colin lewis - Bonsaj

časopisy, knihy, DVD, kazety...

Moderátor: Martin Kolacia

colin lewis - Bonsaj

Příspěvekod Martin Kolacia v 18.02.2008 15:20:46

Včera jsem se díval do knížky od Colina Lewise a zajímalo mne jestli tam má rozebráno hnojení a na str. 95 je návod na hnojení borovic. A tady jsem narazil na chybu (alespoň myslím) , protože je tam napsáno že se po zaštípnutí terminálního výhonu (v době kdy už jsou jehlice rozevřeny) má hnojit s hnojivem chudým na dusík. ¨
Asi jsem to dělal špatně nebo je to špatně napsáno.
Mám zafixováno jaro hnojit málo dusíku a po probrání svící - nasadit dusíkaté hnojivo na nasazení pupenů.
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Martin Kolacia v 06.03.2008 22:06:56

....nikdo ? :?
Martin Kolacia

Příspěvekod Josef Soukal v 07.03.2008 08:22:35

To asi nejde tak snadno posoudit. Jinak asi budeš hnojit mladý stromek, kde je nutno nabrat objem a jinak starší rostlinu, kde už se snažíš o udržení tvaru...
Osobně přihnojím na jaře jen lehce a intenzivně začínám hnojit až tak v červnu - ve víře, že tím zabráním nárustu dlouhých jehlic, listů a internodií. Postupem času ale zjišťuji, že to není úplně správné. Velikost jehlic není jen o hnojení - spíš o rozložení zelené hmoty na co největší počet výhonů...
Strom potřebuje živiny stále, jen se to nesmí přehánět.
Ať se raději vyjádří zkušenější, je to důležité a trochu opomíjené téma.
Zdraví Josef
Josef Soukal

Příspěvekod Tom Benda v 07.03.2008 08:53:43

A Pepo, zpozoroval jsi vliv vody, deště na velikost jehlic? Myslím, žes loni psal, že zkusíš schovávat borovice před dešti.
Tom Benda

Příspěvekod Pavel Vaško v 07.03.2008 08:54:42

Upřímně řečeno tenhle problém jsem chtěl na fóru otevřít také. Mám na to naprosto stejný názor jako kolega Martin. Ne, že bych chtěl nějak polemizovat s panem Lewise, ale ono i ze zbytku textu (přibližně:... rostlina má přebytek dusíku a proto ho vloží do tvorby pupenů...) vyplývá, že je to spíše chyba překladu a že by tam mělo být (zase přibližně:..nyní dávku dusíku opět zvyšte..).
V tomto příspěvku reaguji na knihu pana Lewise, nikoliv na vlastní zkušenosti s borovicemi, protože ty jsou spíše slabší. Vcelku to ale vypadá logicky.
Pavel Vaško

Příspěvekod Josef Soukal v 07.03.2008 09:20:17

Tom: Bohužel na to nebyl čas. Jednu dobu jsem misky při dešti překrýval igelitem, nebo dlaždicemi, abych zabránil promočení balu, ale to nemělo efekt...
Výrazný rozdíl je však mezi borovicemi (zhruba stejně starými, ze stejné lokality) v miskách a ve volné půdě. Ty v miskách mají jehlice samozřejmě kratší.
Josef Soukal

Příspěvekod Pavel Vaško v 07.03.2008 09:44:26

Ještě k těm jehlicím, v knize pana Lewise je ještě jedna poznámka týkající se délky jehlic a ta se týká také zalévání. Tam jsou přímo obrázky jehlic různých délek s popisem. On je to opět pouze názor sice zkušeného, ale přece jen člověka a bylo by dobré se na tomto fóru podělit o své zkušenosti. Těch faktorů, které na to působí je určitě více. Stačí se podívat do zahradnictví, kde mají stromky v kontejnerech. Zpravidla nejdelší internodia a jehlice jsou ze sezony, kdy byl strom naposled v zemi a zřejmě ho hojně zalévali a hnojili, poslední internodia a jehlice jsou kratší. Je to logické, stromu se zmenšil objem kořenů, utrpěl určitý stress a asi i živin je v kontejneru méně.
Pavel Vaško

colin lewis-bonsai

Příspěvekod Zdeněk Káfoněk v 07.03.2008 16:06:06

Zdravím všechny.
Pro Martina: v knize chyba překladu není.
Jen v článku pro hnojení dusíkem po otevření jehlic se jedná o rostlinu, která má nasadit nové pupeny na nový obrost a v druhém případě se jedná o již dotvarovanou bonsai.
Zdeněk
Zdeněk Káfoněk

Příspěvekod Martin Kolacia v 07.03.2008 19:02:21

zdeněk kafoněk: množství nových pupenů je důležité u jakékoliv rostliny ať ve "finální" nebo v pěstební formě
Martin Kolacia

Příspěvekod Daniel Pánek v 07.03.2008 21:37:31

No, Pepo, myslím, že se Tom neptal, jestli jsi dospěl k nějakým závěrům ohledně vlivu vody na délku jehlic. Spíš Ti chtěl naznačit, že když neuhlídáš zálivku, můžeš se s ostatními podmínkami - světlem, jemným větvením a živinovou dietou - třeba stavět na hlavu, nedosáhneš na sylvestrisce ani 3cm jehličí. Lewis to píše taky celkem jasně, když jsme v tématu o jeho knize. Mluvím o vitální rostlině, nikoli třeba čerstvě vyzvednuté, regenerující, ta udělá malé jehlice sama.
Proto když napíšeš, že "Velikost jehlic není jen o hnojení - spíš o rozložení zelené hmoty na co největší počet výhonů... ", zní to spíš jako - zálivku se mi nedaří uhlídat, proto budu předstírat, že v ní problém není a najdu jiné řešení. Není řešení bez omezené zálivky.
Loni jsem poprvé uhlídal všechny čtyři mě známé vlivy na délku jehlic a jsem na 2,5 - 3 cm. Předtím jsem byl někde okolo pěti.
Daniel Pánek

Příspěvekod Jiří Svačina v 08.03.2008 08:51:30

O správnosti překladu Dany Wiesnerové s revizí Pera Herynka nepochybujte. Domnívám se že text je přeložen tak jak jej Colin Lewis napsal- myslel. S P. silvestris - naší borovici lesní je to složitější a zdánlivý problém je asi jinde. Měl jsem možnost shlédnot celou řadu lesních porostů i rostlin v bonsai miskách i kontejnerech - kultuře. Vzhled , délka jehlic i růst borovice lesní v celém areálu rozšíření není zcela shodný. Ty z divoké přírody - anglické - skotské , ale i z francouzských a italských hor jsou hustší, s kratšími jehlicemi, často daleko více ochotné tvořit pupeny a obrážet na starém dřevě. Stromy které rostou kolem nás jsou vesměs z výsadeb, ze selekce lesních školek, které vybíraly podle jiných měřítek než bonsajisté. Přednost měly a stále mají stromy rychle rostoucí s později rovným dlouhým dřevem. Několik generací jsou lesníky selektovány a vysazují se v našich lesích. Ty "z hor" připomínají vzhledem i růstem spíš některé kultivary jako jsou například P.s." Watereri, Argentea Compacta, Pumila, Pygmea" a další .
Jiří Svačina

Příspěvekod Josef Soukal v 10.03.2008 08:53:03

Daniel Pánek píše: Proto když napíšeš, že "Velikost jehlic není jen o hnojení - spíš o rozložení zelené hmoty na co největší počet výhonů... ", zní to spíš jako - zálivku se mi nedaří uhlídat, proto budu předstírat, že v ní problém není a najdu jiné řešení. Není řešení bez omezené zálivky.
Loni jsem poprvé uhlídal všechny čtyři mě známé vlivy na délku jehlic a jsem na 2,5 - 3 cm. Předtím jsem byl někde okolo pěti.

Dane, řekl bych, že moje slova trochu překrucuješ :? Rozhodně nepředstírám, že zálivka není problém a že ji obejdu jiným řešením :!:
Původně tu byla řeč čistě o hnojení - proto jsem napsal, že jen o hnojení to není. Není to ani "jen o vodě" . Správně jsi napsal, že těch důležitých faktorů je víc a bez jejich kombinace se nedá uspět.

Nicméně konkrétní odpověď stále nepadla. Řekněme, že mám rostlinu v misce - což znamená, že je již delší dobu pěstovaná a natvarovaná. Řekneme, že má ideální světelné podmínky a přiměřenou zálivku. Řekněme, že letos nebyla přesazená. Jak tedy hnojit?
Můj názor je ten, že dokud jehlice nedokončí růst, měl by být přísun dusíku omezený. Snad to rostlinu negativně neovlivní, tvorba nových pupenů se odehrává až v létě - pak hnojit naplno. Na podzim pak dusík opět omezit...
Josef Soukal

Příspěvekod Pavel Vaško v 10.03.2008 09:46:14

Opět nechci diskutovat o pěstování borovic, ale o smyslu článku na straně 95 knihy pana Lewise. Pokud píše v jedné větě. že sníží obsah dusíku v hnojivu a v další, že strom má přebytek energie z přijatého dusíku, tak to moc logické není. Jestli to tak funguje nebo ne je vlastně podružné. Martin zahájit tuhle diskuzi tím, že se mu nezdálo znění článku a já s ním souhlasím. Debata se dále ubírala rozvedením dalších možností, jako zálivkou a asi i obdobím zaštípnutí atd. Tohle všechno má určitě vliv, ale diskuze zača hnojením. Bohužel, ani když to bude někdo testovat ,nedojde ke správnému hodnocení ani za několik let, protože právě ty ostatní faktory mohou celé pěstování ovlivnit, včetně rozdílného chování našich a britských borovic. Když se podívám na borovice rostoucí na skalách, tak jsou vlastně taky "bonsaje", ale ty mají podobné podmínky jako stromky v miskách, tedy málo vody, málo prostoru a možná je taky něco okouše.
Z debaty vlastně nevyplynulo nic, co by osvětlilo problém. Z logiky článku podle mne vyplývá, že by se měl obsah dusíku v hnojivu zvýšit a prostá úvaha tomu taky napovídá. Vlastně je tu spor o jediné slovíčko, sice rozhodující, ale možná chybné. Konec konců, chyba může vzniknou i při tisku. Pokud má někdo ověřené zkušenosti sem s nimi.
Pavel Vaško

Příspěvekod Josef Soukal v 10.03.2008 09:53:50

Podle toho co píšeš, to opravdu smysl nedává. Večer si to přečtu celé, když bude čas...
A mrknu se, co o hnojení borovic říká Kim se Won...
Josef Soukal

Příspěvekod Zuzka v 10.03.2008 14:39:19

Ahojte všetci,
knihu od Colina L. nemám, ale skúsenosti so skracovaním ihličia na našich domácich boroviciach áno. Po presadení do substrátu pozostávajúceho z 3/4 zo štrku a zbytok bola buď akadama alebo rašelinová zemina, a pri zálievke až po preschnutí balu, čo je pri takomto subtráte v lete aj každý deň, som zmenšila na Pinus nigra ihličie z pôvodných 10-12 cm za dva roky na súčasné 4 cm a na P. sylvestris Watereri z 5 cm na 2,5 a minulý rok dokonca 1,5 cm. Ono ustrážiť zálievku je podľa mňa aj vecou priepustnosti substrátu. Nejakú záhradnú zeminu zalejete a ak nepraží slnko, je mokrá aj niekoľko dní. Ale zemina s veľa štrkom preschne oveľa rýchlejšie. P. parviflora som minulý rok zasadila do zmesi kyriu + akadama a uvidím tento rok, aké bude ihličie.
A k tomu hnojeniu, Morten Albek hnojí borovice takto: na jar slabým hnojivom NPK 0-10-10 a zvyšuje silu hnojiva, kým sa puky vyvíjajú. Keď sa začnú otvárať, hnojenie okamžite ukončí a nehnojí až kým ihličie nie je vyzreté. Potom hnojí normálnym hnojivom. Od polovice do konca jesene používa znova hnojivo s pomerom NPK 0-10-10. Odporúča biogold. Aj ja mám to hnojivo rada, síce netuším, aké látky a v akom pomere obsahuje, ale výsledky mám s ním dobré, teda ak nezabudnem dokladať nové granulky :oops: .
Zuzka

Další

Zpět na literatura