Lindsay Farr WoB (video) - výroba misky v Japonsku

vše o miskách

Moderátor: Stropnicky

Lindsay Farr WoB (video) - výroba misky v Japonsku

Příspěvekod Tomáš Homola v 17.10.2012 20:17:10

http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Re: Lindsay Farr WoB (video) - výroba misky v Japonsku

Příspěvekod randlwood v 18.10.2012 18:25:48

krásna práca. radosť pozerať na tú zručnosť, pohodovú nenútenú profesonialitu
randlwood

Příspěvekod čolek001 v 17.01.2013 20:41:09

Pěkný večer

Video (a další a další) jsem hltal jedním dechem. Jen mi vůbec není jasné,jak potom ty mísy dostávají z těch forem .... jestli po částečném vyschnutí jde mísa lehce vyklopit,protože předpokládám že když je hotová čerstvě ,tak vyklopit nelze kvůli zborcení stěn .

Zdeněk
Někdy méně znamená více .....
čolek001

Příspěvekod Martin Kolacia v 17.01.2013 22:05:36

pokud je povrch savý tak to dolů jde ....hlína se schnutím smršťuje
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod čolek001 v 17.01.2013 22:42:20

Re Martin

Ahoj Martine
Abych se přiznal,tak tvé odpověd'i nerozumím. Co myslíš tím savým povrchem?? Forma jako taková savý povrch mít myslím nebude,kdyby ano,tak to z ní nevyklopí , hlína by musela prolnout do po'rů ...tak si to alespon' vysvětluju. Spíš mě napadá zaschnutí ve formě po dobu cca 5-8-10 dní a následné vyklepnutí / vyklopení a doschnutí před výpalem. Ale je to jen můj názor,třeba je to jinak ..... Taky mě napadá,jestli na povrch formy používají nějaký separátor...pokud ano,docela by mě zajímalo jaký.
čolek001

Příspěvekod Martin Kolacia v 17.01.2013 22:49:02

pokud forma savá není , hlína se k ní přilepí a nejde odlepit
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod čolek001 v 18.01.2013 07:38:16

Martin Kolacia píše:pokud forma savá není , hlína se k ní přilepí a nejde odlepit

Ahoj
Podle videa to vypadá celkem pevně , kompaktně a "těžce" ....... nemáš tušáka z čeho by ty formy mohly být?? Docela mě to zajímá,protože např. u jednoho videa při výrobě veliké obdélníkové mísy udávají,že ta hlína váží cca 40 kg. (nebo možná i s formou ??) ale i tak je to slušná váha. Nedokážu si představit,jaký to musí být materiál který by byl tak silný/odolný aby snesl ty nápory při vhnětávání a formování a zároven' by byl pořád propustný/vzdušný/pevný a nezanášel se,vždyt' ty formy určitě nejsou na jedno použití.
Jinak,tímto nesleduju vyvrácení tvého tvrzení,jen mě to zajímá po technické a technologické stránce,sám si vyrábím formy na odlévání betonových mís a tak jsem si myslel,že by třeba šly využít i takto ...ale pokud máš pravdu tak asi ne,moje formy jsou z dvousložkové pryskyřice,tzn nepropustné,nevzdušné.

Zdeněk
Naposledy upravil čolek001 dne 18.01.2013 11:48:40, celkově upraveno 1
čolek001

Příspěvekod Jiří Svačina v 18.01.2013 11:33:17

Pěkné video, díky. :D Je to z Japonského Tokoname, ukázka kombinace moderního / je tam vidět šnek/ a klasického zpracování hlíny, jejího dělení a formování vtlačováním do sádrové formy... :)
Co vím tak všude na světě se pro tato maloseriová formování keramických-hliněných výrobků používá na formy sádra /je levná, všude dostupná/...a to právě pro schopnost z hladkého povrchu sádrové formy odsát z formované hlíny vodu...ale pochopitelně v kombinaci s chováním - využitím vlastností vhodné keramické hlíny . Je to potřeba vidět - seznámit se s chováním hlíny, i forem, - postupu jejího tvarování - zpracovávání při dané výrobě, těžko se to několika slovy vysvětluje... v předchozím - co jste napsali máte vlastně oba pravdu, :oops: jen ten výsledek je právě chytré využití kombinace vlastností těch materiálů, je to tak jak píše Martin - už to zná ... dělá s hlínou...ale zase je také pravda , že ta forma nevydrží nekonečně, 20 -100 použití, je to různé, ale až přestane sát, zanese se, odlije se dle jádra-modelu nová...a jen tak na okraj - pěkné sádrové modely + formy dle nich vyrobené, pro keramiku, to je samostatná výrobní "disciplina" s mnoha fígly mistrů, třeba i několikrát dělenými formami, ...mnoha nezbytnými dovednostmi... :roll:
Technologických postupů výroby dutých keramických výrobků, jak klasických tak moderních, je celá řada... zrovna tak jako je obrovské množství druhů - směsí keramických hlín - rozličných vlastností - pro různá použití...od tekutých pro lití až po témněř suché směsi pro lisování...zrovna tak je množství různých forem ... je to velmi rozsáhlá oblast specializované výroby s přesahy do mnoha oblastí - od těžby surovin až po využití výrobků z keramiky denně všude kolem nás... od talířů, umyvydel, toalet až po destičky mikročipů telefonů a počítačů, izolanty raketoplánů atd...
Když by vás ta hlína nějak více zajímala přijeďte si o ní popovídat...
Hezký den
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 18.01.2013 12:02:19, celkově upraveno 1
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod čolek001 v 18.01.2013 12:00:35

Zdravím Jiřího Svačinu

Neb ho znám i z jiných webů vím,že je to všeznalý člověk a o jeho vysvětlení vůbec nepochybuju. Sádra mě popravdě vůbec nenapadla,ale má to logiku a určitě to stojí za pokus. Výroba modelů na otisk je vyloženě moje parketa a v tomto případě to má i své výhody : Sádra versus Ebalta - jednoznačně levnější (a to mnohokrát) je sádra, další výhodou je to,že není třeba vyrábět další mateční model pro jádro/vnitřní tvar a odlévat tak další otisk/jádro a tzn další úsporu nákladů a co si budeme povídat,keramika je keramika. Betonovky jsou sice funkční a levné (další výhoda dle mnohých pěstitelů je,že jsou těžké - vítr apod.) ,ale většinou mnoho parády nenadělají.

Stejně ale je potřeba určitě při výrobě sádrových forem tyto nějak vnitřně stužit nějakou armaturou,nebo tkaninama a ještě by mě zajímalo,jak to potom z té formy dostávají,jestli pouhýn otočením,nebo vyklepáváním ??? Já ty betonovky musím z formy klepat o hrany,samo o sobě to nikdy nevypadne.
čolek001

Příspěvekod Jiří Svačina v 18.01.2013 12:15:57

...To vše je v tom vtipném využití vlastností hlína x sádra + voda a sušení - vzduch ...co objevili kdysi kdesi naši předci ... já to jen okoukl, a princip občas použiji ... Když je to tak jak má být , odeschne to, pomalu, nespěchat !, a miska sama, doslova, až se jí chce, z podložené obrácené formy vypadne /podložení 1 cm, na molitan/... :wink:
- zpevnění okrajů formy /pokud je to nutné/, jde použít třeba perlinka na fasády, u dělených různé čepy , někdy i šrouby...
Do forem ze sádry je možné hlínu-kameninu nejen mačkat ale i odlévat... Využívá se stejný princip třeba při té seriové výrobě umyvadel - toalet..atd. na linkách.... Licí břečka je tam čerpána čerpadlem - protéká formou - a až je jí na té sádrové stěně "přilepeno" dost vypustí se zbytek, nechá odeschnout , v tomto případě dělená forma opatrně rozebere, odlitek jde na apreturu-retuše a do sušárny, forma omyje, nechá uschnout a jede další kus...je to trochu jako lití na ztracené jádro....
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod čolek001 v 18.01.2013 13:13:11

Jiří, děkuji.

Jsem zase o něco znalejší,poslední měsíce se výrobou misek "teoreticky" zabývám dost často,když mi to čas a finanční situace letos dovolí,rád bych si postavil vlastní plyn. pec na pálení keramiky. Ale to je zatím jen ve stádiu plánování. Co jsem ale zjistil s naprostou jistotou ...když betonové misky,tak jedině lukoprenová forma ...tedy za předpokladu,že jich chce výrobce sesmolit víc jak 5 kusů. Ten materiál/Lukopren je sice zase o něco dražší nežli Ebalta,ale práce s odléváním a vyjímáním z formy je daleko daleko jednodušší a na modelu se díky naprosto jinému způsobu vyjímání z formy můžou tvořit i různé ozdobné prvky,které se na těch ebaltových formách nedají klepnout ven.

Pěkný den
čolek001

Příspěvekod Tomáš Homola v 18.01.2013 14:01:24

Měl bych dotaz k těm betonovkám:

Loni jsem si nějaké také obstaral, na hodně velké stromy. Především kvůli ceně velkých misek v kontextu s místem, kde ty rostliny mám (možné krádeže). Má někdo zkušenosti s barvením (nátěrem) tohoto typu misek? Jaké barvy použít a případně jaký konzervační nátěr? Jde mi o jednobarevný (tmavěhnědý) nátěr, ne žádnou divočinu s pavilonky a kandži znaky, jak se to občas vidí u čínských betonových misek.
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Příspěvekod čolek001 v 18.01.2013 14:12:39

re Tomáš Homola

...mě se nejvíc osvědčily barvy vodou ředitelné,tzn Balakryl,Eternal atd. Následná patina se nechá vytvořit jemným broušením smirky a probroušená místa hadříkem namočeným v v tmavším,nebo světlejším odstínu (podle barvy misky) "nat'apat" na několikrát s následným okamžitým otřením. Vodové barvy (exteriérové) se do betonu vsakují dostatečně,tudíž předpokládám,že další povrch. úprava je zbytečná. Možná ,že bych pro klid duše první nátěr lehce naředil kvůli lepší vsákavosti.
C:)
čolek001

Příspěvekod Tomáš Homola v 18.01.2013 14:18:24

OK.
Dík.
Já na nějaký akrylát také myslel. Jde mi spíš o to, jestli už to někdo někdy zkusil. A případně tu technologii nátěru, no.
Kdysi jsem stát v Libčanech u těhle misek s Jardou Poupou a říkal mu: "Mně se tyhle mísy nelíbí, mají divnou barvu." A Jarda na to: "Tak si je natři!" Ale bůhví, že jsem u něj v zahradě betonovky neviděl.
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Příspěvekod čolek001 v 18.01.2013 14:30:04

No je fakt,že ty betonovky dokud nechytěj přírodní patinu moc vzhledné nejsou. Kamarád má pár kousků z Libčan už 2-3 roky a jak postupně chytly déšt',mráz,slunce a vítr,udělal se na nich místama mech tak jsou pěkné.... Je to ale věc vkusu,co se líbí mě se nemusí líbit většině dalších a opačně. Betonovky z Libčan mají jednu VELIKOU výhodu - nízkou cenu a celkem se mi všechny tvarově líbí...já jim fandím.

Zdeněk
čolek001

Zpět na misky