celková tvrdost vody

kontrola a udržování kvality vody v nádržích pro chov kaprů Koi

celková tvrdost vody

Příspěvekod Radek Volf v 18.04.2011 11:40:57

Dobrý den,

obracím se s dotazem, jaká by měla být ideální celková tvrdost vody a výše Ph pro vyvážené vybarvení koi.
V případě, že má smysl upravovat celkovou tvrdost vody a Ph, prosím o radu, jakým způsobem lze takové úpravy vody
v chovu koi řešit? V nádrži mám Ph 7,5 a GH 14° v zimní nádrži a 10° v jezírku. Jedná se mě ale spíše o obecný dotaz v chovu koi.

Děkuji
R. Volf
Radek Volf

Re: celková tvrdost vody

Příspěvekod Jiří Pavlinec v 15.12.2013 10:06:48

I když přímo neodpovím na předcházející dotaz, trochu navážu dalším dotazem. Zajímalo by mě zda má někdo zkušenost s vápencem ( kalcit) v jezírku. Já sám mám zkušenost z akvaristiky, kdy vápenec ve vodě způsobí s jistotou zákal. Samozřejmě s následnou změnou pH. U nás máme jak tvrdou vodu tak podloží a celé okolí vápencové (Pálava a okolí). Protože je tím pádem nejdostupnější rád bych ho použil při výstavbě zahrady a jezírka...
George
Jiří Pavlinec

Příspěvekod Peleška v 17.12.2013 22:32:04

To,že máte tvrdú vodu, je len dobre,pretože obyčajne treba do recirkulačných systémov minerálne látky v rôznych formách dodávať.Vápenec samotný vám nemôže kaliť vodu a keď pridávate práškový,tak len dočasne.Ani nezvyšuje ph v priamej súvislosti.Dostatok vápenca v rôznej podobe (môže to byť aj drtený korál,škeble) je nevyhnutný na udržanie alkality na takej úrovni,aby ph bolo blízo neutrálneho,ale hlavne a to zdôrazňujem , stabilné.Odpadné produkty v recirkulačných systémov sú väčšinou kyslé a ph má potom tendenciu klesať.Z hľadiska stability ph a pufračnej schopnosti vody ,sa mi pridávanie vápenca do vody javí , ako síce metóda pomalá ,ale zato stabilná , dlhodobá a hlavne lacná.
Peleška

Příspěvekod Peleška v 18.12.2013 09:46:32

Ešte poznámka.Chemizmus vody ,kde všetko so všetkým súvisí,je omnoho zložitejší,než sa dá popísať v niekoľkých riadkoch.Nemusí byť každý,kto chová rybky, preto nutne chemik.Na trhu je množstvo výrobkov,ktorých použitím sa dajú udržať parametre vody na požadovanej úrovni.
Peleška

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 18.12.2013 13:28:30

Připojuji se k té kvalitě vody.
Máme jezírko sedm let,vodu solím a na dně,v nejnižší hloubce kde ústí potok, mám síťovaný pytel s drceným vápencem.
Vodu to nekalí,protože ji mám tak průhlednou,až na dno do těch 210 cm,že ryby vypadají jako pod sklem.
Několikrát jsem v minulosti měřil různé hodnoty,ale protože to bylo v normě,už to neměřím.
Za nejdůležitější,tedy pro efekt,považuji to,že vodu solím,takže po vláknité řase není ani památky.
Kupuji mořskou vodu,kterou prodávají v Bauhausu.Je levná a přes léto pouze doplňuji to,co při čistění filtrace odpustím.
Pavlikovsky Karel

Příspěvekod Jiří Pavlinec v 18.12.2013 19:22:15

Ano, chápu, že tvrdost vody a pufrační schopnost vody je důležitá pro zdraví ryb. Vím taky, že se do měkkých vod dodává vápník (mušle atd.). Jen jsem si nebyl jistý s tou průhledností vod. Díky za předání zkušeností. Asi je fakt něco jiného akvárium a rybník :-) (Amazonka kyselá, jezera v Africe zásaditá atd.)
George
Jiří Pavlinec

Příspěvekod Tomáš Homola v 18.12.2013 21:11:02

To solení vody doporučoval i pan Ladislav Němec, když jsme u něj byli a návštěvě. Ryby měl skvostné, i slušné vlastní výtěry (spíš to byli už ročci, tedy) , jen ta voda mi přišla trochu opaleskující.
Tomáš Homola

Příspěvekod Jiří Pavlinec v 18.12.2013 22:25:37

Tuším, že o tom i píše ve své knize Ing. Štěch. Karle, kolik soli dáváte - v poměru ke kubatůře jezírka? Jinak se používá i v akvaristice. Podporuje to tvorbu slizu u ryb...
George
Jiří Pavlinec

Zpět na kvalita vody v nádržích s kapry KOI