přezimování kaprů Koi

zimování japonských kaprů Koi

přezimování kaprů Koi

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 19.03.2009 13:53:55

Mám jezírko 30 000 l,strmé stěny,bez lagunových pásem,bez rostlin,stupňovitého dna.V nejnižším pásmu je 80 cm hluboké.
V lednu se mi stalo,že vzduchovací kámen padl do největší hloubky která je 210 cm,voda se promíchala, měla pouhých 0,5 stupně.Vzduchování jsem zastavil a na místo otvoru v ledu dal topné těleso.Koi-kapři se přemístili do nejmenší hloubky 80 cm ,kde měla voda stále 4 stupně,a při letošní síle ledu 20 cm se zdržovali celý únor až do tání ledu v hloubce vody tedy 60 cm.Tam přežili do té doby než se za měsíc voda opět srovnala na 4-5 stupňů.
Z toho usuzuji,že i v jezírkách které nejsou hluboké dva metry a více je možné kapry přezimovat.
A ještě jedno opatření je snad možné.A tady bych také prosil o názor pana ing.L.Štěcha,jako znalce který má nejvíce zkušeností.
Co nejvíce vodu v zimě ochlazuje je led.Potom mě napadá nechat jezírko zamrznout,např.na sílu ledu 1O cm,a potom odčerpat např.10 cm vody.Vzduch
pod ledem by zamezil stálému ochlazování a napomáhal udržet pro kapry příznivou teplotu.Prosil bych tedy p.Štěcha,jestli s tímto postupem má nějaké zkušenosti.Jestli např nedojde ke zborcení ledu,a také by asi nešly použít petláhve s pískem plovoucí podél stěn našich jezírek,které mají v zimě zabránit
tlaku ledu na stěny jezírkové fo'lie.Zdravím pana Štěcha,děkuji za jeho potřebnou knihu o KOI.
K.P.
Pavlikovsky Karel

Re: přezimování kaprů Koi

Příspěvekod ing. Luděk Štěch v 19.03.2009 19:18:06

Dobrý den,
Dříve jsem zimoval koi pouze venku a také to šlo. Máte pravdu, že vodu nejvíce ochlazuje led, ale pouze tehdy, když je omýván teplejší vodou. při zimování, např. jeseterů venku v nadzemní nádrži se voda ochladí až na 0,1 st. a začínají namrzat stěny a dokonce i vzduchovací kámen je ve vodě omrzlý, jak dodává studený vzduch a přesto to jeseteři vydrží.
U Koi je problém nízká teplota po delší dobu ( ca 3 - 4 týdny), ale krátkodobě to jde. Na chalupě mám foliový rybníček cca 180 m3 vody s max. hloubkou 2 m a v zimě tam mívám i 200 Kg Koi. Vzduchuji vždy v mělké části a nad hloubkou mám vždy umístěno topné plovoucí tělísko a poslední roky O.K. Teplota vody naklesá pod 3 st.C v hloubce, i přesto, že vzduchuju pomocí dmychadla Nitto 28 l/min. Samozřejmě v menší nádrži jsem to dříve také měl a fungovalo to. Ztráty přicházely někdy až začátkem jara při teplotě kolem 12-14 st.C. Nechat led jako izolační vrstvu je docela dobrý nápad, už to mám také za sebou, ale záleží na ploše nádrže, protože při větší ploše se led většinou prolomí při první oblevě. Lepší je zkusit vytvořit provizorní šikmou nebo oválnou konstrukci a potáhnout jí průsvitnou folií, aby sjížděl sníh. Většinou takový rybníček ani nezamrzne a my máme kontrolu nad rybami. Dříve jsem měl rybníček kolem 15 m3 a zimoval jsem v něm Koi (i z Japonska) několik let způsobem jak uvádím výše a nikdy jsem neměl problémy během zimy. Jak se zvyšovaly moje obsádky Koi, tak bohužel s jarem někdy přicházely i ztráty. Jedna z také velmi dobrých možností je zakrýt vodní hladinu plovoucími rámy opatřenými polykarbonátem, jak to nabízí firma EKOTEZ, nebo přímo zakrytí polystyrenem, ale tam musíme počítat s tím, že bude pod takovou izolací tma a tedy vzduchování je přímo nezbytností. Samozřejmě zimní odchovna je zimní odchovna. Na našich stránkách je také k nahlédnutí letošní foliák s pozink konstrukcí, který jsme postavili nad prodejní nadzemní bazeny a byl jsem velmi mile překvapen, jak fungovala obyčejná jednoduchá fólie v letošní zimě. Topil jsem tam telískem 600 W ve dvou nádržích ze čtyř a teplota vody neklesla ani v největších mrazech pod 7 st.C. Na vnitřní straně folie se vytvořila sice asi 1 cm silná vrstva ledu z kondenzační vody, ale ani půda kolem bazénů nezamrzla. Velmi vřele doporučuji.
Ing. Luděk Štěch
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
ing. Luděk Štěch

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 21.03.2009 10:08:16

Ano,odčerpání části vody pod ledem jsem měl na mysli právě u menších jezírek a malou hloubkou,a tedy s možnými problémy s přezimováním.
Děkuji za odpově´d a rady panu ing.L.Štěchovi.
Karel Pavlíkovský
Pavlikovsky Karel

Příspěvekod perout v 05.06.2009 15:42:20

Dobrý den.Prvně bych chtěl panu ing.Šťechovi poděkovat za krásnou knihu ,kterou vydal a udělal velkou radost určitě nejen nám bláznům do těchto plovoucích klenotů.A za ryby ,které už několik let od něho vlastním.Jen škoda ,že už ryby nezasílá poštou.Pro mě ,co bydlí na úplně druhém konci republiky je to k němu hodně daleko.Myslím ,že by se to dalo vyřešit platbou předem na účet a zamezilo se nevyzvedávání objednaných ryb.I tak doufám ,že se jednou k němu dostanu a prohlídnu si jeho farmu na vlastní oči.
Dále bych se moc,moc přimlouval za vytvoření nějakého instruktážního DVD o tvorbě zahradních jezirek,ukázky jeho chovu,kategorií ryb atd..Neuvažujete o něčem do budoucna?
Teď jednu otázku?Menší ryby zimuji v asi 400l jezírku v obyváku a větší ve sklepě v kubíkové nádrži bez ztrát!Problém je vylovit ryby z rybníčku venku na zimu!Naučí se zamozřejmě žrát z ruky a ochočí se.Jakmile jednu vylovím na podzim podběrákem začíná šílené nahánění po jezírku a stresování ryb.Nemáte nějaký recept na šetrnější výlov.Mě zatím nic nenapadlo jen vyroba co největšího podběráku....:-)
Děkuji za rady s pozdravem p.Perout...
Přílohy
jezirko 1.jpg
Jezírko v obyváku foceno na vánoce mobilem,tak se omlouvám za horší kvalitu.
jezirko 2.jpg
perout

Příspěvekod hinterfisch v 06.06.2009 11:26:41

U zimování by mě zajímalo, kdy přelovit ryby do zimoviště jakou tam udržovat teplotu a kdy je vracet. A jak je třeba aby bylo velké na 15kg ryb.
hinterfisch

Příspěvekod perout v 06.06.2009 11:44:04

Kapry dávám do sklepa ,když venku teplota už klesá pod deset stupňů.Bydlím v Jeseníkách ,tak je to celkem brzy asi v půlce ,nebo koncem října.V kubíkové nadrži v pohodě můžeš dát tých patnáct kilo ryb.Nádrž jsem sehnal bokem v papírně za litr. Vozí v něm lepidlo a jen vypláchl vodou a zneutralizoval octem.Dobré je dát vodu z jezírka.Používám normální jezírkové řerpadlo 10.000l/h a kyblíkový filtr(filtrační rohož,přepad do vody,který zárověň vzduchuje).Teplota stabilní celý rok asi 8 - 10°C.Nádrž umýstěná pod menším oknem.Sem tam vyměním část vody a jednou týdně přikrmím.
Nikdy jsem neměl žádný úhyn!!! :D
Nejdůležitější je pak na jaře venku opravdu zaběhnout filtraci.Nikdy jsem nepoužíval startovací bakterie.Filtr zapínám jak sleze sníh a nechám minimálně měsíc zajet a kapry dávám do jezírka ,až je teplota vody opravdu nad 12°C.Nikdy se nevyplatí spěchat též jsem se vyučil!!! :!
perout

Příspěvekod hinterfisch v 06.06.2009 12:54:36

Děkuji moc za radu já myslel že bych jim třeba ještě přitápěl no , ale uvidím no a pořídím rovnou asi větší nádrž.
hinterfisch

Příspěvekod Luděk Štěch v 06.06.2009 15:22:16

Dobrý den, s tím přitápěním přes zimu to také není špatný nápad, ryby alespoň žerou celou zimu a rostou, takže jim v podstatě prodloužíte vegetační období i přes zimu. Takto mají často Koi kapry v Japonsku někteří chovatelé, kteří přitápí na 20 - 25 °C celou zimu a dosahují vysokých velikostí u ryb již v prvním roce, které mohou mít i kolem 30 - 35cm. Na začátku sezóny je nutné ale tyto ryby vysadit do rybníčku (bazénu) až o něco později, abyste je nedali do vody, která je příliš studená, často potom mají zdravotní problémy.
S pozdravem Luděk Štěch ml.
Luděk Štěch ml.
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
Luděk Štěch

Příspěvekod hinterfisch v 06.06.2009 18:25:11

Jo tak moc děkuji a uvidím co do zimy vymyslím
hinterfisch

Příspěvekod pacalt tomas v 04.07.2009 11:31:17

Dobrý den jak sem se dočetl tak mají skoro všichni hloubku jezírka 2m já mám jenom 140cm a mam strach,že koi zimu nepřežíjí na padlo me že bych vytvořil nějakou konstrukci na kterou bych napnul mrazuvzdornou netkanou textilii,kterou používá soused na přikrití jeho zeleniny když jsou ještě mrazy myslíte si ,že je to reálné a moji koi budou mít šanci přežít nebo je budu muset dát do akvária.
Děkuji za odpovědi TOMÁŠ PACALT
pacalt tomas

Příspěvekod Jitty v 05.07.2009 16:45:08

Dobrý den,
známá z jedné internetové diskuse zimuje koi již několik let v jezírku hlubokém max. 120cm. Ryby už jsou velké, jezírko vypadá velmi dobře, po zimě prý problémy nemá.
Jitty

Příspěvekod devmixil v 29.08.2009 20:44:16

Dobrý den p.Štěch. Pročetl jsem odpovědi co se týka zimování kaprů,ale mám ještě nějaký dotaz.vlastním jezírko cca 5-5500 kubiku.Kraje tvoří nizká hloubka cca 20-30cm v 70cm délky od okraje nádrže.Z druhé strany je svislá stěna do nejhlubší části.Nejhlubší část jezírka má 140cm(vyznačena červeně). v jezírku jsou nyní KOI import z Japonska-jedno a dvourocky.Napadlo mne buď ohřívat topítkem hladinu aby v určitém prostoru nezamrzla a nebo použít půtokový ohřívač,ovšem nevím jaký to bude mít konečný efekt a jakou W použít.V poslední řadě koupit káď a k tomu patřičnou filtraci,pokud možno kterou by jste doporučil. Děkuji za odpověď pane Štěch.

Obrázek : http://img5.imagebanana.com/img/dfc5nnaa/DSC032351.jpg

S pozdravem Zdenek.
devmixil

Zpět na zimování kaprů KOI