Pěstování bonsají

jak zalévat a hnojit, zimování, proč mi bonsaj uschla, co je to za škůdce, jak ošetřovat bonsaje

Moderátor: Martin Kolacia

Pěstování bonsají

Příspěvekod HonzaP91 v 21.05.2018 07:17:00

Dobrý den, chtěl bych se na něco zeptat, jsem začátečník ohledně bonsají, s rad bych se přiučil, půjčil jsem si par knížek s našel i něco na internetu, a tak bych chtěl nějak začít. Uvazuju ze si koupím Borovici Drobnokvětou a Javor Dlanitolistý, chtěl bych je upravit postupně do bonsaje, jen nevím začátky. Ta borovice by měla mít 1 rok a nějak 20-25 Cm a ten Javor také 1 rok a nějakých 38 Cm. A mne zajímalo co mám udělat jako první? Mám ty 2 rostlinky nejdříve zasadit na zahradu a počkat až budou silnější? A nebo je už mám přímo zasadit do misky na Bonsaje? A nebo do květináče který by byl menší? A taky bych se chtěl zeptat, jestli mám pak ucvaknout nějaký kořeny nebo něco, aby mi ten Javor nebo borovice nerostla moc vysoko? Chtěl bych je mít asi tak 50-60 Cm, ne moc velké, a nebo jestli už mám ze začátku je i skratit nahoře aby nerostly moc vysoko? V tomhle ještě nemám vůbec jasno. A tak bych Vás moc prosil o rady a o pomoc, Moc děkuji za rady. :) kdyby jste chtěli fotky napište mi, nějak mi to tady nejde přidat
HonzaP91

Re: Pěstování bonsají

Příspěvekod Martin Kolacia v 21.05.2018 13:50:31

vítám tě tady , ptáš se na mnoho otázek , tak bych ti odpověděl alespoň na něco .... doporučuji ti začít s našimi druhy stromů ,které tady vidíš nejčastěji. Odpadne ti tak pár problémů v začátcích a po nějakém tom roku můžeš zkoušet i tyhle druhy. ...Takže nejdříve modříny , borovice lesní , habry , jalovce ....které někde kopneš nebo koupíš. Každopádně pracuj hned z materiálem který má budoucnost ... borovice i javor v síle 1cm není ideál pro tvorbu bonsají ...ten potřebuje nejdříve pořádně zesílit. Takže tohle do volné půdy a podívej se po něčem jiném ;) Takže studovat a pak si najít někoho pokročilejšího nebo zajít na nějaký workshop v okolí...to tě posune dál ;)
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Simsa v 21.05.2018 13:51:52

Ahoj Honzo,
jako začátečník bych si nekupoval drobnokvětou borovici a borovici asi ůbec. Jsou podle mě daleko vhodnější stromy pro začátek. Jehličnany jalovec, modřín, tis, když už mermmocí chceš borovici, tak lesní. Z listnáčů ten javor ok, jinak habr, skalník, tavolník, jilm,různé keře, ... Tady je podle mě výběr širší. Něco koupit, něco vykopat (jak to půjde s někým zkušenějším. Do kořenů se teď určitě nehrab. Pokud jde o zasazení na zahradu, budeš čekat několik let a co mezi tím? Jestli chcš pěstovat bonsaje, musíš s nimi něco dělat, pořídit si dvě kytky, zasadit a roky čekat to asi nesplňuje.Takže raději více rostlinek, třeba menších, nějaké ne zahradu, něco hned opečovávat (podle toho co se zrovna může). Hodně toho načíst. Určitě se s někým potkat. Mnoho zdaru.
Pavel
Simsa

Příspěvekod HonzaP91 v 21.05.2018 16:13:55

Děkuji, takže jestli jsem dobře pochopil, tak třeba rostliny které ještě nejsou ještě dost zesílené, tak raději nechat ještě na zahradě zesílit a skusit něco jiného? A pak se k němu vrátit a udělat z nej bonsaj? A chci se zeptat, když by náhodou ten Javor nebo cokoliv bylo už moc vysoké nebo trosku vysoké a já bych chtěl menší, tak to jde zkrátit, pak jak budu přesahovat tu rostlinku zenzahrady do misky?
HonzaP91

Příspěvekod Simsa v 22.05.2018 08:46:36

Tak to bude trochu delší. Záleží na tom co chceš. Pokud chceš silný strom, šup do záhonu, nebo si najdi a vykopej silný. Ale nemusí být každý strom bago. Jestliže máš něco moc vysokého pro tebe, tak řezat. Jsme u základů - to by sis měl nejdřív někde načíst, nebo nakoukat. Teď bych asi udělal to, že si koupím třeba pár mladých javorů, na prst silných, začnu je zkracovat a nové výhony směrovat tak jak se mi bude líbit. Řez ještě unesou, nepřesazovat. Obecně teď na přesazení nic moc u nišeho, řez docela v pohodě. Nebudeš muset čekat, můžeš si hned začít "něco" budovat q bude vidět posun. Případně nějakou pokojovku typu ibišek, myrta, jilm, ... Ale podle toho co píšeš bych volil jako první návštěvu někoho zkušenějšího a literaturu, případně fórum.
Pavel
Simsa

Zpět na pěstování, problémy, nemoci, škůdci