Zažloutlá voda

kontrola a udržování kvality vody v nádržích pro chov kaprů Koi

Zažloutlá voda

Příspěvekod pacalt tomas v 01.07.2009 16:43:45

Dobrý den,prosím pana Šťecha o radu,mám jezírko o obsahu 4.5 kubíku a voda v jezírku je sice průhledná ale mírně zažloutlá,pořád to není podle mých představ,uv lampa 11w a filtr o objemu 25l a druhý o objemu 35l,podle mých propočtů je moje filtrace mírně naddimenzovaná a stále se pokuším jí vylepšit myslíte si,že by mohl pomoct zeolit moje obsádka je 13kaprů koi 10-15cm a dva o velikosti 25-30cm.Kolik myslíte že bych mohl mýt v tomto jezírku maximální obsádku ryb a nebo už jsem max. obsádky dosáhl.Jezírku se chci velice pravidelně věnovat.
Děkuji mockrát za okamžitou odpověď. C:-)
TOMÁŠ PACALT
pacalt tomas

Re: Zažloutlá voda

Příspěvekod akvamit v 02.07.2009 17:51:34

Dobry den,
rad bych se pripojil k dotazu pana Tomase. Osobne vidim dve moznosti - pravidelnou vymenu vody v nadrzi nebo instalaci ozonizatoru (viz. prispevky na tomto foru). Kterou variantu byste doporucili?
Jarda
akvamit

Příspěvekod ing. Luděk Štěch v 03.07.2009 17:04:39

Dobrý den,
pokud je voda zažloutlá, má to několik příčin. může to být obsahem kvasinek, nebo huminových látek nebo solí, zbarvením vody z krmiv a nebo vyšším obsahem dusíkatých látek. Většinou to není pro ryby takový problém, ale problémem se to může stát později při koncentraci zlomové, kdy se namnoží tolik mikroorganizmů, že dojde k velmi rychlému úbytku kyslíku a následnému deficitu pro ryby. Téměř pokaždé je to tam, kde pouze dopouštíme vodu jako ztrátu při odpaření. Nejlepší je pravidelně vodu obměňovat, tady část vypustit a znovu napustit vodou čerstvou. Pokud je možnost, tak připouštět vodu čerpadlem třeba z vrtu, ze studny, automaticky ( pomocí spínacích hodin) a z filtru zajistit odtok vody přebytečné do kanalizace. Potom je tento problém vyřešen. Druhá možnost je aplikovat nějaké prostředky, které vodu vylepší ( např. Koistabil), ale vždy je do pouze operace dočasná. Výměna vody cca 10-20% týdně je je ideálním stavem. Použití ozonizátoru je také dobrá varianta, ale tím třeba neodstraníte zbarvení vody od krmiv.

s pozdravem Luděk Stěch
Ing. Luděk Štěch
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
ing. Luděk Štěch

Příspěvekod pacalt tomas v 04.07.2009 11:17:40

Děkuji za odpověd myslím si totéž ,že je prostě potřebné vodu občas vyměnit ,jako v akváriu,nevím jestli by ozonizér kvalitu vody zlepšil nicméně uvažuji o jeho koupi.Podle mě by měl zeolit těch kvasinek a dusičnanů měl zbavit ale nevím, zkusim si změřit hodnoty vody a uvidím.Mam strach že mam vodu trochu zažloutlou od toho že mam nad jezírkem strom ale že bych měl ve vodě hodně listí a voda by tlela a zapáchala to se říct nedá dává si na listí velký pozor aby mi tam nepadalo,myslíte si že by to mohlo být tím?Na pozim ten strom asi pokácím.A ještě mám jednu otázku když se koukám na fotky jezírek,které mají kříštalově čistou vodu a voda má zbarvení skoro do modra nevíte jestli jsou na tu vodu nějaká barviva a nebo mají jen kvalitní filtraci která je schopná tu vodu tak vyčistit?
Děkuji za odpověd TOMÁŠ PACALT
pacalt tomas

Zpět na kvalita vody v nádržích s kapry KOI