Misky vhodné/nevhodné

vše o miskách

Moderátor: Stropnicky

Re: Misky vhodné/nevhodné

Příspěvekod Martin Kolacia v 25.10.2009 21:30:29

barva země .... hezky napsané ...a naprosto souhlasím
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Karel Leitman v 26.10.2009 18:50:52

Dobrý večer.

Byl tp spíš Terminus Technicus. Těch barev země je širší škála. Což je na jedné straně dobře, ale na druhé - ne všechny takové barvy se nutně musí hodit. Já bych se přimluvil za ten Yi-Xing. I tam existují jisté barevné nuance - barevný rozsah od hnědých po načervenalé, nebo našedlé. Dost možná, že Číňané hlínu přibarvují nějakými chemickými reakcemi. Ale prakticky celá ta škála je pro použití v bonsajích vhodná. Jen pro zajímavost, netušil jsem doteď, že Číňané pod touto značkou také glazují. Přikláním se k názoru, že modrá je nevhodná, byť se vyskytuje třeba ve více pastelových odstínech. Také jsem ale dříve ve dvou případech modré misky pro pokojovky použil. Chybami se člověk učí.

K.L.
Karel Leitman

Příspěvekod Jiří Svačina v 28.10.2009 10:00:45

Ano barev země je širší škála a já /si pro sebe / mezi ně řadím třeba barvy podzimní přírody, listů plodů, ale i bílou barvu zimy, jaro, pestré barvy květů atd.
Základní barvou v číně či japonsku jsou zcela jistě, tak jak je uvedeno předchůdci, neglazované světlejší či tmavší hnědé misky. Jsou "nebarvené - neglazované " a jejich světlejší či tmavší hnědá barva je barvou v místě snadno dostupného a velmi levného materiálu pro jejich výrobu...
Co se týče pestrých barev na miskách ve sbírkách bonsají ..., každý to vidíme trošku jinak, a je to vždy věc vkusu každého zahradníka . Předně je ale třeba misky rozdělit na skupinu pro doplňkové rostliny, která je už svým použitím barevně mnohem pestřejší, a je nevhodné míchat je s ostatními jak již bylo uvedeno..., dále jsou na trhu misky pro klasiku, jehličnaté stromy , listnaté stromy , lesíky - smíšené skupiny atd. Jsou to misky jak tradičních tvarů tak i různé skořepiny atd. Barvy a glazury mohou být křiklavé jak ten cirkus, ale také v jemných pastelových - chcete li přírodních barvách , nevtíravé matné...atd. Ten výběr je rozsáhlý a i v zemích původu bonsají to nikdy nebyla jen ta hnědá...
Ale zcela jistě si můžete hájit a používat jen konzervativní barevné schema, uniformy, jezdit jen v černém autě , na zahradě zelené pracovní šaty - vyloučit ze svého okolí vše jiných barev...
Ale přírodu a třeba zlaté sluníčko, modrou oblohu, jaro - podzim, - barvy rostlin /naštěstí/ nezměníte...nemusíte, ale můžete je ve své tvorbě alespoň občas použít...
Podívejte se třeba na obrázky a sbírky přátel W. Putze, W. Palla - viz odkazník...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod PetrC v 30.10.2009 23:24:34

To Karel Leitman:
Ale to je zase trochu jiná věc. Mluvíte o celkovém vzhledu "kolekce" takových bonsají usazených do nějakého místa v zahradě. A tak, jak si vybíráte třeba zařízení svého bytu aby vše "ladilo", je možné stejně postupovat i ve výběru pěstovaných bonsají. Pak ale asi upřednostníte jen určitou část z celé šíře druhů vhodných na bonsaje. Třeba jen jehličnany nebo i konkrétněji, jen jalovce a borovice, někdo jiný dá přednost zase modřínům nebo něčemu jinému. Každý kus je pak jako takový "bytový doplněk" a skvěle ladí k okolí, k zahradě i k dalším stromkům sbírky.
Ale třeba já sám se přiznám že obdivuji kdeco. Je to asi znak amatérismu, protože kvůli velice různorodým nárokům zřejmě nikdy nezvládnu dokonale pěstování a tvorbu bonsají z více druhů. Specializace je výhoda -pěstujete dva tři druhy a ty vám během let vlezou pod kůži, sbírka a misky skvěle ladí a skoro profi-péče je dobře znát. Ale pro mě by to bylo velké ochuzení. Nadšeně jásám nad květy obalenými skalníky, nad nádhernou barvou podzimních javorů nebo nad skvělými jablíčky minijabloněk. Rád se obdivuji borce a majestátnosti borovic i úžasné voňavé zeleni modřínů.... a tak bych mohl ještě pokračovat. Ještě nemám nic v bonsajových miskách, ale na jaro už mám první připravené a určitě to bude i modrá lesklá glazura i holý režný střep. Nikdy se nedívám jak sbírka ladí vzájemně nebo ke svému okolí. Pro mě je vlastně každý kus nebo druh samostatná sbírka a vše mi tak skvěle ladí, přesto, že dohromady nic neladí a jsem nanejvýš spokojený.
PetrC

Příspěvekod anima nera v 29.11.2009 11:22:38

Tak jsem začal zvolna přesazovat do misek poněkud vhodnějších barev i své pokojovky. Bude to běh na dlouhou trať, tohle je vlastně start. Misku k ficus retusa jsem koupil v říjnu ve slevě v akci BC Isabelia Staré Město n. M.. Stála tušímže 275,- K, ovál se horizontálně šíří do 31 cm. Takže - podle mého jsem uzavřel více než dobrý obchod. Výpal je kvalitní, při poklepu zvoní a voda se prakticky nevsakuje.

Osobně nechápu, proč se někdy traduje, že u indoorů lze mít misky křiklavějších barev. Samozřejmě, je to věc vkusu, ale já třeba mám tenhle fikus v obýváku a dřívě byl v zelené misce obdélníkového půdorysu (ještě k tomu v ní byl jen tak tak, neměla snad ani 20 cm na délku). Obývák nemáme laděný interiér designem do zelena a docela nerad bych někdy něco takového u někoho navštívil. Takže, zelená miska vypadala příšerně, stejně jako kdyby byla modrá, žlutá, nebo jánevímjaká. Prostě si myslím, že i pro interiérové využití jsou vhodné neglazované misky, v přirozených základních barvách keramické hlíny.
Přílohy
PICT0077.jpg
anima nera

Příspěvekod Martin Kolacia v 29.11.2009 13:42:29

anima: není škoda , že matnou miskou přijdeš o harmonický lesk misky a listů ? ...... chápu že na sebe více strhává pozornost ale hezky to k sobě ladí
Martin Kolacia

Příspěvekod bretas v 10.06.2011 20:43:10

Video z nějaký zahrady v Japonsku. Určitě dává zapravdu příznivcům zemitých hlín a glazur a odpůrcům divokejch barev.
http://www.youtube.com/watch?v=bU5ObS7YqDQ
bretas

Příspěvekod Tomáš Homola v 02.04.2013 16:58:11

Mám doma japonský, ručně malovaný talířek.
Tohle, z praktického pohledu využití, moc nechápu.

http://samedge.wordpress.com/2013/03/19 ... ki-isseki/
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Příspěvekod Jiří Svačina v 03.04.2013 12:43:08

Krásné věci nemusí být vždy ty nejvyužitelnější, a naopak. Viz třeba krásné dívky, koně, psi... :lol: Na obrázku je již motivem nejspíš jen poličková ukázka mistrovské práce, dnes rarita - suvenýr, pracností a cenou zcela jistě ne miska určená k osázení ....,Zkuste si příležitostně něco vlastní rukou, a glazurou na keramiku, něco svého - jen pro sebe,... namalovat ... vytvořit kus keramiky s pěknými barvami...je jedno jakými...a jaký motiv....ale tak, aby to i po výpalu na vysokou teplotu pěkně vypadalo - bylo nerozpité, čisté, hezké... Třeba tak, potom, pochopíte jak je to pracné, na jak hodnotnou - galerijní práci - se u těchto prací na síti díváte....i když připouštím, pro vás možná ne tak prakticky využitelnou jako černý plastový kontejner stejného objemu půdy, za bůra...
Jiří Svačina

Příspěvekod Marek Pišl v 04.04.2013 09:29:01

pokud budete chtít
tak bude přednáška Milana Kliky na vhodné misky na bonsaje, kvalita, barva, tvar...
bude 14.4.2013 od 14 hodin ve skleníku bonsai centra Libčany www.bonsaicentrum.cz
Marek Pišl

Příspěvekod Martin Kolacia v 04.04.2013 10:06:34

Jiří Svačina píše:Krásné věci nemusí být vždy ty nejvyužitelnější, a naopak. Viz třeba krásné dívky, koně, psi... :lol:

...a o tom je život :D
Martin Kolacia

Příspěvekod Tomáš Homola v 12.08.2013 21:46:36

Hkledal jsem krakelované glazury. Ani nevím proč mi zase vyjela tahle stránka...

http://japanesebonsaipots.net/
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Příspěvekod Jiří Svačina v 13.08.2013 08:29:43

:roll: ...asi proto, že když se na ní odroluje trochu níž , je zde k vidění celá řada skvělých misek , jak klasických tak moderních od celé řady u nás pravděpodobně zcela neznámých mistrů - keramiků . Navíc jsou tu nové i starší reportáže z různých výstav i zahrad - řekl bych skvělé stránky a díky za oživení..... :D .... Hezký den
Jiří Svačina

Příspěvekod Tomáš Homola v 22.08.2013 21:06:13

-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Příspěvekod Tomáš Homola v 22.11.2013 19:55:32

Jedna od Mistra Petra Krebse.
Přílohy