Filtr pro jezírko

Fórum k problemetice chovu kaprů Koi. Odborně přispívají ing.Luděk Štěch a Luděk Štěch ml. z firmy Alcedor Zliv, specializované na chov a import a prodej kaprů Koi, chov a prodej okrasných ryb a budování okrasných jezírek.

Moderátoři: Luděk Štěch, ing. Luděk Štěch

Filtr pro jezírko

Příspěvekod Vachy v 07.06.2010 16:55:38

Dobrý den,
Máme ručně kopané jezírko o objemu 4000 L. V jezírku máme 20 malých koi - kapříků (10-15 cm). Znamý mi daroval filtraci (waterwerks s 5w uv lampou). Už po pár dnech je vidět že tato filtrace fungovat nebude. Proto bych se rád zeptal na vhodnou filtraci pro takové jezírko (budu rád, když mi doporučíte konkrétní) + jak silnou lampu?

Děkuji,
s pozdravem Stanislav Vachoušek
Vachy

Re: Filtr pro jezírko

Příspěvekod ing. Luděk Štěch v 09.06.2010 08:30:29

Dobrý den,
pokud chcete mít rybníček funkční, doporučoval bych filtraci s objemem cca 500 l, nebo více a UV zářič min. 18W. Čerpadlo by také mělo přečerpat celý objem rybníčku za max. 2 hodiny. Potom to bude fungovat. U včech malých filtrací si všimněte, že výrobce vždy uvádí výkon filtrace s předložkou " do",
tedy do 15 000 l, ..., ale nikdy neuvede " pro " 15 000 l.... Jěště by měl každý solidní výrobce filtru uvádět pro kolik litrů je filtrace určena v závislosti na druhu ryby. To znamená, že stejná filtrace může fungovat pro jezírko bez ryb, ale nemusí již fungovat pro rybníček s Koi . U malých rybníčků je opravdu dobré mít objem filtru zhruba v 10% podílu objemu rybníčku. Čím větší filtr zapojíme, tím více klidu budeme mít během provozu.
S pozdravem
Ing. Luděk Štěch
Ing. Luděk Štěch
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
ing. Luděk Štěch

Re: Filtr pro jezírko

Příspěvekod Vachy v 14.06.2010 22:23:41

Dobrý den,
děkuji za odpověď.
Jen bych se rád zeptal jestli filtrace Biotec 10.1 Pro bude plně stačit? Výrobce uvadí že je to filtrace dělaná na 20 000l s rybami (popř 45000 L bez ryb). Což mi přijde na mé jezírko docela rezerva(mé jezírko jak je již uvedeno má 4000-4500 L). Váhám mezi touto filtrací a tím že udělám filtr ze 3-4 nádob na plním je kartáčema, rohoží, filtrama a "ježkama" - což by mi 100% vyšlo dráž než uvadený filtr. Na druhou stranu filtr který zde uvadím nemá určitě takový objem, který jste doporučoval....

Prosím o radu.
Děkuji.
Vachy

Zpět na KOI Fórum firmy Alcedor