colin lewis - Bonsaj

časopisy, knihy, DVD, kazety...

Moderátor: Martin Kolacia

Příspěvekod Josef Soukal v 13.03.2008 12:19:36

Napsal jsem:
Během těchto týdnů jsme s dusíkem opět na nule. Jak ho tedy můžeme po ukončení růstu jehlic opět snížit

Tím myslím, že opět hnojíme hnojivem s nulovým obsahem dusíku, NE že v substrátu není žádný dusík :!:

A jestli tam ten dusík vydrží tak dlouho - to Ty musíš vědět líp než já, ty jsi chemik :)

Morten Albek hnojí po vyzrání jehlic "normálním hnojivem", zatímco tady je doporučeno snížení dusíku...

Už jsme to rozpitvali dost a každý ať si udělá závěr sám. Myslím, že většina z nás teď ví o hnojení více než před týdnem - takže účel snad diskuse splnila :wink:
Josef Soukal

Příspěvekod Vladimír Krýl v 13.03.2008 13:15:18

Ale já tomu nerozumím......... :cry:
Tak mám ho dusit nebo ne?
Vladimír Krýl

Příspěvekod Pavel Vaško v 13.03.2008 13:46:07

Myslím, že pokud někdo napíše: Čím více dusíku v tomto období dodáte, tím více pupenů budete mít, neříká nám, abychom obsah dusíku v hnojivu snižovali, ale v podstatě nám dává na výběr. Protože ale většinou chceme více pupenů, asi bychom měli obsah dusíku zvýšit nebo prostě pohnojit vyváženým hnojivem, konec konců to nám radí kolega Albek (přiznám se, že to jméno slyším poprvé, ale povrzuje mé úvahy, tak proč s ním nesouhlasit) .
Ono se stejně asi nedá všechno generalizovat, dokud si to nevyzkouším ve spojení s omezením zálivky, stejně to bude jenom jedna z mnoha dobrých rad.
Pavel Vaško

Příspěvekod Josef Soukal v 13.03.2008 13:55:55

Ano, přesně jak píše Pavel...

Zkusil jsem ty informace seřadit do tabulky, možná budou čísla srozumitelnější:

Hodnoty N : P : K jsou jen fiktivní, nicméně z hlediska principu odpovídají hodnotám v knize.

OBDOBÍ ...........................................................HNOJIVO
Jaro, začátek růstu:. .......................................0 : 10 : 10 (nízký, nebo nulový obsah N)
Týden před zaštipováním výhonů.................... 5 : 10 : 10 (hodnota dusíku je nižší než hodnota ostatních dvou prvků)
Po zaštipování výhonů:.....................................0 : 10 : 10
Léto, po dokončení růstu jehlic: snížíme na..... 0 : 10 : 10 :?: :?: :?: Já bych osobně použil např. 20 : 10 : 10
Podzim (o něm se v tom textu už nehovoří):.....0 : 10 : 10 (prostě hnojivo s nízkým obsahem dusíku pro vyzrání, důraz spíš na fosfor)

Víc už pro to asi nemůžu udělat.
Pravdou je, že by to chtělo vyjasnit, jinak bude množství čtenářů uvedeno v omyl, nebo přinejmenším do rozpaků :?
Josef Soukal

Příspěvekod Pavel Vaško v 13.03.2008 14:30:52

Josefe, copak čtenáři uvedení v omyl, ale co my, týden se tady handrkujeme a výsledek pořád v nedohlednu, ale myslím, že tvoje přehledná tabulka je dost přesvědčivá. Upřímně řečeno moje borovice jsou stejně ještě ve stádiu vývoje, takže na jehličí zase tak moc nezáleží, ale až za dva roky začnu jehlice hlídat, doufám, že už budeme vědět víc.
Pavel Vaško

Příspěvekod Pavel Slovák v 13.03.2008 14:35:44

Problém :!: Koupil jsem v zahradnictví borovici lesní, je v kontejneru o objemu 8l, v substrátu je rozmícháno Osmocote. Jak zastavím či snížím obsah dusíku. V substrátu je také spousta organických látech, které se rozkládají. Sice se borovici daří tři roky dobře, jehlice má asi 2,5 - 3 cm dlouhé, ale stejně mi to nedá, když je tam ten dusík :?: :)
Zdraví vás Pavel S.
Pavel Slovák

Příspěvekod Josef Soukal v 13.03.2008 14:52:31

Já mám několik borovic, 2 roky nepřesazované, bez Osmocote v substrátu. Stejně mi to nedá, když vím, že by jehlice mohly být ještě kratší a navíc bych mohl na podzim podpořit rašení spících pupenů :?: :)

p. Slovák:
Nikdo tu netvrdí, že praxe přesně odpovídá teorii. Také tu padla řeč o tom, že hnojení samo o sobě krátké jehlice nezajistí.
A pokud naznačujete, že tady touto diskusí ztrácíme čas, tak proč se tou kapitolou pan Lewis vůbec zdržoval :?: :(
Pointa je v tom, jestli v létě hnojit, či nehnojit. Kniha tvrdí, že nehnojit. Myslel jsem, že zrovna Vy patříte k těm, co hnojí o sto šest...
Josef Soukal

Příspěvekod pas v 13.03.2008 15:23:13

Josef Soukal píše: ......
Podzim (o něm se v tom textu už nehovoří):.....0 : 10 : 10 (prostě hnojivo s nízkým obsahem dusíku pro vyzrání, důraz spíš na fosfor)

Fosfor na podzim? Na vyzrání spíš draslík ne?
pas

Příspěvekod Josef Soukal v 13.03.2008 15:35:09

Fosfor určitě taky...
Josef Soukal

Příspěvekod Pavel Slovák v 13.03.2008 19:03:12

Josefe , hnojím o sto šest a pořád, to máš pravdu (začnu na jaře -celosezónně řepkové granule na substrátu, zhruba dvakrát do týdne po podvečerní zálivce hnojivo na listy a jehlice ve čtyřnásobné koncentraci oproti návodu, N-P-K - 5-5-5) , jen jsem chtěl naznačit (což jsi zřejmě pochopil) , že je to od základu o něčem jiném. Zdravá rostlina, kvalitní propustný substrát, slunné stanoviště, voda není až tak ten podstatný problém (jen tak mimochodem, ze 100% vody co rostlina přetranspiruje, využije pro sebe jen 0,5 %). Velmi důležitý je genetický základ u např. semenáčků atd atd. Pro začátek stačí uhlídat si internodia mezi jehlicemi, uvědomit si co se stane, pokud svíci vylomím, co když střihnu, jak a kde se pupeny dál budou po konkrétním zásahu vytvářet. Vše si vysledovat na své konkrétní stanoviště a danou rostlinu. Je mraky vlivů, které můžeme měnit ,proto myslím, že nějak specifikovat hnojení dusíkem je opravdu o ničem.
Zdraví vás Pavel S.
Pavel Slovák

Příspěvekod Daniel Pánek v 13.03.2008 22:02:09

voda není až tak ten podstatný problém(jen tak mimochodem, ze 100% vody co rostlina přetranspiruje, využije pro sebe jen 0,5 %).

Ale já mám nějak problém s tímhle prohlášením, Pavle, tedy jestli má mít nějakou souvislost s těmi procenty :wink:

Voda rozpouští dusičnany v půdě a umožňuje tak jejich asimilaci rostlinou. Dusičnany - Aminokyseliny - Buňky - tvorba pletiv. Moc si toho ze školy nepamatuju, ale tohle je snad správně, ne? Kolik vody si rostlina ponechá a kolik odpaří je zcela mimo souvislost, ne?
Takže nijak převratnou otočenou Lewisovu rovnici nadbytek N + voda = delší jehlice shledávám jako logicky správnou (a i podle svých skromných zkušeností potvrzenou).

Pokud to ale bylo myšleno, že zálivka a déšť není problém, když mám propustný substrát, pak tomu rozumím.
Daniel Pánek

Příspěvekod Jiří Svačina v 13.03.2008 23:37:43

Překladu - snížení N jak je rozebrán výše také nerozumím. Nicméně hnojení různými granulemi považuji spíš za folklór - sice tradiční japonské, ale domnívám se, s dalšími "středoevropany" ze zemí s kontinentálním podnebím, že je na 100% účinné snad jen v těch zemích, kde je /to hnojivo/ stále vlhké /tj. možné stálé vyplavování /, kde hodně prší - substrát je několikrát deně proplachován vodou . Další , krátkými časovými úseky ohraničené vlivy jsou spíš jen přání, a to především proto, že není známo složení jednotlivých přípravků ani doba jejich účinnosti - na setrvání N-P-K v substrátu má vliv také jeho složení atd...
Pro zajímavost u toho zmíněného Osmocote jsou mimo délku rozpadu 3 až 18 měsíců, při teplotách nad 15st, a vlhku, výrobcem uváděny tři základní varianty dle rychlosti uvolňování v různých fázích vývoje rostlin, a to :
lo-start 15+8+10 - pro pomalu rostoucí druhy s pomalým startem...
standart 15+9+9 - stálezelené keře,rychle rostoucí konifery, pomalejší opadavé atd...
hi-start 15+10+10- rychlejší start, rychle rostoucí opadavé keře, s podmínkou dobrých kořenů při aplikaci, tj. nespěchat po přesazení...Rozdíl ve složení je jen nepatrný...
Používám standart do substrátu jako základní zásobní hnojení + vodou dobře rozpustné Kristalony na list, podle ročních období a doporučení výrobce...a 99,9% českých bonsají potřebuje především aby dobře a bujně rostly, ne moc brzdit... + ještě borovice v Japonsku mají dvě období růstu, dvakrát svíce. Rady v knihách + překlady vesměs nejsou lokalizovány - neodpovídají našim podmínkám - potřebám ...
Jiří Svačina

Příspěvekod Josef Soukal v 14.03.2008 07:18:34

p. Slovák, p. Svačina: Takže nebrzdit, :) Díky.
Josef Soukal

Příspěvekod Daniel Pánek v 14.03.2008 09:20:18

Ujasni si, na co se ptáš, Pepo. Položil jsi několik různých otázek a očekáváš jednu jednoznačnou odpověď.
Ale v případě našich mladých stromků na počátků vývoje je Tvůj poslední závěr určitě správný.
Já jsem si to omezení loni u některých borovic vyzkoušel, protože mi to tehdy přišlo jako dobrý nápad. Na jehlice to funguje, ale celkově jsem ztratil. Letos se vracím k tomu, co psali Pavel a pan Svačina a o ty malé jehlice tak stejně přijdu. Ale mám dobrou zkušenost :wink:.
Daniel Pánek

Příspěvekod Josef Soukal v 14.03.2008 09:36:14

Daniel Pánek píše:Ujasni si, na co se ptáš, Pepo. Položil jsi několik různých otázek a očekáváš jednu jednoznačnou odpověď.

Dane, PROSÍM, nechytej mě pořád za slovo. :D Co jsem zas napsal špatně :?:

Konec diskuse jasně spěl k jediné otázce, zda v létě hnojení snížit, nebo zvýšit. Zda i v létě brzdit, dusit - či nedusit.
Já si další souvislosti uvědomuji, ale když se bavím o konkrétní věci, hledám konkrétní odpověď.
Josef Soukal

PředchozíDalší

Zpět na literatura