ručně vyrobené pomůcky,nářadí nebo jen dobrý nápad.

vše o nářadí, nástrojích a pomůckách pro bonsajovou tvorbu

Moderátor: Martin Kolacia

Příspěvekod Jiří Vondruš v 07.04.2006 06:35:59

Měď : stačí skutečně ohřívat do té doby, než se objeví červená barva. Kdy se objeví, to záleží na způsobu ohřevu - nad svíčkou to půjde velice těžko, autogenem uprostřed jasného kužele nestačíte u 1,0 mm drátu ani mrknout a drát upálíte. Zbytečné prodlužování doby a zvyšování teploty vede k vyšší oxidaci mědi. Ohřát neizolovaný drát o průměru 4,0 mm propan-butanovým hořákem do červené barvy je otázka minuty, důležitá je rovnoměrnost ohřevu po zvolené délce. Při té příležitosti jsem včera měřil teplotu u hořáku : na konci viditelné části plamene bylo cca 1000°C, uprostřed min. 1300°C - víc jsem nenaměřit - měřák a čidlo jsou jen do 1350°C.
O zvyšování pevnosti mědi při tváření je přesvědčíte jednoduchým způsobem : Drát většího průměru - třeba 3,0 mm po ohřevu do červena a ochlazení ohnete přes prst o cca 120°, při ohybu na druhou stranu už pocítíte zvýšení pevnosti.
Hliníkový drát: pozor na to, že při ohřevu nemá náběhové barvy! Teplota tavení je 660°C, povrchová vrstva kysličníků hliníku (díky ní má hliník tu odolnost proti povětrnostním podmínkách a mnoha chemikáliím) má teplotu tavení nad 2000°C. Při ohřevu se pasivační vrstva ještě mírně zvyšuje, při určité teplotě se lehce zbarvuje do žluta a najednou se protrhne a čistý roztavený hliník vyteče - jako když rozbijete vejce. Na to si dávejte dobrý pozor při žíhání hliníkových drátů.
Jiří Vondruš

Příspěvekod davidvojtus v 04.06.2007 17:01:29

pokousel jsem si rucne vyrobit stolek(podnos) na bonsaj ale bez uspechu nebyl dle mych predstav,nevite jestli jde nejakym lehkym zpusobem vyrobit takovito podnos z jednoho kusu?
davidvojtus

Nářadíčko pro slečinky

Příspěvekod Krtek v 07.10.2007 21:30:01

Asi jako jedna z mála osob něžného pohlaví vám chci ukázat můj pohled na bonsajové nářadí....Nejvíce ptoblémů mi dělal nůž, teď jsem majitel 3 žabek. Na stříhání všeho druhu používám nůžky od vietnamců za 35 kč, jsou špičaté, masivní a ještě se mi nestalo, že bych s nimi něco neustřihla. a to je používám více než 2 měsíce :P . Když mi tyto nůžky přece jen nestačí, šáhnu po nůžkách na nehty. A na tu nejjemnější práci mám celou kosmetickou taštičku všelijakých serepetiček na manikuru, tam vždy něco vyštráchám. Špejle a kousek drátku si poradí s kořenovým balem...Peněz málo, všechno je drahé, tak se člověk naučí improvizovat. Stromkům zdar
Krtek

Předchozí

Zpět na nářadí, nástroje, pomůcky