zimování koi

zimování japonských kaprů Koi

zimování koi

Příspěvekod Radek Volf v 08.09.2010 08:32:49

Dobrý den, měl bych několik dotazů ohledně zimování koi ve sklepním prostoru v nádží s objemem 3 kubíky + filtrace 0,5 kubíku s vybavením UV lampou 30W, čerpadlem 3500l/hod. (skutečný výkon čerpadla je cca. 2600l/hod.) a vzduchováním 40l/min.. Teplota vody kolem 15°C. V budoucnu zde plánuji zimovat až 15 dospělých ryb.
- v jakém poměru napustit nádrž v kombinaci pitné vody a vody z venkovního jezírka?
- je nutné vodu obměňovat i když jsou hydrochemické parametry vody v pořádku, případně kolik a jak často?
- je nutné nádrž při přenesení ryb na jaře vypouštět nebo stačí vyměnit pouze část vody?
- jak svítit, je lepší přizpůsobit svícení našim klimatickým podmínkám nebo svítit např. 12 hod/denně?
- v jakém měsíci (září, říjen nebo listopad) by se měli ryby do zimní odchovny přenášet, nevím zda se dá tento dotaz takhle zobecnit?
- uvítám případné další poznatky tak, aby chované ryby měli přes zimu optimální podmínky

předem děkuji
R. Volf
Radek Volf
 
Příspěvky: 5
Registrován: 11.06.2010 08:31:23

Re: zimování koi

Příspěvekod lotusek v 16.12.2010 08:44:13

dobry den, to by zajimalo i mne jak svitit a spise cim obycejnou zarovkou zarivkou nebo specialni zarivkou urcenou pro akvaria podporujici floru?
lotusek
 
Příspěvky: 3
Registrován: 15.12.2010 20:35:48

Re: zimování koi

Příspěvekod akvamit v 01.01.2011 19:26:13

Dobrý den.

Dle mých zkušeností není svícení v době zimování až zas tak velký problém. Osobně používám zářivky s "teplým" světlem. Pokud bych osvětlování pořizoval v dnešní době, asi bych se zaměřil na LED žárovky.
V zimovacích nádržích netopím, teplota vody v místnosti bez oken se pohybuje kolem 14 stupňů a svítím 10 hodin. V místnosti s oknem nesvítím vůbec, teplota vody je zhruba o 2 stupně nižší.

Ještě několik poznámek k předešlým dotazům:
- vodu z jezírka pro zimování nepoužívám, vodu napouštím ze stejného zdroje cca měsíc předem,
- jsem zastáncem pravidelného odkalování nádrže a doplňování čisté vody - také by mě zajímal názor profesionála,
- kloním se k přizpůsobení doby svícení vzhledem k teplotě vody, 12 hodin bych tipoval na teplotu kolem 18 st.,
- osobně přenáším ryby do zimoviště v závislosti na počasí, ale většinou koncem října nebo začátkem listopadu, záleží na teplotě vody, ideální jsou minimální teplotní rozdíly.

Ještě snad doplním, že je vhodné ryby krmit nějakým snadno stravitelným krmením.

Přeji všem mnoho úspěchů v chovu Koi i v roce 2011.
Jarda
akvamit
 
Příspěvky: 23
Registrován: 14.03.2009 21:01:26

Re: zimování koi

Příspěvekod ing. Luděk Štěch v 04.01.2011 11:34:29

Dobrý den,
taky bych se připojil na téma svícení. Pokud ryby mají během zimy aktivní pohyb, a to je v podmínkách zimovišť vždy, mělo by se jim svítit. Když už nic jiného, tak světlo udržuje přibližně stejnou kvalitu barev, ryby jsou aktivnější a dobře přijímají potravu. Světlo by mělo mít přibližně stejné spektrum, jako je světlo denní, ale to se nám vždy nepodaří, tak používáme světlo tzv. nejbližší k dennímu. Mám bohaté zkušenosti s chovem Koi ve tmavém prostředí a můžu říci, že ryby jsou po dlouhé zimě úplně vybledlé, hlavně červená barva a potom na jaře dlouho trvá, než se znovu dostanou do stejné barevné kondice. Zase třeba Yamabuky jsou úplně bílí ( platinoví), ale potom znovu žloutnou. Ideální stav je , mít zimoviště s možností velkého přístupu světla (skleník, velká okna...), ale to zase ztrácíme hodně energie. Při teplotách přes 10 st. C je dobré svítit cca 10 hodin za den, to odpovídá běžnému
rytmu dne. Obměna vody v zimovišti je závislá na velikosti a kvalitě filtru, v každém případě nás ale zajímá, v teplotách kolem 10 - 14 st.C, jak fungují bakterie ve filtru. Pokud filtrační systém bakterií je funkční, není nutno vodu tak často měnit, ale pokud je obsah NH3, nebo NO2 vysoký, tak je pravidelná výměna nutná. Asi nejlepší řešení je automatické připouštění čerstvé vody do nádrží s možností odtoku vody přebytečné. Samozřejmě, že jiný stav je s nízkou obsádkou Koi a jiný s vysolou obsádkou. Výměna vody je ale vždy plus, pokud nezpůsobí rychlé hydrochemické změny prostředí.
S pozdravem Luděk Štěch
Ing. Luděk Štěch
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
ing. Luděk Štěch
 
Příspěvky: 48
Registrován: 03.03.2009 09:34:48

Re: zimování koi

Příspěvekod Radek Volf v 04.01.2011 14:46:37

Dobrý den,

předem děkuji za poslané odpovědi. Pro upřesnění uvádím teplotu vody v nádrži, která se pohybuje na 18°C s kolísáním teploty +/- 1°C. Vodu měním 1x týdně a to cca. 5% objemu nádrže. Svítím 12 hodin denně klasickou zářivkou. Ryby takto zimuji od konce září a zatím na rybách nepozoruji žádné změny, až na 1 kohaku, na kterém se objevili na červené barvě 2 černé tečky (shimi), tak nevím zda to může být použitým typem světla? Voda je v pořádku (měřím Ph, Kh, NO2 a NO3). Je pravda, že voda z vodovodního řadu, kterou dopouštím, je spíše tvrdší.

S pozdravem
R. Volf
Radek Volf
 
Příspěvky: 5
Registrován: 11.06.2010 08:31:23


Zpět na zimování kaprů KOI

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník