Upevnění stromku v misce

vše o nářadí, nástrojích a pomůckách pro bonsajovou tvorbu

Moderátor: Martin Kolacia

Upevnění stromku v misce

Příspěvekod PetrC v 02.01.2015 00:23:36

Shlédl jsem poslední prezentovaný workshop s japonským mistrem a nemohl jsem si nevšimnout, že i zde představený často špičkový "materiál" k tvarování, byl v řadě případů připravován v plastové misce nebo v nějakém plastovém kontejneru. To dělá jistě mnoho z nás, já také. Ale zajímalo by mě, jak řešíte upevnění stromku v měkké plastové misce. Řádné upevnění je jistě důležité i pro předpěstovávaný materiál. V keramické nebo v jakékoliv jiné misce s pevnými stěnami není problém stromek klasicky přes díry přidrátovat ke dnu. Ale běžné plastové misky (různé lavóry a žardýny apod) zrovna dvakrát pevné nejsou, drát se může přes stěnu proříznout a nebo se dno misky prostě deformuje a stromek nedrží v žádané poloze.
Já to někdy řeším-neřeším přimícháním těžké kamenné drti do substrátu. Substrát je stále dost propustný, ale svou velkou váhou stromek drží. Tedy dokud mísu nevezmu do rukou, to už někdy hrozí poškození jemných kořínků. Samozřejmě, mísa je pak pěkně těžká. Není to zrovna ideální řešení. Uvažoval jsem o podložení dna nějakou deskou (třeba Cetris) a přes ni a přes plastové dno teprve přidrátovat stromek. Nevím ale, jestli se nezhorší odtok zálivkové vody. Máte někdo nějaké lepší řešení?
PetrC
PetrC

Re: Upevnění stromku v misce

Příspěvekod Martin Kolacia v 02.01.2015 01:18:24

nepoužívat měkké nádoby ;) :D

aneb hele pokud nemáš nic doma tak se dá koupit v jakýchkoliv stavebninách stavební vědro různých velikostí za hubičku ....... http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=stavebni%20vedro
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Zpět na nářadí, nástroje, pomůcky