Ficus z Ikei po pár letech

Diskuse o tvarování bonsjí

Moderátor: Pavel Slovák

Ficus z Ikei po pár letech

Příspěvekod chvost v 10.01.2015 13:33:44

Zdravíčko bonsajisti :)

Před nějakým rokem jsem se zde na fóru informoval, co s takovým tím mnohokmínkovým ficusem z Ikeji.. Nicméně - nějak mi stromeček zašel - asi dvakrát nebo třikrát uschl, neb jsem na něj neměl moc čas a taky jsem mu dal zabrat :) Ale vždy se zase zmátožil. Já mezitím zmoudřel, o stromek se začal starat pečlivěji, hezky zalévat, hnojit, pouze tu a tam jsem mu něco ustříhl, občas lehce natvaroval.. Teď zhruba dva tři roky vesele nabírá na síle.

Jediný větší úkon, který jsem před pár dny udělal bylo, že jsem odhrabal hlínu a odhalil kořeny.. Žádné jsem nezlikvidoval.

No a teď bych Vás chtěl požádat o rady, o jaký tvar by bylo vhodné se do budoucna pokoušet? Kmínek a kořeny jsou celkem zajímavé, akorát 3 větve rostou skoro rovně a dost do výšky. Na kmínku a mezi kořeny jsou ještě zbytky starých částí stromu, které budu postupně opatrně odendávat.

Mě osobně napadá varianta snížení koruny na cca polovinu, kam dosahují spodní větvičky, a z toho udělat korunu.. Jen je mi líto jen tak ostřihnout ty horní tlusté, a navíc se bojím, že z jejich spodků by už nic neobrazilo. Nebo je možnost nějak natvarovat i ty horní a udělat korunu nějakou širší/vícepatrovou? Raději bych ale, kdyby vyšla nějak ta nižší varianta.

K tomu mám dva další dotazy: když hnojím, po čase mi na substrátu i na částech stromu těsně nad substrátem vzniká taková krustička, vykrystalizované hnojivo, či co, a špatně se to sundavá.. Co dělám špatně a jak se tomu dá zabránit?

A druhý: mohlo by pomoci nějakému většímu obražení zakoupení světla? např tohoto: http://www.seminka-chilli.cz/zarivkove- ... 82563.html
Dostal jsem k vánocům čaj fuki, zatím se mu vede dobře, nové listy raší, ale mám pocit že za oknem bude jenom strádat. A rád bych i ficusu dopřál hodně světla, aby se měl dobře, a aby ho to zachránilo po případném zakrácení..

Přikládám obrázky ficusu.. Hlavně z pohledové strany. Levý tenký dlouhý kořen je samostatný od levého dlouhého kmínku (větve nebo jak tomu řikat :) ). Případné další fotky přidám na přání..

Díky předem za rady, nápady, a tak. :)

Martin

1.jpg
zepředu

2.jpg
Lehce zleva - dlouhý kořen a z něj vyčouhlý kmínek

3.jpg
Detail kmenu
chvost

Re: Ficus z Ikei po pár letech

Příspěvekod Tomáš Homola v 10.01.2015 16:52:03

IMO se to nejvíce blíží stylu vícekmen.

"Půjčuji" si fotku z webu, pro ilustraci.
Přílohy
IMG_0499_Ready.jpg
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Příspěvekod Martin Kolacia v 10.01.2015 21:33:51

Ano vícekmen je fajn .... ty vrcholky bych se nebál dát pryč při letním odlistění

asi by se ti lépe pěstovalo v kvalitnějším substrátu :wink:

ta krustička jsou soli , vápník se zalévání a zbytky hnojiv ..... dá se to odstranit stálým používáním dešťové vody :wink:
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Martin Kolacia v 10.01.2015 21:36:31

ohledně světla ano určitě přisvícení je fajn stromky náročnější na světlo si budou libovat ..... ohledně svícení je toho nejvíc v tzv growshopech .... páni od marihuany ví už jak na to :wink:
Martin Kolacia

Příspěvekod chvost v 10.01.2015 22:51:18

Pánové díky za odpovědi.

Zkusím pomaličku nějak natvarovat, a uvidíme, zda z toho vyleze něco zajímavého, kdyžtak to v létě ušmiknu :)

Jako substrát je nejlepší akadama? Míchat se mi ani moc nechce.. Toto stávající je koupený substrát pro bonsaje.

Je možno místo dešťové vody použít destilku, kterou mi vyrábí sušička? Snad jsem na návštěvě doma zahlédl, že ji máma dává orchidejím, a krásně jí rostou a kvetou.

Narazil jsem teď na netu k metodě "hydroculture", a přijde mi to docela zajímavé, asi ozkouším s nějakými řízky.
chvost

Příspěvekod Martin Kolacia v 11.01.2015 18:31:31

ten kupovaný substrát je málo vzdušný .... namíchej ho 1:1 s akadamou ...myslím že tou vodou by to šlo ...... mělo by to být stejné jako dešťová voda
Martin Kolacia

Příspěvekod Radko66 v 03.04.2016 00:50:02

Určite si mal aj stan kúpený od Growshope. :lol: :lol: :lol: =D> =D> =D>
盆栽
Radko66

Příspěvekod Radko66 v 08.04.2016 13:51:43

[quote="chvost"]Zdravíčko bonsajisti :)

Před nějakým rokem jsem se zde na fóru informoval, co s takovým tím mnohokmínkovým ficusem z Ikeji.. Nicméně - nějak mi stromeček zašel - asi dvakrát nebo třikrát uschl, neb jsem na něj neměl moc čas a taky jsem mu dal zabrat :) Ale vždy se zase zmátožil. Já mezitím zmoudřel, o stromek se začal starat pečlivěji, hezky zalévat, hnojit, pouze tu a tam jsem mu něco ustříhl, občas lehce natvaroval.. Teď zhruba dva tři roky vesele nabírá na síle.

Jediný větší úkon, který jsem před pár dny udělal bylo, že jsem odhrabal hlínu a odhalil kořeny.. Žádné jsem nezlikvidoval.

No a teď bych Vás chtěl požádat o rady, o jaký tvar by bylo vhodné se do budoucna pokoušet? Kmínek a kořeny jsou celkem zajímavé, akorát 3 větve rostou skoro rovně a dost do výšky. Na kmínku a mezi kořeny jsou ještě zbytky starých částí stromu, které budu postupně opatrně odendávat.

Mě osobně napadá varianta snížení koruny na cca polovinu, kam dosahují spodní větvičky, a z toho udělat korunu.. Jen je mi líto jen tak ostřihnout ty horní tlusté, a navíc se bojím, že z jejich spodků by už nic neobrazilo. Nebo je možnost nějak natvarovat i ty horní a udělat korunu nějakou širší/vícepatrovou? Raději bych ale, kdyby vyšla nějak ta nižší varianta.

K tomu mám dva další dotazy: když hnojím, po čase mi na substrátu i na částech stromu těsně nad substrátem vzniká taková krustička, vykrystalizované hnojivo, či co, a špatně se to sundavá.. Co dělám špatně a jak se tomu dá zabránit?

A druhý: mohlo by pomoci nějakému většímu obražení zakoupení světla? např tohoto: http://www.seminka-chilli.cz/zarivkove- ... 82563.html
Dostal jsem k vánocům čaj fuki, zatím se mu vede dobře, nové listy raší, ale mám pocit že za oknem bude jenom strádat. A rád bych i ficusu dopřál hodně světla, aby se měl dobře, a aby ho to zachránilo po případném zakrácení..

Přikládám obrázky ficusu.. Hlavně z pohledové strany. Levý tenký dlouhý kořen je samostatný od levého dlouhého kmínku (větve nebo jak tomu řikat :) ). Případné další fotky přidám na přání..

Díky předem za rady, nápady, a tak. :)

Martin

Ten fikus si celý čas pestoval v kochlíku na okrasné kvietky,alebo rovno v nejakej miske? Ďakujem!
盆栽
Radko66

Příspěvekod Martin Kolacia v 09.04.2016 18:30:05

stromek můžeš úplně klidně snížit , fikusy obrážejí i ze starého dřeva .......... určitě to pomůže proporcím
Martin Kolacia

Zpět na tvarování