Habr - zpětný řez

Diskuse o tvarování bonsjí

Moderátor: Pavel Slovák

Habr - zpětný řez

Příspěvekod Zdeněk Slabý v 22.02.2016 17:28:20

Zdravím všechny,potřebuji poradit.Na podzim se mi dostala do ruky dost slušná bonsai habru,která však nebyla delší dobu zaštipována a tvarována,tudíž má velmi dlouhé a velmi jemné kosterní větve a až na konci max. 2 pupeny na příští rok.Potřebuji obrost tak o 1/3 přiblížit ke kmeni a více ho zapěstovat a zjemnit.Vím,že musím provést dosti razantní zpětný řez,ale trochu se toho ale obávám.Kosterní větvičky jsou velmi dlouhé a vytáhlé,takže musím řezat až do silnějšího dřeva.Pokud toto provedu,tak mi zbyde slušný kmen a pahýly na kmeni jako základ nového obrostu.Bojím se,abych neudělal více škody než užitku,i když vím,že habr na toto reaguje dobře.Podotýkám,že habr je pěstován v misce.Máte někdo s tímto zkušenosti,případně kdy řez provést.Foto bohužel nemám,dal jsem bonsai do volné půdy. :) :) :)
Zdeněk Slabý

Re: Habr - zpětný řez

Příspěvekod Tomáš Homola v 23.02.2016 08:41:18

A nešlo by využít té vlastnosti habru, kdy často po odstranění celé živě větve nasadí pupen přibližně ve stejném místě, kde byla ta původní? (Teď si ale nejsem jistý, jestli to nedělá spíš buk sylvatica. Zkouším listovat v paměti.... :) ) Habr se se po zkrácení kosterní větve spíš z ní rozvětví, ale jen těžko bude pokračovat nějaký pupen ve směru růstu původní větve, IMO.
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Re: Habr - zpětný řez

Příspěvekod Martin Kolacia v 27.02.2016 20:36:54

silnějšího řezu bych se při dobrém stavu rostliny neobával
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Zpět na tvarování