Zimování koi kaprů

zimování japonských kaprů Koi

Zimování koi kaprů

Příspěvekod Galathea v 21.10.2009 11:17:04

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Vaše názory na zimování koi kaprů.
A to jestli je lepší nechat je přezimovat nebo vodu ohřívat? Mám jezírko ve skleníku, který se sice přes zimu nevytápí, ale vloni mi malé plastové jezírko s karásky, hluboké cca 50 cm - nezamrzlo. Takže jsem si jistá, že to velké s koi kapry nezamrzne určitě. Je hluboké 140 cm.
Uvažuji o koupi průtokového ohřívače vody a do prostoru skleníku o koupi radiátoru s termostatem. Byla bych radši, kdybych mohla kapříky sledovat celou zimu a abych je mohla i krmit. Mám je perfektně ochočené a nerada bych o některého z nich přišla. Knihu pana Štěcha čtu neustále, ale přesto bych chtěla znát názory přímo na moje podmínky. Nebo by místo průtokového ohřívače stačilo plovoucí topné tělísko s termostatem nebo třeba i ponorné akvarijní topítko? U mě hraje při rozhodování i finanční část problému a tím i náklady na provoz. Jezírko a koi kapříci jsou moje hobby a již teď je mi manželem neustále předhazováno, co to bude stát peněz. Celou dobu od vybudování jezírka jsem musela důrazně opakovat, že se nesmí filtr ani vzduchování vypínat. To se mi podařilo a měla jsem celou dobu krásně čistou vodu. Ale byl to neustálý boj...
V případě, kdybych nechala kapříky přezimovat a hladina zůstala bez ledu - mám nechat běžet filtraci a vzduchování nebo ne? Nevím, ale kolik stupňů bude voda v jezírku mít (bude to první zima).
V případě, že bych vodu ohřívala, tak předpokládám, že musí filtrace i vzduchování běžet. A pak ještě jeden dotaz - v jezírku mám i jesetery a veslonose. U veslonose jsem byla upozorněna, že se musí krmit i během zimního období. Kapříci se, ale nemají krmit, když teplota vody klesne pod 8°C. Pořád o tomto přemýšlím c| , protože jezírko a kapry jsem pořizovala na vlastní náklady (kapříci jsou originál z Japonska), a jsou to v podstatě skoro všechny moje úspory.
Děkuji předem za Vaše názory a rady,
Helena Balíková C:)
Galathea

Re: Zimování koi kaprů

Příspěvekod pacalt tomas v 21.10.2009 13:06:35

Dobrý den,
mám uplně stejné nervy jako vy zimuji koi poprvé naposledy jsem zimoval jako malý nejaké bělicky v 50cm jezírku
a prežili navzdory tuhé zimě.Ale to nebyli koi,mám jezirko hluboké 140cm a řešim stejny problem ale naštěsti moji koi zatím nejsou z japonska.Nevím jestli mám jezírko nechat zamrznout nebo na něj mam postavit babičin skleník z polykarbonatových desek voda by prý v tom připadě měla mit 5-7stupnu v současne době koi už nekrmim velice mě viděsilo počasi minulého týdne.Zatím jsem sklenik nepostavil ale asi ho postavím.Budu mit raději připravené topné těleso a horkovzdušnou pistoli kdyby voda zamrzla.Ale z finančních důvodů neuvažuji o tom že bych jezirko vytapěl přes zimu a nechal bych v ňom bezet filtraci,protože by měe děda asi zastřelil po predloženi uctu za el.:lol:.
zdravi TOM P. děkuji za nazory
pacalt tomas

Příspěvekod tomsom v 23.07.2010 15:13:59

Zajímal by mě názor ing.Štěcha,zda se na jaře rozběhne biologická část filtru rychleji u filtru již dříve používaného,než u filtru nového.

Mám již čtvrtý měsíc v provozu filtraci,která je nová,bohužel však stále bojuji s přítomností nitritu a to cca 2 mg.

Biologická část filtru je tvořena filt.médiem Kaldness.

Nerad bych po zimě opět více jak 4 měsíce čekal,než se filtr nastartuje.

Popř.dají se ve filtru udržet bakterie v činosti i během zimy,aniž by filtroval jezírko?

Děkuji za odpověď

Tomáš Bohmann
tomsom

Příspěvekod ing. Luděk Štěch v 26.07.2010 10:13:51

Dobrý den,
samozřejmě, že starší filtr naběhne rychleji, protrože bakterie už nezápasí s počátečními problémy nosného média, což je většinou přítomnost látek, které blokují rozvoj bakterií. Speciálně u "caldnes" to trvá velmi dlouho.
Bližší informace na tel. 602 44 38 58.
S pozdravem Štěch
Ing. Luděk Štěch
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
ing. Luděk Štěch

Zpět na zimování kaprů KOI