Problémy při úniku vody z jezírka

kontrola a udržování kvality vody v nádržích pro chov kaprů Koi

Problémy při úniku vody z jezírka

Příspěvekod Galathea v 27.03.2009 07:57:42

Dobrý den
jsem na foru nová, ale stránky firmy Alcedor navštěvuje pravidelně. Knihu ing. Štecha o koi kapřích jsem si objednala hned jak byla uvedena na stránkách. Je to nádherná publikace a ráda si ji čtu i prohlížím. Vloni jsem si v zimní zahradě udělala malé jezírko (plastové) a mám v něm karásky. Jsou krásní, ale po návštěvě Bonsai centra v Libčanech a prohlídce jejich jezírka s koi kapry - mi již prostě nestačí. Tak jsem se rozhodla vybudovat větší - foliové jezírko pro koi kapry. A tak se dostávám (konečně) ke svému problému.
Objednala jsem si folii silnou 1 mm ve velikosti 5x6 m. Měla být z role o šíři 6 m. myslela jsem, že folie bude v celku - beze spojů. Neměli jsme možnost (vzhledem k malému prostoru zimní zahrady), celou folii rozložit. Překvapilo nás, že folie má dva spoje, ale věřili jsme, že to je OK. Jezírko má neobvyklý tvar, z jedné strany nepřístupný, tak pokládání folie byl docela problém. Navíc tam vzniklo hodně skladů, s tím se nedalo nic dělat. Překvapení na nás čekalo až když jsme dopustili jezírko až nahoru. Všimli jsme si totiž, že voda začala ubývat a to poměrně dost rychle. Nemůžeme najít, kudy voda uniká - ubylo jí asi půl metru od vrchu (jezírko je hluboké 1,30 m). Jsme z toho všichni dost nešťastní - já obzvlášť.

Prosím o radu co dělat, jestli existuje nějaký trik, jak trhlinu najít, pouhým okem to viditelné není. Při pokládání folie jsme určitě folii nikde nepoškodili (pod folií je položena geotextilie, na dně pod geotextilií je vrstva písku). Někde jsem četla, že se dá únik vody najít tak, že se do vody nalije mléko a pak sledovat, kudy mizí.
Moc prosím o radu - představa, že by se muselo předělat celé jezírko je pro mě nepředstavitelná i po finanční stránce.

Předem děkuji za odpověď.
Galathea

Re: Problémy při úniku vody z jezírka

Příspěvekod Jiří Svačina v 27.03.2009 09:13:20

Dobrý den - díry to je malér ... Ale jestli to utíká hodně zkuste hladinu o pár centimetrů zvýšit a lehce poprášit moukou . Unikající voda by ji měla z hladiny stahovat k otvoru... Na ten je třeba nalepit, nebo lépe navařit větší záplatu...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Galathea v 30.03.2009 09:16:52

Dobrý den, děkuji za odpověď.
Zkoušeli jsme několikrát během víkendu hladinu o několik cm zvýšit, nechat ji uklidnit a pak posypat moukou. Po obvodu jezírka, u stěn byla hladina naprosto klidná, jenom uprostřed jezírka byl znát nepatrný pohyb. Voda se uprostřed jezírka mííírně točila (doprava) a vytvořila posléze obrazec - něco na způsob TV Nova. Zkoušeli jsme to i s mlékem – výsledek byl stejný.
Jezírko má (vzhledem k místu v zimní zahradě) neobvyklý tvar. Vzadu (pod dekorací, kde ústí do jezírka vodopád) jsou kolmé stěny, vepředu skoro kolmé, nad podlahu zimní zahrady jsou stěny vyzděné z bílých cihel na cementovou maltu.. Původní betonové stěny jsou obloženy deskami z polystyrenu, na nich je geotextilie a pak folie.Na přední stěně jezírka, která tvoří půlkruh je geotextilie 2x + folie OASE, tl. 1 mm. Vzhledem k neobvyklému tvaru vzniklo na folii mnoho záhybů, někdy i hodně hlubokých.
Firma, od které jsme folii přes internet koupili, se za folii i za 2 spoje zaručuje a radí nám v místě, kde se hladina vody zastaví, folii prohlédnout a díru zalepit. Jenže podle našich pokusů (s moukou, i mlékem) se zdá, že po obvodu je folie v pořádku. Navíc je velice problematické záhyby podrobně prohlédnout. Tak stejně nevíme, jak dál pokračovat…… :?:
Mohla by být nějaká trhlinka ve dně a přesto by nevyteklo jezírko celé? Nebo, že by přece jen někde prosakovala folie? To se nám zdá dost nepravděpodobné, ale už možná vymýšlíme blbosti. c| Já jsem z toho opravdu moc nešťastná, protože vidina toho, že si za 3 neděle pojedu pro pár koi kapříků, se postupně vzdaluje….to určitě i vy všichni, co jste „propadli“ kouzlu těchto nádherných ryb pochopíte.
Díky předem za všechny další rady. S pozdravem Helena Balíková
Galathea

Příspěvekod ing. Luděk Štěch v 30.03.2009 12:37:10

Dobrý den,
něco podobného jsem již jednou řešil u vlastního rybníčku, když po pádu lešenářské trubky do rybníku, začala, ale až počase, unikat voda. Nechali jsme vytéct rybník až do doby, kdy se hladina zastavila ( dělal jsem si propiskou čárky) a potom jsem zkontroloval spoje na straně pádu trubky a skutečně jsem díru našel. U Vás to bude asi jen va spoji (sváru), ale vzhledem k překladům se to bude skutečně těžko hledat. Ještě je možné zkontrolovat folii pohmatem z vnitřní strany rybníka po folii ( pokud tam stačíte), protože většinou v místě průniku vody , se voda zdržuje za folií a toto místo při pohmatu pruží.
Snad Vám to pomůže.
S pozdravem Štěch
Ing. Luděk Štěch
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
ing. Luděk Štěch

Příspěvekod Jiří Svačina v 30.03.2009 22:12:38

Voda zpravidla vyteče až do úrovně prosaku - díry. Tu je třeba hledat v úrovni hladiny . Je velmi nepravděpodobné, že by díra byla ve dně a v jezírku zůstala voda v nějaké jiné výšce stát.....Ale tak jak píše pan Štěch, u těch skládaných záhybů to asi bude velmi obtížné hledání.
Jiří Svačina

Příspěvekod Galathea v 31.03.2009 10:33:51

Dobrý den,
problém se nám již podařilo vyřešit.
Byla to docela "blbost" z naší strany. Říkali jsme si, že díra nebo trhlina musí dost velká, když utíká tolik vody a tak rychle. Tak jsme vypustili vodu a prohledávali všechny záhyby. jak jsem již psala, vzhledem k nepravidelnému tvaru jezírka, jich vzniklo mnoho. No a v tom nejhlubším jsme objevili, že první vrstva folie, která tvořila kolmý roh, se svezla a ten spadlý cíp folie (přesně ve výšce, kde se únik vody zastavil) fungoval jako "přepad". Zvenku to nebylo vůbec vidět, hladina u tohoto rohu byla naprosto bez pohybu, ale bylo to ono. Spadlý cíp folie jsme narovnali a upevnili pod dekoraci, napustili jezírko až pod okraj a voda drží. Ani nevíte, jak jsem si oddechla. Věděli jsme, že to asi nějakou malou dírkou nebude, ale tohle nás fakt nenapadlo. Prostě jsme naprosto zblbli - je docela těžké přiznat, že jsme udělali takovou "hloupost" c| , ale třeba naše zkušenost někomu příště pomůže.
Všem moc děkuji za reakce a rady, jste moc FAJN.
Stačí nechat filtraci se startovacími bakteriemi běžet 14 dní a pak si k Vám do firmy Alcedor, přijet pro kapříky?
S pozdravem Helena Balíková
Galathea

Příspěvekod Rychna Miroslav v 31.03.2009 11:32:16

Počkejte s nákupem raději déle,než se Vám filtrace zaběhne.Vše záleží na teplotě vody.Bakterie se nemnoží tak rychle.Potřebují min.8 - 10 stupňů a i tak pak nejlépe je čekat aspoň 4 týdny.Nebo nezatěžujte jezírko hned na začátku max.počtem ryb.Pokud budete hned krmit,tak Vám to filtrace nebude stíhat a můžete si zadělat na velký problém.Každý je na začátku netrpělivý a už se chce těšit pohledem na krásu koi,ale lépe je to neuspěchat.Pan Štěch Vám jistě odpoví to samé.Protože pan Štěch chová ryby na teplé vodě,je nutné,aby jste měla teplotu vody venku v jezírku alespoň 15 stupňů,jinak ryby mohou dostat teplotní šok.Nutné je samozřejmě také vyrovnání teploty přepravního pytle s teplotou vody jezírka před vypuštěním ryb,ale to Vám jistě pan Štěch všechno řekne.S pozdravem Mirek.
Rychna Miroslav

Příspěvekod Galathea v 31.03.2009 17:53:56

Díky za informaci, uspěchat to samozřejmě nechci. Jezírko mám v zimní zahradě, takže si myslím, že teplotu vody 15°C dosáhneme rychleji než v jezírku venkovním. Ale máte pravdu, že někdy je lepší počkat. Moc zdravím Helena
Galathea

Příspěvekod Jiří Svačina v 31.03.2009 22:08:55

Tak to máte štěstí. Hledání úniků je problém dost složitý. Nevím jestli někdo ví - ale u známých , na špatně svařeném velkém koupacím bazénu hledali jeho dodavatelé po reklamaci úniky nějakým přístrojem. Byla jich tam celá řada - a snad to bylo dost drahé, ale úspěšně to vyřešili ...
K těm rybám, i vzhledem k původu folie... Doporučuji po těch nejméně dvou týdnech provozu filtru nasadit jen jednu dvě menší ryby. Pokud bude vše v pořádku teprve po dalších cca dvou týdnech přidat další obyvatele. Je to bezpečnější než řešit problém který tu v předchozích příspěvcích kdosi popisoval...
Jiří Svačina

Příspěvekod pacalt tomas v 01.04.2009 18:06:55

No to opravdu doporučuji tam dát 1 nebo 2 ryby ale víc ne,jestli jste četla članek toxicke folie tak víte jak by to mohlo dopadnout. Opravdu bych vam nepřal vidět tu hruzu co mě čekala raději tam dejte nějakeho karaska než-li koi kapříka a počkejte alespoň tyden.
s podravem TOM C:-)
pacalt tomas

Zpět na kvalita vody v nádržích s kapry KOI