Zaštipování 2 - javor

Diskuse o tvarování bonsjí

Moderátor: Pavel Slovák

Zaštipování 2 - javor

Příspěvekod Palán v 20.04.2015 22:07:09

Občas se mi stane, že u javorů (je jedno jestli palmatum, babyba nebo buergerianum) narostou dlouhé letorosty s velkými mezerami mezi pupeny. I když letorost zkrátím hned za prvním párem, zůstává dlouhá větev bez pupenů. Mám tyto letorosty celé odstanit až na loňské dřevo? Zase je mi líto nových přírustků.
javor k.jpg
Skutečné mistrovství vypadá jednoduše (japonské přísloví).
Palán

Re: Zaštipování 2 - javor

Příspěvekod Martin Kolacia v 22.04.2015 14:42:18

Sám nemám s javory zkušenosti , ale možná se jedná o stejný problém jako u jilmů kdy předčasný střih dostane rostlinu do šokového stavu který způsobuje tohle .... něco podobného dělají také jalovce. U všech bonsají se vyplatí postup takový , že nechám strom přerůst a pak jednorázově stříhám ..... ...tzn že strom ve vývinu stříhám jen jednou za rok. Koruna stromu tak musí jakoby pulzovat a část roku nevypadá dobře . Jedná se ale o přechodný problém a s nárůstem zavětvení (zvýšení počtu koncových pupenů) strom vypadá pak každou sezonu o něco lépe.
Na tomto modřínu http://www.bonsai-place.estranky.cz/fot ... --bohous-/ je názorně vidět jak nechávám strom nejdříve "přerůstat" a pak při podzimním tvarování vše napravím. Takže rok po prvním tvarování vypadá ještě hůře než před , ale strom nabírá sílu a ta se pak při správném střihu vrací do bohatšího zavětvení tam kde potřebuji. Samozřejmě ve vrcholových partiích stromu se pak musí udělat zakrácení i víckrát do roku abych se vyhnul nadměrnému sílení těchto větví.....

bohužel se jedná o téma které je hodně obsáhlé a dost špatně se o tom píše tak aby nedošlo k nějakému nepochopení ....je to na delší rozhovor tak doporučuji vyhledat v okolí nějakého odborníka :wink:
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Re: Zaštipování 2 - javor

Příspěvekod Tomáš Homola v 22.04.2015 21:00:45

Pamatuji se, jak něco podobného říkal i Michal Budík. Konkrétně se jednalo o Acer campestre. Že stříhá opravdu jen jednou. Nemůžu soudit, trápím jen minilesík z A. ginala (nebo je to, hernajs, A. tataricum?) a obdržel jsem teď od kamaráda A. platanoides.
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Zpět na tvarování