Misky vhodné/nevhodné

vše o miskách

Moderátor: Stropnicky

Misky vhodné/nevhodné

Příspěvekod anima nera v 20.08.2009 07:17:52

V tomhle vlákně:

viewtopic.php?f=8&t=3160

jsem trochu nastínil svůj názor na používání misek.
Posílám praktickou ukázku a pokusím se sesumírovat, co mi vadí, nebo mi přijde nevhodné.

1. Myslím si, že z hlediska bonsají obecně je naprosto nevhodné použít tuto barvu glazury. Modrozelená je strašná. Často se tvrdí, že třeba modrá barva je vhodná na kvetoucí listnáče, např. jabloně, nebo azalky. Já si to nemyslím. Dokonce i pastelové odstíny z Tokoname vypadají podivně. Nejen, proto, že ty zmíněné druhy kvetou pouze několik málo týdnů v roce a po celý ostatní čas dominuje právě a jenom ta miska. A na výstavě vypadá tahle barva taky zvláštně. Když ji postavíte třeba mezi misky Yi-xing; dovedete si něco takového představit?

2a. Ani tvar, v podstatě neforemná hrouda hlíny, nepůsobí moc přtažlivě. Vykousané okraje misky ční nepřirozeně v různé výšce nad substrátem a mechem. Žádný majestátný zjev. Někdo rostlinu do misky zkrátka "hodil" a ona tam teď ve zvláštní křeči leží tak, jak jí to patvar misky dovoluje.

2b. Poměr k rostlině je také nevhodný. Miska je zkrátká těžká. Umocňují to právě i ty přečnívající a prakticky zbytečné okraje.

2c. Vzhledem ke svým, poměrně korpulentním proporcím miska vůbec nepůsobí stabilně, ale spíš tak, že se každou chvíli převáží na jednu ze stran - spadne.

2d. Nenapadá mne, pro jaký styl by se taková miska mohla hodit. Kaskádu lze vyloučit a všechny ostatní nějakým způsobem jen zvýrazní její nedostatky.

Poznámka: Nebudu psát, kdo je autorem. Jen snad to, že se nejedná o jeho typickou práci, ale spíš výjimku. Dle mého názoru nepovedenou.
Přílohy
SKMBT_C25009082006490.jpg
anima nera

Re: Misky vhodné/nevhodné

Příspěvekod Simsa v 20.08.2009 08:46:06

Já si tedy dovolím si trochu přihřát svoji polívčičku. Předně podotýkám, že k miskám asi nejsem moc náročný, raději mám klasické tvary a třeba skořepiny mě moc neoslovují. K téhle misce: barva se mi kupodivu docela líbí, to, že by se nehodily barvy si nemyslím. Tahle mi docela ladí. A jestli se některé kytky jen kvůli květu (nebo hlavně) tak proč by tomu neměla být uzpůsobena i miska. Jak už jsem psal, skořepiny se mi moc nelíbí, ale tahle mi přijde ještě docela decentní. Ale co mám úplně naopak - mě ta miska vůbec nepřijde těžká, naopak na mě působí docela křehounce. Závěrem: Jak bylo napsáno je to jako rám u obrazu. Sice se mi nijak zvlášť nelíbí, ale názory na ní mám většinou dost rozdílné od vašich. A tak to myslím může (má?) klidně být bez jakékoliv újmy pro kohokoliv, včetně stromu.
Simsa

Příspěvekod anima nera v 20.08.2009 11:36:59

Určitě je to tak, že každý má jiný názor. Spíš jsem chtěl dovysvětlit svůj postoj z toho threadu s odkazem na ten japonský blog.
Konkrétně tenhle strom, ten pravobok ale mně osobně z kompozice trošku vyčnívá (větvemi), bych jistě dal do misky neglazované, nebo zemitých barev.
Např. tady
http://www.awida.cz/awida/eshop/index.p ... y+10-20+cm

Ale asi by musela být větší. Některé ty Yi-xingy jsou ve světlejších odstínech, což by u tohoto stromu bylo asi fajn.
Pokud by došlo k nějaké větší úpravě té pravé části stromu, nebyl by asi problém, dát to i do misky nižší, obdélníkového bokorysu.
Ale určitě bych to takhle nezasadil. Mně to trošku připadá, jako miska na nějakou doplňkovku, nebo trávu.Ale pochopitelně, je to větší a i na takový kus aranžmá (tu doplňkovku) pro mě pořád moc řvavé.
anima nera

Příspěvekod anima nera v 08.09.2009 12:24:44

Podle mého názoru ani tohle použít nejde.

http://www.alibaba.com/productshowimg/c ... i_Pot.html

Nedovedu si představit strom, který by v téhle misce mohl růst a zároveň by celá kompozice vypadala přirozeně.
A přitom i to je prestižní záležitost - Yi-xing.
anima nera

Příspěvekod anima nera v 30.09.2009 14:43:22

Další, podle mého názoru nevhodná záležitost. Japonská modro-černá miska s červeným Fénixem.

Velikost 11x11x5,5 cm.
Přílohy
SKMBT_C25009093014400.jpg
anima nera

Příspěvekod anima nera v 01.10.2009 13:35:14

Ještě, k případné diskusi, jeden link. Podívejte se na stránky (blog) Pavla Slováka. Proklikejte si fotky rostlin na kterých pracuje a které případně už jen v detailech "dohlazuje". V čem koření jeho bonsaje?
http://www.bonsaivigi.cz/

V případě Pavla Slováka si tu část názvu od lomítka ke konci umázněte.

A potvrzení mojí úvahy, že mistrovský strom strakatou, rozpraskanou papouščí hrůzu kolem kořenů opravdu nepotřebuje.
viewtopic.php?f=8&t=3160&p=23516#p23516
Naposledy upravil anima nera dne 01.10.2009 19:24:43, celkově upraveno 1
anima nera

Příspěvekod Martin Kolacia v 01.10.2009 16:24:27

Pokud můžu k tomuto říci , tak Pavel Slovák má v určtě oblibě hodně klasiku to jistě,ale třeba jeho nejznámější smrk je podle mě ve fantastické misce která není klasickou a hodně ho vylepšuje.
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod anima nera v 01.10.2009 18:02:23

Myslím, že ty taky. Určitě bych tomu ale neříkal klasika. Spíš přirozenost.

Dodatečně: zkazil jsem copy+paste odkazu:
http://www.bonsaivigi.cz/
anima nera

Příspěvekod Simsa v 05.10.2009 15:31:58

Je zajímavé jak se mění "vkus" pokud jde o misky. A to jak časem tak i místně. Když si vzpomenu na nějaké reportáže o starých miskách, pravda čínských, vypadají jak cibulákové nádobí, hodně jich bylo extrémě zdobených tvar zvonu - kyblíku. Mě se ta modrá taky moc nezdá. I když možná když do ní někdo najde tu správnou kytku ...
Simsa

Příspěvekod Jiří Svačina v 06.10.2009 08:12:37

Některé tvary a barvy bývají zpravidla určeny - použity pro určitou skupinu rostlin a jejich prodej. To že u nás nejsou běžně k vidění nic neznamená. c| Viděli jste někdy v prodeji třeba s kmínky slušně zapěstované drobnokvěté dřevité chryzantémy, schované v záplavě květů všech možných barev ?, /proč ne v modré misce s fénixem/ nebo kvetoucí , třeba kdoulovce, sakury, a další tropické a subtropické kytky, prodávané v miskách korespondujících s barvou květů ? Jen malá část dálněvýchodní keramiky je určena pro "klasické výstavní bonsaje" - venkovní jehličnaté stromy...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod ondra němec v 06.10.2009 11:02:11

S miskami je to tak, že se tu anima dopouští dalšího přílišného zjednodušení. Snad některé výrazně barevné misky zcela nevyhovují ideálům wabi-sabi, nicméně podle mě mají i ty své místo. Záleží přece na mnoha faktorech, co chce na vystaveným stromem akcentovat, jakou náladu, jakou jeho kvalitu chce zdůraznit, jak velký strom vystavuje. Taková zjednodušení typu "tohle je naprosto nevhodné a hotovo..." mohou být značně zavádějící. Pan Svačina to vystihl přesně a já si ještě přisadím.
ondra němec

Příspěvekod PetrC v 18.10.2009 21:57:53

Souhlasím s p.Svačinou i Ondrou Němcem. Miska může být nepovedená, ale mnohem častěji se jedná spíš o misku nevhodnou pro daný strom. A proč by nemohla být barevná miska pro strom, který se vystaví právě v období květu nebo plodů, kdy k misce ladí? U nás moc kvetoucích stromů není, není u nás vidět třeba "jarní kolekce" kvetoucích bonsají vystavovaných jen v tuto dobu, na podzim zase bonsaje s vybarveným listím...atp., vše v miskách vhodných a ladících právě při této příležitosti. Přece kvůli naší "chudobě" ve vystavovaných druzích nemůžeme odsuzovat ty šťastné, co mají pestřejší výběr.
PetrC

Příspěvekod Martin Kolacia v 20.10.2009 17:48:07

teď na výstavě "to nejlepší nakonec" jsem viděl palmaťák v modré misce , která mu ovšem ale vůbec neslušela ... ony ty modré misky bývají docela problémové a možná se hodí k jarnímu šatu toho kultivaru , ovšem na podzim nic moc
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod anima nera v 23.10.2009 19:43:25

Z mého pohledu je výroba tohoto
http://www.mo-yogi.nl/bonsai/Bonsai-sch ... otten.html
jednoznačně ztrátou času.

A tohle pro změnu není ani špatná investice.
http://www.derbyshirebonsai.co.uk/19.html
(Abych si ten Yi-Xing udobřil.)
anima nera

Příspěvekod Karel Leitman v 24.10.2009 12:30:48

Dobrý den.

Dovolím si napsat sem na fórum svůj názor, proč podle mne nejsou misky křklavějších barev a méně standardních tvarů vhodné. Uznávám sice, že sama o sobě jsou ta křiklavější díla mnohokrát hezká a jejich autoři prokazují vysokou manuální zručnost, kvalitu provedení, znalost použitých materiálů a samozřejmě také estetické cítění a vkus. Podle mého ale ve chvíli, kdy máme třeba v zahradě "oddělení" s bonsajemi, už mohou nastat neurovnanosti. Jak to bude vypadat? Nemá smysl si nalhávat, že bonsaje neděláme především sami pro sebe, abychom se jimi v tom našem bonsajovém "oddělení" zahrady potěšili. Druhotně pak až pro to pochlubení se ostatním - pro výstavy a veřejně dostupné fotografie. Harmonický celek by měla tvořit nejen jedna konkrétní bonsai (strom a miska), ale všechny naše exponáty sbírky bonsají v zahradě. Jistá dávka uniformity je v tomhle případě dle mého soudu žádoucí. Jako by rostliny promlouvaly: "Patříme k sobě, naši životní pouť provází jistý autentický rukopis a všechny jsme si rovny." Bez vzletného patosu - jde samozřejmě o tu estetickou stránku věci. Jednou lesklá, podruhé matná miska, nato zelená, nebo modrá, mezitím Yi-Xingská neglazovaná, a pak zase stékaná glazura.... Myslím,že nebudu mluvit jen sám za sebe, když napíšu, že tohle bych ve své zahradě mít nikdy nechtěl. Teď zrovna jezdím z práce kolem cirkusu a musím konstatovat, že i ten má nějakou svou baevnou image. A u bonsajových misek je ta přirozená barva země jako nejvhodnější pro mne neodiskutovatelná.
To je ve stručnosti asi vše, co bych chtěl napsat k tématu.

Zdraví
K.L.
Karel Leitman

Další

Zpět na misky