dnešní yamadori

diskuse k yamadori

Moderátor: Martin Kolacia

dnešní yamadori

Příspěvekod Milan Karpíšek v 10.02.2007 16:49:17

dnes jsem se sel projit s kamaradem, ktereho jsem nedavno zasvetil do taju bonsajistiky, podivat do lesa vzaly jsme si pro pripad i ryc kdyby nahodou ale u nas kolem lanskrouna jsem moc peknych stromu nevidel ale pak jsem zjisti ze jsem chodil na spatna mista. nasli jsme pole tak 30 krasnych buku tak jsme si kazdy jeden donesli posilam foto toho sveho a hodila by se mi nejaka ta rada co a jak s yamadori nema az takove zkusenosti dekuji.
Naposledy upravil Milan Karpíšek dne 11.03.2007 08:40:56, celkově upraveno 1
Milan Karpíšek

Příspěvekod Jirka Suchánek v 10.02.2007 20:49:40

Proč kopete teď a nepočkáte na skutečné předjaří?
Sice je mírná zima, ale já raději neriskuji - přeci jen jde o životy živých bytostí - stromů - a když už něco takového děláte, tak beret zodpovědnost za jejich život na sebe...
Doufám, že to zvládnou bez problémů!
Jinak bych je zasadil do volné půdy a nechal několik let sílit - má dost tenký kmínek vzhledem k nasazení prvních kosterních větví...
Hodně zdaru!
Js
Jirka Suchánek

Příspěvekod Tom Benda v 10.02.2007 21:17:43

Neurazte se, ale tomuhle říkám začátečnické yamadori. Většinou zaujme roztomilým zjevem, tyto okousané buky (atd.) i jemným větvením. Zdá se, že se úlovek rovná téměř hotové bonsaji.

Zkuste si vykopat buk se silnějším zajímavým kmenem a pokud možno nebari, i kdyby měl mít nevhodné větve. Budete se věnovat "jen" nové koruně (např. podle článků v časopise pana Stropnického, posledně č. 8.). Kdežto u takovéhoto mladého materiálu se nejdřív několik let budete věnovat sílení kmene, mezitím vám nadměrně ztloustnou větve, které budou pravděpodobně pro budoucí korunu nepoužitelné...

Taky jsem si nosil takové domů :-)
Tom Benda

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 10.02.2007 21:36:56

Plně se ztotožňuji s odpovědí Toma Bendy. Člověk za pár let pozná, že takovéto stromky lze v nejlepším případě použít tak akorát do nějaké skupinové výsadby, lesíku, a to opravdu přinejlepším :) . Nu což, každý tak začínal. :D
Možná bych místo buku, který není zrovna začátečnickým stromem, radil vykopat nějaký slušnější habr/y a na nich testovat a poznávat nejrůznější techniky.
Lukáš Sirotný

Příspěvekod Milan Karpíšek v 10.02.2007 21:58:35

ano mate pravdu ale tento strom me necim okouzlil asi tim pokroucenym kmenem. radeji bych si donesl nejaky ten habr ale jeste jsem na zadny nenarazil ale hledam tady je to okolo samy buk.
Milan Karpíšek

Zpět na vykopávky