: posuzování bonsají podle japonských měřítek, východní filozofie ( ve spojení s bonsajemi) apod. Ale kolik lidí opravdu zná ta přísná pravidla. Kdo může říct, že ví o čem je řeč?
Myslím, že tu jako sůl chybí nějaký ekvivalent knih UMĚNÍ JAPONSKÝCH (ČÍNSKÝCH) ZAHRAD, které se zabývají výhradně tím, co popisuji výše. Kniha která nám vysvětlí hlouběji třeba symboliku stylů apod.
Opravdu nechápu strategii nakladatelů, kteří stále dokola vydávají brožurky a příručky pro začátečníky , nemluvě o nesmyslných reedicích zbytečných knih. Samozřejmě nemluvím o těch několika málo kvalitních.
Můj názor je ten,že takovato kniha tu měla být jako první a až posléze se měly vydávat knihy zabýavjící se vlastní tvorbou a pěstováním.
Pokud nemá něco v "šuplíku" třeba paní docentka Hrdličková, možná by nebylo od věci knižně vydat podle mně dost kvalitní a profesionálně zvládnutý " Úvod do estetiky bonsají" pana Mergla, který vycházel v 90. letech v časopise Domov.
Jsem si jist, že by knihu , která "nenutí" bonsaje pěstovat kupovalo mnohem více lidí, než ty příručky.
Luděk Urbanič

Příspěvekod RomanH v 25.03.2008 12:09:30

Jste si jist, že takovou knihu budou lidi kupovat. Pak je to jednoduché: kupte od pana Mergla autorská práva a vydejte ji :wink:
RomanH

Příspěvekod Luděk Urbanič v 25.03.2008 12:19:08

Dobrá rada nad zlato.
Že mně to vlastně nenapado!? c|
Luděk Urbanič

Příspěvekod pas v 25.03.2008 12:34:06

Já už si jejím komerčním úspěchem tedy jist nejsem. Spousta lidí touží po "bonsaji", kterou mohou co nejdřív vystavit a pochlubit se jí, často bez ohledu na základní znalosti pěstování, natož pak na znalosti historie a filozofie kolem. Vzpomeňte na ten kontroverzní pořad České televize -Zahrada je hra. Ta paní, která o pěstování bonsají neměla ani ponětí (a nejen ona), přeci chtěla trumfnout sousedky, aby záviděly, že ona má něco extra. Taková kniha by jistě byla zajímavá, ale rozhodně po ní málokterý začátečník sáhne jako po prvním zdroji informací.
pas

Příspěvekod ondra němec v 25.03.2008 12:39:51

Jo, pan Mergl, nikdo takový jako on, není. Miloval jsem jeho články ať už v časopise Bonsai nebo v Domově a dodnes je čtu. Udělal jsem to tak, že jsem si půjčil předmětná čísla časopisu Domov a seriál pana Mergla si okopíroval. Alespoň polovinu, která vyšla, tedy mám.A jsem tomu rád.
Ale nejsem profesí nakladatel, takže moc nepočítám s tím, že bych osobně tuto knihu vydal... :(
ondra němec

Příspěvekod Luděk Urbanič v 25.03.2008 12:50:38

Začátečník má myslím na výběr literatury dost a dost. Ale když už mám ty začátky za sebou, tak chci o tom vědět něco víc a stále (třeba naivně )si myslím, že nás je víc a proto se ptám.
A myslíte , že každý kdo si koupil výše zmiňované knihy o Jap. zahradách si takovou doma buduje? Ne každý, kdo obdivuje nějaké umění ho musí nutně taky dělat.
Luděk Urbanič

Příspěvekod Pavel Vaško v 25.03.2008 13:26:09

Každý může mít jiný názor, ale mě symbolika tvarů bosají v podstatě vůbec nezajímá. Myslím, že evropani si prostě chtějí vypěstovat stromy v misce, které vypadají stejně nebo alespoň podobně, jako ty velké a skutečné a to je vše. Platí tu samozřejmě nějaká esteická hlediska a je jasné, že japonská škola je tak propracovaná, že se přímo nabízí jako příklad pro nás, ale taky platí, že jiný kraj, jiný mrav.
Samozřejmě někoho může lákat proniknout do východní filosofie, ale myslím, že většinu českých bonsajistů zajímá spíš, jak zaštipovat výhony nebo jak hnojit borovice, což jsme dosud na tomto fóru nevyřešili. Nevím tedy, jestli kniha zaměřená pouze na toto by byla prodejná.
Pavel Vaško

Příspěvekod Tom Benda v 25.03.2008 15:07:24

Nezapomínjte na to, že náš českej bonsajovej píseček je docela malinkej...
Tom Benda

Příspěvekod Jan Káňa v 25.03.2008 20:39:16

Souhlas, až moc malinkej.
Proto Pane Němec, nemohl byste uvézt konkrétně o která čísla se jednalo? Rád bych dostudoval.
Díky
Jan Káňa
Jan Káňa

Příspěvekod Luděk Urbanič v 26.03.2008 08:49:19

Jsou to ročníky 1993,4,5- ale pvní články se věnují spíš pěstování pokojových bonsají.

K tomu písečku: řekl bych, že ten suisekový je ještě mnohem menší - dokonce menší než jak by se zdálo z toho, jaký prostor se tomuto umění věnuje v časopisech a na výstavách a přesto panu Pišlovi stojí za to do toho jít a vydat o suiseki knihu. Dokonce knihu v tvrdé vazbě a prakticky za cenu časopisu.
Navíc nevím proč se soustřeďujete jenom na ten bonsajový "píseček". Kolik z těch tisíců lidí, kteří projdou výstavami bonsaje skutečně pěstuje? Netroufám si odhadovat poměr, ale jistě budou v menšině.
A i proto si myslím, že kniha , která by představila bonsai jako umění by byla komerčně úspěšná a možná paradoxně (jak naznačují některé odpovědi) by ji kupovalo více lidí, kteří jsou mimo ten "píseček".
Nemělo by se ale jednat o výpravnou, velkoformátovou knihu na superpapíře za 2500- 3000 kč- tedy za cenu cenu, která spolehlivě odradí 99% těch, kteří by si ji koupili pro její obsah.
Luděk Urbanič

Příspěvekod Tom Benda v 26.03.2008 10:45:13

I tak si pořád myslím, že to není jednoduché. Pořád je to malý píseček. Už jsem od různých kolegů tady a lidí v pozadí něco o problémech vydávání čehokoliv o bonsajích u nás v ČR slyšel. Každý takový projekt je těžké udržet aspoň na úrovni neprodělání.
A je to škoda.
Nevím, jestli to panu Pišlovi stojí za to, vydávat knihu o suiseki, ale rozhodně ho za to obdivuji a patří mu i dík. Myslím, že to nedělá proto, aby na té knize vydělal.
Tom Benda

Příspěvekod ondra němec v 26.03.2008 11:50:35

To teď těžko dohledám, je to asi ve dvou ročnících z devadesátých let. Myslím ale, že stačí tak hodinka v knihovně u svázaných ročníků a najdete si to sám.
ondra němec

Zpět na literatura