Dvě borovice

Diskuse o tvarování bonsjí

Moderátor: Pavel Slovák

Dvě borovice

Příspěvekod cvrk.cvrk v 02.06.2013 11:44:26

Dobrý den
Našel jsem na zahradě dvě borovice. Rostly tam od semenáčku bez větších úprav. Jedna musela ustoupit, tak jsem jí vykopal a zasadil jinam, druhá je vyfocena na svém místě.
Poradíte prosím, co by se s tímto materiálem dalo dělat, jak tvarovat?
Přílohy
P1010068_n.jpg
1. borovice pohled A
P1010069_n.jpg
1. borovice pohled B
P1010070_n.jpg
1. borovice pohled C
P1010071_n.jpg
1. borovice pohled D
P1010063_n.jpg
2. borovice pohled A
P1010064_n.jpg
2. borovice pohled B
P1010065_n.jpg
2. borovice pohled C
P1010066_n.jpg
2. borovice pohled D
cvrk.cvrk

Re: Dvě borovice

Příspěvekod čolek001 v 02.06.2013 14:56:15

Čus.

No já nevím,ale ta borovice v plastové přepravce to bude mít za sebou myslím nejpozději do konce léta,kopat borovici s takhle vyhnanýma svícema je už dost za termínem (i když zázraky se dějí) ... navíc jsi z ní vyklepal dle fotky skoro celý balík a tím narušil její jemné kořínky a podpůrnou houbu na nich ... no,u té bych řekl že nezbývá jen se modlit :roll: a doufat v ten zázrak.
Ta druhá, v zemi by mohla být časem slušným solitérem ... ale chce to detailnější foto a Martin,nebo Tomáš už poradí co s tím. Jen tak od oka si myslím,že těch variant tvarování se nabízí víc ... ale fakt to chce lepší fotky a ze všech stran,popřípadě i trochu roztáhnout větve at' je do toho víc vidět.
Někdy méně znamená více .....
čolek001

Příspěvekod Tomáš Homola v 02.06.2013 15:59:34

Mně u té první přijde hodně statický kmen a a ta druhá zase jako vyholená, ne úplně kompaktně obrostlá. Taková by mohla být snad jen na literát, protože u tuzemských borovic se bezjehličnými větvemi borovic nic moc pořídit nedá. Horní část by ale nejspíš šla využít. K té první. Rovný vzpřímený styl není u borovic moc zajímavý. A jestli s takhle silným kmenem něco půjde dělat...
Když je to vykopané teď, kdy borovice nejintenzivněji přirůstají, je to průšvih, jak napsal čolek. :( Kopal jsem p. nigra letos na Majdaleně, v půlce dubna a dodnes se nerozjela.
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Příspěvekod čolek001 v 02.06.2013 20:21:45

Tomáš píše :Kopal jsem p. nigra letos na Majdaleně, v půlce dubna a dodnes se nerozjela.
...............................................................................................................

Půlka dubna je zase možná ještě trochu před termínem??,alespon' podle kolegů,kteří už mají s yamadori borovic mnoho let praxe.Povětšinou se udává jako nejlepší termín jejich kopání ten čas,kdy mají svíce cca 3max. 4 cm a začínají se jakoby lesknout/nalévat,prostě když "startuje". Já jich letos kopl cca 30 kusů (neděste se,většina jich je na výměnu za mahalebky a jiný,mě nedostupný materiál a to co zbyde,budu pomalu hýčkat a opatrovat...je pravdou,že drtivá většina z nich je vhodná na literáty,ale mě se ten styl líbí možná nejvíc (tedy u borovic)

Jednu silvestrisku jsem kopl Tomáši u nás v práci zhruba v termínu jako ty tu nigru(druhý den už by byla pod skrývkou rozježděná bagrem...mimochodem pěkný,znanizovaný dvojkmen rostoucí v jílu a důlním splachu,balík díky tomu jílu nic moc,spíš vzdálené kořeny),dnes jsem koukal,že už to pomalu dává a svíce rostou a rozevírají se,myslím si,že už to nejhorší má za sebou. Ostatních 29-30 jsem kopal cca začátkem května v rozmezí 10 dnů,ale nejde to brát jako návod,záleží na počasí a nadmořské výšce ... to nepíšu pro Tomáše,ten to ví, ale pro Cvrka,aby věděl do budoucna :lol: . Další vhodný termín kopání borovic se uvádí na pozdní léto,někdy kolem půlky srpna ale osobně bych pokud to je jen trochu možné kopal vždy na jaře. Tam je pravděpodobnost přežití vždy největší. Borovice je taky jeden z mála stromů,kterému nevadí po výkopu tolik slunce jako třeba listnáčům,nebo modřínům ...už aby svítilo,ach jo.
Někdy méně znamená více .....
čolek001

Příspěvekod Martin Kolacia v 04.06.2013 23:33:09

pokud něco přežije dá se s tím něco dělat ..........ozvi se až pak :wink:
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Zpět na tvarování