pasta na rány

vše o nářadí, nástrojích a pomůckách pro bonsajovou tvorbu

Moderátor: Martin Kolacia

Příspěvekod Pavel Vaško v 03.10.2008 12:20:41

Jak výše popisuju te balzám, tak používám balzám v tubě s takovou houbičkou na konci, objevil jsem ho až loni, ale možná tu byl i dříve. Je to na bázi akrylátové barvy asi s nějakými dalšími složkami, ale jak píšu nedávám ho na okraje ran, protože je to pak ztvrdlá barva a z kalusu nebo kůry jde špatně odstranit.
Pavel Vaško

CU pasta...

Příspěvekod Jiří Svačina v 03.10.2008 12:38:52

V diskusi jsou docela zajímavé výsledky práce s různými materiály . Jen pro objasnění diskutujícím prostřednictvím angličtiny - japonsky neumím - Zkratka CU pasta nemá s mědí nic společného . Je to "lidovka" američanů /zatížených na zkratky u všeho../ - pochází tedy z angličtiny - v přeneseném významu zamenající " podporu tvorby kůže" /cutification/. Jedná se o výše zobrazenou v současnosti žlutou tubu, s nazelenalou hmotou. Obrázek tuby je / bez souhlasu / zkopírován z mých stránek...
Na trhu je celá řada štěpařských vosků a balzámů, jen je vždy dobré ověřit si předem že "nespálí" jemnější kůru. Citlivé jsou např. druhy Salix - vrby, ale i další... Barvy i vodou ředěné vesměs "pálí"... nedoporučuji používat tam kde se má rána zacelit.
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 21.01.2010 00:22:01, celkově upraveno 1
Jiří Svačina

Re: CU pasta...

Příspěvekod pas v 03.10.2008 14:13:33

Jiří Svačina píše: .....Obrázek tuby je / bez souhlasu / zkopírován z mých stránek....

Ano, přiznávám bez mučení, je to z vašich stránek. Snad jsem se nedopustil něčeho nezákonného v případě, že se jedná pouze o informativní obrázek sloužící k identifikaci a následnému prodeji výrobku. Pak pro mě má takový obrázek stejnou hodnotu jako tisíce podobných z reklamních letáků. A nevím jestli v tomto případě platí nějaká autorská práva, resp. je třeba žádat o souhlas ke kopírování. Pokud to ale vadí moc, tak se hluboce omlouvám. :(
Taky jsem psal, že se chystám pastu koupit a pokud k ní není více info u prodejce, tak se hold musím zeptat jinde.

Ještě k tomu Cu vs. CUT, už se to tu řešilo http://www.bonsai-dnes.cz/forum/viewtop ... ight=pasta. A i když neumím anglicky, tak cut je něco ve smyslu řez, takže pasta k řezu mi připadá jednodušší vysvětlení (ostatně jako pastu na řezné rány ji máte nazvanou i vy ve vašem e-shopu).
pas

Příspěvekod Jiří Svačina v 03.10.2008 21:28:25

Vysvětlení názvu " Cu nebo Cut paste" není z mé hlavy. Vzhledem k tomu co jste napsal nemám v úmyslu s vámi diskutovat. Pro další případné čtenáře jen doplním že hojně užívané anglické slovíčko "cut" je možno přeložit jako "řez" ale v mém slovníku má ještě více než stopadesát dalších možných významů dle použtí v daném slovosledu - souvislosti... Při dotazu na složení přípravku v Japonsku jsme před několika lety dostali zdvořilou odpověď že se jedná o tradiční a i ve světě osvědčený přípravek k hojení poraněných rostlin.
Jiří Svačina

Re: pasta na rány

Příspěvekod peterbrod v 13.11.2009 22:55:01

dovolím si upozorniť na český výrobok ARBOSAN od Bio plantella(balzám pro roubování a ošetrování,asi 50 kačiek ja z Izabélie),s ktorím ma zelenáči poslali blízko otvoru pre splodiny látkovej výmeny a z ktorím mám viac než dobré skúsenosti,rany sa výborne a rýchlo hoja,pozor na stekanie,je riedky,vhodný aj pre yamadorákov na mokvajúce rany,kde sa CU horšie aplikuje (mimochodom je zábavné,ako ku stromku z obchoďáku za 300 je nutne potrebné hnojivo za 500,pasta za 500,kliešte či nožnice za 1000..... :! )
Přílohy
arbosan.jpg
peterbrod

Příspěvekod Martin Kolacia v 15.11.2009 17:27:39

ono záleží na tom jak se ten prostředek chová po zatuhnutí - a to jestli jde po čase sloupnout ,což bych řekl že je nejdůležitější !
tady se prodával český výrobek bonsailak v ceně taky 50 kč cca ... ovšem ten se při nepozorném ukápnutí na borku sundal jedině i s ní :D ...........což asi není moc dobře
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod anima nera v 15.11.2009 21:12:41

Je to jistě dobrý tip. Třeba Bonsai Lak je opravdu na ... .
A japonská pasta je sice dobrá, ale vyjde pro "velkopěstitele" draho. Nehledě na menší dostupnost na trhu z hlediska rozšíření. Párkrát už jsem měl nutkání, použít sadařské preparáty, ale při své nerozhodnosti jsem asi potřebovat tenhle impuls (od Petera). Nějakou logiku to má, jak říká jeden můj kamarád. Nakonec, jediný rozdíl je asi fakt v "poloměru řezu".

------
A jsem taky rád, že konečně vím, čím dělá Peter yoseki. :-)
anima nera

Příspěvekod peterbrod v 15.11.2009 23:00:25

zdá sa že protiklady sa naozaj priťahujú,zasa iný názor,jasné že Arbosan používam aj na hojenie rán po dlátach na orechu pod skalou(preto foto s tým penicilínom),samozrejme to nie je jediný rozdiel,čo záruka,účinnosť? naozaj je cu vúbec to nejlepší,ak áno-dokáž že nemáš 10-ročnú plastelinu z vyprchanou účinnosťou,ale pochopiteľne,keď si zato vyplazil 500,chyba bude inde (cu uznávam,používam na rany vystrihnuté kliešťami do hĺbky,obalenie konárika pri zlomení a neopatrnom drôtovaní,pri ablaktácii ap.),čo sa týka priľnavosti pri hojení Arbosanu,po troch mesiacoch plus-mínus sa sám začne odlupovať,čo je známka uhojenia,pri veľkých ranách postupne od okrajov,pripomína mi to latexovú farbu,negatívum zopakujem,je potrebné dávať pozor na zetečenie mimo ranu,farba s kmienka ide ťažko,ťažšie ako prachy z peňaženky :wink:(propagáciu českého výrobku nemám dohodnutú z výrobcom :()
peterbrod

Příspěvekod L.Seidel v 16.11.2009 00:27:29

Cu-pastu používám také. Letos ale nějak zachutnala slimákům c| !!! Cena sice větší ale ostatní přípravky tak dobře nefungují( mám vyzkoušeny tři). Na "hotové" stromy je to jitota, na rozpěstované beru jen občas anebo použiju klasický štepařský vosk, latex a...teď nevím jména těch dalších :?
L.Seidel

Předchozí

Zpět na nářadí, nástroje, pomůcky