První - mladý modřín

Diskuse o tvarování bonsjí

Moderátor: Pavel Slovák

První - mladý modřín

Příspěvekod FJJ v 22.04.2019 09:14:47

Dobrý den,
jsem nováček, který si před rokem přinesl náletový modřín na balkon.
Chtěl bych provést řez kmene, předtím se však chci poradit s Vámi abych nenapáchal víc škody než užitku.
Moje představa je taková, že seříznu kmen a později, až se začne tvořit nová koruna, seříznu také větve vycházející z kmene.

Prosím o radu, zda naznačený řez zakreslený na přiložené fotce je správný.
Předem děkuji za Vaše odpovědi.

REZ KMENE.jpg
Řez kmene

CELEK 1.jpg
Celek

CELEK 2.jpg
Celek
Uživatelský avatar
FJJ
 
Příspěvky: 2
Registrován: 14.05.2015 19:06:19

Re: První - mladý modřín

Příspěvekod PetrC v 23.04.2019 15:13:13

To záleží, jaký stromek z něj chceš vlastně vypěstovat. Porozhlídni se tady kolem - bonsaje se pěstují v různých stylech a velikostech - např.šikmý, kaskádový, dvojkmen, volně vzpřímený styl apod. a velikostí od cca 10cm do několika metrů. Ten tvůj stromek je zatím tenounký a útloučký, rovný jako svíčka. V tomto stavu z něj uděláš jen něco opravdu miniaturního, tak 15cm vysokého.
Já bych ho nechal zesílit a rozrůst se. Všechny větve i vč.kmene o třetinu zakrátit, aby se začalo vše větvit. Kmen nadrátovat a hodně rozpohybovat - opatrně výrazně pokroutit - aby se stal zajímavým. Pak bych stromek nechal sílit (přiměřenou zálivkou a hnojením a pěstováním v dobře propustném substrátu) a když by hrozilo zaříznutí drátů, tak bych vše oddrátoval a stromek dál nechal sílit. I malinká bonsaj vysoká 15cm bude pěknější v provedení s pokrouceným dramatickým kmenem silným cca 1,5-2cm, než když bys ji nechal tenkou a rovnou jako svíčku. Doufám, že jsi dobře rozprostřel pravidelně kořeny, případně odstranil nějaký přehnaně silný. Takto stromek nechat několik roků, nebo ho přesadit do záhonu na zahradě, kde bude rychleji přirůstat a sílit. Ve volné zemi nesmí být nadrátován - rychle by se drát zařízl. V zahradě jen zastřihovat pro větvení a pro prosvětlení a dvakrát ročně ho obrýt dokola. Dbát na nepřemokření - tedy dobrou drenáž a nenechat dusit a stínit plevelem.
Ve výsledku po pár letech budeš mít dejme tomu kouli nebo hodně rozvětvený stromek se silnějším pokrouceným kmenem. To vše sloužilo k vypěstování kmene. Pak se vybere linie kmene a silné větve se odstraní a z mladých větviček se založí nová koruna-jednotlivá patra-obláčky. Těch dosáhneš střihem a tedy hustějším větvením a rozprostřením pomocí drátů.
Takže s takovým proutkem budeš muset pár roků počkat než bude za něco stát. Nebo zkus sehnat něco už silnějšího, ale buď si ho koupit v misce nebo ho vyrývat zase až na jaře před rašením pupenů.
PetrC
PetrC
 
Příspěvky: 440
Registrován: 20.02.2007 09:39:22
Bydliště: Brno


Zpět na tvarování

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron