NETBOOK - Zima

časopisy, knihy, DVD, kazety...

Moderátor: Martin Kolacia

NETBOOK - Zima

Příspěvekod e:k v 21.11.2007 12:31:29

Tu je priestor pre otázky a odpovede
na tému - Zima.

kedy a ako?

- prezimovanie
- tvarovanie
- ...

p.s. prosím pre prehľadnosť každý vstup
začať názvom témy - napr: PREZIMOVANIE

ďakujem
e:k

Příspěvekod e:k v 21.11.2007 12:55:01

ZIMNÉ YAMADORI

Čo sa dá robiť v zime okrem teoretického študovania?
Kto mi vysvetlí, ako strom fiziologicky funguje v zime?

Chcem aj v zime, ak sa to dá vyzdvihovať yamadori.
Na jar máme kopec práce so všetkým, hľadám rozloženie
práce aj v zime - som maniak do bonsajov, nečudujte sa...

Je napríklad oteplenie - vykopem, presadím,
(chápem že do zeme je to vzhľadom na malé
teplotné výkyvy lepšie - pre korene).
Chápem, že samotný mráz bonsajom neškodí - len zamrznutý
substrát dovoľuje vyparovať vlahu, ale novú vlahu nepríjme
- čiže rastlina vyschne, nie vymrzne... ak to teda dobre chápem.

Čo nám vlastne bráni aj v zime (počas teplejších dní) vyzdvihovať
yamadori? Porušené korienky sú ohrozené najbližším mrazom?
Dám to do kontainera, miestnosť do 0 stupňov...:wink:

Začiatkom tohto roku nám Pavel Slovák ukázal (na fóre),
ako koncom zimy to praktizoval - ale dá sa aj začiatkom zimy?,
v strede zimy?, - lebo máme čoraz teplejšie zimy, ale aj keby
neboli teplejšie?

dík za odpovede potvrdené praxou
e:k

Příspěvekod Josef Soukal v 21.11.2007 14:24:53

Minulou zimu jsem vykopal jeden větší buk. Bylo to v únoru a tuším, že bylo cca +10 stupňů a poměrně sucho (tím myslím, že nebylo bláto - prostě šlo celkem příjemě kopat). Bez problémů roste. Stromům je to asi jedno, nevidím rozdíl mezi listopadem a únorem.
Josef Soukal

Příspěvekod pas v 21.11.2007 15:21:12

Josef Soukal píše:Minulou zimu jsem vykopal jeden větší buk. Bylo to v únoru a tuším, že bylo cca +10 stupňů a poměrně sucho (tím myslím, že nebylo bláto - prostě šlo celkem příjemě kopat). Bez problémů roste. Stromům je to asi jedno, nevidím rozdíl mezi listopadem a únorem.

Je to tak. Po loňské zdejší debatě ohledně vhodnosti kopání podzim x jaro, jsem při té mírné zimě zkusil vykopat několik buků již 10. ledna. Je pravda, že některé odešly do věčných lovišť, ale jen ty, které se mi nepodařilo vyzvednout s dobrým balem a moc nadějí jsem jim stejně nedával. Ty s dobrým balem, zatím prosperují dobře.
pas

Příspěvekod homola v 21.11.2007 16:33:37

Konkrétně na ten buk bych byl opatrnej, protože je na tu zimu a vyzvedávání z těch tuzemských stromů možná jeden z nejnáchylnějších. Viz. ta mrtvolka Čestmíra Sosnovce, která aspirovala zaživa na nejhezčí bonsai-buk v Evropě.
Jinak, s kopáním si rád počkám na březen-duben.
Za sebe mám šutry, pokojovky (se kterýma se i přes zimu pracovat dá, zrovna před dvěma tejdny jsem vyžebral polouschlou myrtu) a zábavy dost.
homola

Vyzvedávání

Příspěvekod L.Masař v 21.11.2007 19:12:27

S bukem bych byl taky opatrnej .
Loni vlistopadu jsem vyzvednul několik habrů,hloh,trnku,štědřenec a zlatej déšť a všechny stromy rostou.
Zdraví Luboš!
Zdraví Luboš.
L.Masař

Příspěvekod Docid v 21.11.2007 20:10:04

já jsem letos z jara kopnul dub v přírody. Byl to boj zlomil jsem lopatu a přesek jsem dva megální kulové kořeny. Zapatlal jsem je obyčejnou smolou vrazil do bedny a krásně se chyt. Fotka je po zasázení. Mám vyhlídlé parádní buky ale počkal bych s nima asi zase na jaro. Když to šlo tak nechci ryskovat. Buk se má dopře prorůstají i kořínky skrz drenážní otvory. Je dost strarej a krásně mi jde. Ale počkám ještě rok a pak bych ho přesázel a zakrátil kořeny. Co vy na to... Je to správně?
Naposledy upravil Docid dne 08.08.2008 20:01:28, celkově upraveno 2
Docid

Příspěvekod Martin Kolacia v 21.11.2007 21:09:50

docid : ... no hezké ...a velmi správně...myslím že zapěstovanou rostlinu poznáš ...kvalitní přírůstky , kvalitní kořeny .... u některé stačí rok jiným potřebují let víc
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Docid v 22.11.2007 06:35:41

dík... Nerad bych o ni přišel je to moje rarita.
Docid

Příspěvekod pas v 22.11.2007 08:44:44

Docid píše:já jsem letos z jara kopnul dub v přírody. Byl to boj zlomil jsem lopatu a přesek jsem dva megální kulové kořeny. Zapatlal jsem je obyčejnou smolou vrazil do bedny a krásně se chyt. Fotka je po zasázení. Mám vyhlídlé parádní buky ale počkal bych s nima asi zase na jaro. Když to šlo tak nechci ryskovat. Buk se má dopře prorůstají i kořínky skrz drenážní otvory. Je dost strarej a krásně mi jde. Ale počkám ještě rok a pak bych ho přesázel a zakrátil kořeny. Co vy na to... Je to správně?

Tak co teda máš dub nebo buk? :?: :lol:
pas

Příspěvekod SONY v 22.11.2007 08:49:09

no tak nevím co si o čtení "správných" rad mám myslet? např. tendle článek mě s postupem vašeho vyzvednutí příde absolutně mimo mísu:

............. takovýto sběr rostlin však vyžaduje již hlubší znalosti o druhu. Starší rostliny je nutno obkopávat postupně a vyjmutí může být úspěšně dokončeno po dvou až třech letech. U dubů je vyjímání z volné přírody obzvláště zdlouhavé a spojené vždy s velkým rizikem úhynu, zvláště u starších jedinců. Příčina neúspěchu je zapříčiněna dlouhým kůlovým kořenem, který sahá hluboko do země. Při jeho náhlém přerušení dojde k úhynu rostliny, z tohoto důvodu je nutno kořenový bal obkopat ve značné vzdálenosti, aby nedošlo k porušení jemných kořínků. Poté je nutno tento kůlový kořen zakracovat postupně a to až v průběhu několika let. Při výběru rostliny ve volné přírodě je nutno vyhledat rostlinu, která má již také malé listy. U dubů se velikost listů může i podstatně lišit. Z tohoto důvodu je ideální předtvarovanou rostlinu zakoupit, ale je pravdou, že u dubů je toto poměrně značný problém. Nejen, že tím ušetříte několik let, které by jste potřebovali k vypěstování a vytvarování takovéto rostliny ze semene, ale můžete se těšit z krásy stromu ihned a dále navázat v pěstování na již danou charakteristiku stromu, která mu byla odmala dávána a tuto v dalších letech rozvíjet. V případě, že se však rozhodnete pro vyjmutí dubu z volné přírody, nevhodnější období je pozdní podzim (listopad) nebo časné jaro (březen, nejpozději duben, ale vždy než rostlina začne rašit).
mě tykejte:-)
kwaker7@seznam.cz
SONY

Příspěvekod SONY v 22.11.2007 09:01:49

kwaker7@seznam.cz
SONY

Příspěvekod Tom Benda v 22.11.2007 09:03:26

Koukám, že jsem zabloudil do NETBOOK DUB, BUK, PŘESAZOVÁNÍ...
Eriku, nechtěl bys toto téma nechat administrátorem pročistit?
Tom Benda

Příspěvekod Josef Soukal v 22.11.2007 09:11:48

Přesně - pokud má být tento "projekt" :) přesný a přehledný, bude to vyžadovat vysoký stupeň kázně všech přispěvovatelů. Bojím se, že to moc dobře nedopadne, začíná z toho být guláš.
Josef Soukal

Příspěvekod SONY v 22.11.2007 11:07:08

:oops: omlouvám se - čistku
kwaker7@seznam.cz
SONY

Další

Zpět na literatura