Akadama

vše o nářadí, nástrojích a pomůckách pro bonsajovou tvorbu

Moderátor: Martin Kolacia

Akadama

Příspěvekod anima nera v 07.11.2009 21:29:39

Na českém internetu jsem se v posledních dnech dočetl kritiku substrátu akadama. Myslím si, že byla naoprávněná, proto bych rád napsal své zkušenosti, které hovoří pro tento originální japonský substrát.

Akadama je zjevně neodiskutovatelným a stále nejlepším ukazatelem stavu substrátu, co se týče jeho vlhkosti a případné (ne)potřeby zálivky. Podle mého názoru je v tomto nenahraditelná.

Akadama je dobře propustná a zabraňuje přelití rostlin. U pana Zulaufa v Schinznachu zasazují japonské importované borovice do čisté akadamy a během vegetačního období jsou tyto každé ráno prolévány vodou skrz.

Akadama, pokud je udržovaná v nezvětralém stavu a tedy je v ní kořenící rostlina pravidelně přesazovaná, méně zachycuje soli, vysrážené z různých druhů hnojiv. U některých typů hnojiv může být dílčí prevencí přehnojení rostliny.

Navíc se použitím akadamy můžeme vyhnout nežádoucí půdní reakci (pH), která by negativně mohla ovlivnit naše bonsaje. (Myslím tím to, že asi ne všichni bonsajisté chodí na zeminu s Petriho miskou a lahvičkami s Čútakámenem,)

Nezvětralá akadama vytváří v horkých letních dnech v misce dílčí mikroklima, zpomalující přehřívání misky na slunci.

Akadamu jsem vždy nakupoval v Libčanech nebo ve Starém Městě n.M.. V obou případech jsem byl vždy spokojen jak s kvalitou, tak s cenou zboží.
Pokud někdo nakupuje akadamu v obchodních řetězcích, nedivím se, že je jak cenou (rabatem hobbymarketů), tak stavem substrátu (rozdrcení jeho části špatnou manipulací a skladováním na prach) zklamán. Je pravda, že i od bonsaicenter nakoupený substrát nese jistý nepatrný podíl prachu a menších "granulek", ale každý z nás jistě používá přesýpací síta na přípravu substrátů.
anima nera

Re: Akadama

Příspěvekod peterbrod v 07.11.2009 22:30:54

možné riziká-neobsahuje žiadne živiny,tie je potrebné dodávať pre rôzne príležitosti zo znalosťou veci a rodinné recepty dedené po generácie Japonci moc nepúšťajú do sveta,rastliny výborne zakoreňujú po presadení(hľadajú výživu)no časom pri polievaní sa z hrudiek odlupujú šupiny,tie sa usadzujú na spodku misky,upchávajú odtokový otvor či vypľňajú medzipriestor na plyny a aj keď je povrch vyblednutý a hlási polievanie,na spodku je mokré blato,čo bolo príčinou mnohých úmrtí(potreba častejšie presádzať,kontrolovať vlhkosť odhrnutím povrchu),ja používam akadamu v zmesiach,lebo som čistý bytovkár a vlastnosti čo má pre yamadorákov využívam len čiastočne pri letnení,ide o značnú schopnosť nasiaknuť a udržať v sebe vodu(hlina),do pozornosti dávam vyjadrenia v Japonsku školiacich sa,že skôr ako za pol roka ich okrem techniky polievania ku ničomu nepustili a určite to nebolo prelievanie vody skrs,ak sa obalí hrudka hnojivom,korienky ju rozrušia,na rozdiel od zeolitu(plus je drstnosť kamienkov),kde môže dôjsť ku páleniu vlásočníc,akadamu používam bežne,som však presvedčený,že v našich klimatických podmienkach(teplota,vzdušná vlhkosť) nebude mať 3 krát krajší stromček ten čo pestuje v čistej,ako ten čo ju nepoužíva,všeobecný názor na rozpad akadám v zmesiach pre kyslosť rašeliny nezdieľam,stačí sa opýtať v npr. akváriových predajniach na druhy rašeliny a dodržať doporučené pomery,pre skoré vytvorenie koreňovej mikroklímy vlastnej a podľa druhu inej,časť substrátu tvorí u mňa z pohodlnosti nejaká bonsaizemina s pridaním malého množstva humusu vytvoreného červami,čo dostať u nás kúpiť s myšlienkou,nech si sama rastlina vyberie,čo jej chutí,biogold uznávam ako špičku,ale tiež nemusí byť všetko
peterbrod

Příspěvekod anima nera v 08.11.2009 12:42:51

Já používám akadamu jen u venkovních stromů. U jehličin navíc i kiryu. U pokojovek dávám substrát s libčanským certfikátem, který žádné aditivum už nepotřebuje, a jsem nadmíru spokojen. Třicet let pěstování bonsají autora toho substrátu je podle mě výrazně znát.
Myslím, že i to zvětrávání granulí u akadamy a zpětný proces rozblemcávání na jíl má nějakou logiku, jak říká jeden můj známý. Nutí to pěstitele pravidelně na jaře přesazovat. Absence živin je realita, ale zase vyvážená tím, že si se zeminou, natěženou v přírodě, nepřineseš ke stromkům kdovíco. A že se v naší přírodě i po 20 letech pozvolné detoxikace kde co nachází, na to klidně "vezmu jed".
anima nera

Příspěvekod peterbrod v 08.11.2009 13:52:32

nemám výhrady,snáď na to ktoviečo prinesené s prírody stačí 5 minút v mikrovlnke,či 20 min v zaváracom hrnci v pare,staršie stromky asi nie je vhodné presadzovať často,považoval som za potrebné nejaké riziká uviesť,lebo sme od prírody náchylní príjmať informácie ktoré pochopíme,tvrdošíjne sa ich držíme,ale veľmi dôležité sú všetky súvislosti,nie len čo nám vyhovujú a takto pristupovať,príklad-predstav mi Japonca čo pestuje stromky za oknom v paneláku v čistej akadame,ja ti môžem mnohých,čo po prečítaní reklám budú všade zháňať akadamu ako jedinú možnú pestovateľskú chybu pre svojho kandidáta na odvoz smetí,preklad-nemám nič proti akadame,na niektoré mne známe špecifiká som sa snažil upozorniť
peterbrod

Příspěvekod Tom v 08.11.2009 19:32:51

Co říkáte na to že někdo sází pokojovky POUZE do akadamy ??
Tom

Příspěvekod anima nera v 08.11.2009 19:49:10

Tom:
Určitě to lze. Viděl jsem to párkrát třeba i v těch Libčanech a paradoxně třeba i u velmi malého ligustra (za 150,- Kč). Ale u toho mi to přijde fakt až moc luxusní, protože na půdu a její propustnost není náročné. Ale jsou druhy pokojovek, kterým přřemokření škodí a tam, myslím, použití akadamy logiku jednoznačně má.
Akadamou podle mě nikdy nic nezkazíte. Takže dobrým řešením bude ta střední cesta, něco takového, co tu píše Peter.
anima nera

Příspěvekod peterbrod v 09.11.2009 00:26:18

Tomovi -to je samozrejme každého jehova vec,v strednej Európe poznám jediné bonsaicentrum kde to v súčastnosti doporučujú,všetky súčastnejšie knižky,stránky,bonsaicentrá či iný predajcovia uvádzajú zmesi s akadamou,Tominesanovi-prejdi sa po pozemku nejakej tehelne,kde sa ťaží hlina,aj v suchom počasí si zablatíš topánky,akadama je hlina,keď nasiakne vodou má schopnosť ju dlho v sebe udržať a efekt premokrenia citlivých v byte je presne opačný ako uvádzaš,nemá logiku(aj keď samozrejme je možné prispôsobiť techniku zalievania,čo je podstatná súvislosť,ako uvádzam inde,vysvetli to ale začiatočníkom a pre všetky druhy)pozor na prvú informáciu,ťažko sa dostáva z hlavy,aj keď môže byť nepravdivá,že sa korene nedajú v našich podmienkach premočiť v čistej akadame(byte) je podľa mňa mýtus šírený predajcami v minulosti a potichu opravený viď všetky školičky,teda pomery zložiek v substrátoch(von na priamom páliacom slnku to môže byť iné,nasiakavosť sa tu využije práve na udržanie vlhkosti a ochladzovanie odparovaním z využitím známeho z fyziky efektu-skupenské teplo odparovania a predĺženie intervalu zalievania),navyše je nanajvýš problematické takto zovšeobecňovať-prelej lepšie skrs ficus neriifolia raz a na pol roka sa rozlúč z lístkami (ak ti to tu ako bytovkár nedostatočne oživujem,napíš,pridám či prestanem :lol: )
peterbrod

Příspěvekod anima nera v 09.11.2009 20:21:01

Můžu se teď přiznat k tomu, že hlavním vedlejším (resp. vedlejším hlavním) cílem mého příspěvku byla snaha, zastat se nepřímo jedné z největších osobností české bonsai scény.

K tomu, co píše Peter:
Pokud máš akadamu nerozpadlou, v granulích, řádně přesátou, ty dva roky ti v nerozbahněném stavu většinou v substrátu vydrží. Voda je jen v granulkách, zbytek protéká pryč a nemáš šanci to tzv. "ulejt", zadusit kořeny vodou, a můžeš to klíďo na dovolenou předat devadesátileté sousedce, aby ti kytky zalila (Viz. ta svědectví o laiky utopených bonsajích během prázdnin a dovolených.) . Pokud nebude akadama přesátá, nebo bude přestárlá, tak to může naopak skončit tím "lužním lesem". Ikdyž, vzhledem k velikosti pokojovek a tím i jejich misek by to byla spíš extrémní situace. I ten jíl potřebuje k neprostupnosti nějaký svůj sloupec, ale výrobou už druhého jezírka na své zahradě jsem dospěl k poznání, že jíl opravdu dobře drží vodu a je to vynikající stavební materiál.
Mimochodem, z jílu mám vykopanou svou nejlepší yamadori borovici lesní a ve faktickém jílu jsem kdysi koupil jalovec čínský. Stromy tedy fakt vydrží dost ve věci toho, v čem koření. Ale proč je do něčeho takového nutit, když jim přece chceme vytvořit ty nejlepší možné podmínky.
anima nera

Příspěvekod peterbrod v 09.11.2009 22:37:00

bytovkárom-pokiaľ máte veľkosť misky v správnom pomere ku veľkosti stromka ,pestujete v čistej akadame a do 4-5 dní nehlási vyblednutím zálievku(lepšie odhrnúť ešte povrch a skontrolovať),začína sa problém
peterbrod

Příspěvekod Killah v 10.01.2010 20:13:20

http://www.bonsai4me.com/Basics/Basicscatlitter.htm a co tohle místo AKADAMy? máte s tím zkušeností? Toto jaro budu poprvé přesazovat z kontejnéru do misky a chtěl bych to odzkoušet
Killah

Příspěvekod anima nera v 12.01.2010 20:24:49

Koukám, že na té stránce je docela široká paleta "substrátů".
Je možné, že bonsai poroste v lecčems. Kdo už máme z přírody nějakou tu nakopanou kytku, tak víme svoje. Když třeba vytahuju borovici z jílu a břidlice, nemá skoro žádné vlásečnicové kořeny a ten jíl je navíc permanentně prakticky vlhký... Nebo znám lokalitu, směrem na třeboňsko, kde rostou docela seriozní základy pro pěstování borovic z polštářů rašeliníků, tedy na prakticky čistě rašelinné půdě.
Určitě se dá experimentovat. Natahat si domů haldu semenáčů a rozsadit je ro různých substrátů.
anima nera

Příspěvekod peterbrod v 12.01.2010 21:16:16

pre killah-výlučne môj názor,využíva sa ako náhrada zeolitu,tento ako náhrada akadamy,ktorý myslím zaviedli do úspešného pestovania bratia z východu Slovenska,využíva sa extrémna nasiakavosť,teda udržanie vlhkosti,pričom uvádzajú až 1/4 v zmesiach v závistlosti od druhu stromka,podobne ako v hline sa stromček či odrezok výborne zakoreňuje,moja výhrada je,že sa môže v jedovatozelených kamienkoch časom nakoncentrovať spolu zo zálievkou hnojivo,ťažko uvolňovať a páliť koreňové vlásočnice,ktorým drstnosť kamienkov vyhovuje a husto ich obaľujú,ak sa s tým však počíta(možno častejšie presadiť),výsledky sú(Rozkoš),pre ten mačkohajzlík z rovnakými vlastnosťami jedno doporučenie,je k dostaniu aj v obchoďákoch,treba však odskúšať navlhčením pár zrniek a stisnúť medzi prstami,aby sa nerozpúšťali,nemäkli,od skaliek sa na prvý pohľad tie nevhodné nerozoznajú(aj farebne)
peterbrod

Příspěvekod Killah v 12.01.2010 21:40:34

Ano o tom testu namočením jsem četl, odzkoušíme, uvidíme.
Killah

Příspěvekod Qvíč v 03.01.2011 10:09:58

Jakou používáte velikost akadamy ? Jemnou, střední nebo hrubou ?!

Tak nakonec jsem se rozhodl pro Terramol :)
Qvíč

Příspěvekod Martin Kolacia v 03.01.2011 12:32:20

zvol podle velikosti rostlin .... nejběžnější je střední.
Teramol vyzkouším také ...dám ho k nějakým yamadori na provzdušnění a uvidím jak se to zalévá .... pokud to má tak dobré vlastnostitak je to za fajn cenu
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Další

Zpět na nářadí, nástroje, pomůcky