Pohlaví koi

vše, co se nevešlo do výše vypsaných kategorií

Pohlaví koi

Příspěvekod perout v 10.07.2009 11:22:28

Mohl by mě prosím někdo poradit ,jak 100% určit pohlaví našich milačků.Děkuji.
perout

Re: Pohlaví koi

Příspěvekod Luděk Štěch v 12.07.2009 20:44:56

Dobrý den,
pohlaví u Koi se rozpoznává stejně jako u kapra přírodně zbarveného chovaného na jídlo. Mlíčáci (samci) dospívají ve 3 letech věku v našich klimatických podmínkách, jikernačky (samice) ve 4 letech. Mlíčáci jsou štíhlejší, protáhlejší, mají větší prsní ploutve, v době výtěru při lehkém zmáčknutí v okolí močopohlavní papily pouštějí mlíčí (sperma). Při výtěru mají také hmatem znatelnou třecí vyrážku na bocích těla, prsních ploutvích a skřelích - pohmatem podobné jako velmi jemný smirkový papír. Samci jsou také divočejší, energičtější a hůře se s nimi manipuluje. Močopohlavní papilu mají ve tvaru štěrbinky. Jikernačky jsou často větší než mlíčáci, jsou zavalitější, mají v době výtěru zvětšenou tělní dutinu, močopohlavní papila je ve tvaru hvězdičky. Mohou také rychleji růst v průběhu odchovu. Všechny tyto znaky jsou předpokladem pro správné odlišení pohlaví u kapra, ale může se stát, že např. tvar močopohlavní papily bude opačný, než jsem zmiňoval. K 100% rozeznání pohlaví je nutná také dlouhodobá praxe v odlišování kluků a holek u Koi :D ,jelikož někteří jedinci u Koi tyto klasické znaky vázající se k pohlaví postrádají.
S pozdravem a přáním dobrých chovatelských výsledků Ing. Luděk Štěch ml.
Luděk Štěch ml.
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
Luděk Štěch

Re: Pohlaví koi

Příspěvekod perout v 14.07.2009 18:34:36

Děkuji moc za vyčerpávající odpověď, jsem zvědav jestli něco rozeznám :lol: S pozdravem p.Perout.Ještě jsem zapoměl pane Štěch nechystáte nějaké to instruktážní a naučné DVD .Minule jste neodpověděl... C:-)
perout

Zpět na ostatní témata ke kaprům KOI