Fíkus benjamína - začátečník

Diskuse o tvarování bonsjí

Moderátor: Pavel Slovák

Fíkus benjamína - začátečník

Příspěvekod chvost v 23.05.2012 21:04:51

Ahoj všem!
Chci vás poprosit o spoustu rad pro začátečníka.
Za hubičku jsem si koupil 2x takovýto Ficus benjamina za účelem pěstování bonsaje.
01.jpg
koupě

A jelikož jsem hračička, a opravdu mě to baví, tak jsem z jednoho po pár dnech drátování, šmikání a přesazení vytvořil toto:
02.jpg
výtvor

a
03.jpg
konstrukce

Možná se mi budete smát, jak jsem to celý brutálně zadrátoval, ale mě se to tvarově docela líbí, i se to dost podobá mé první bonsajové představě. Někde jsem tu narazil na radu, že stříhat a přesazovat najednou je špatně, ale už se stalo.
Výtvor má velikost zhruba 30x30 cm bez misky, a já bych byl rád, aby nerostla o moc víc. Chtěl bych docílit srůstu kmene a spletených větví, jejich zesílení a pěkné zhustění lístečků. Už mám i plán do budoucna, co s tím provedu, až pěkně zesílí, ale na to je teď spoustu času.
Z druhého svazku jsem na zkoušku ustříhl pár řízečků, ze zbytku asi zkusím udělat lesík, ale to je teď nedůležité...

Následují otázky na Vás zkušenáře:
1) Jak dlouho si myslíte, že mám nechat větve zadrátované? Četl jsem, že max 3 měsíce, ale tyto větvičky jsou mladé, tvárné a měkké, takže to snad půjde dost rychleji.
2) Dojde někdy ke srůstu kmenu a těch svázaných větví? Za jak dlouho zhruba? Nedá se to nějakým způsobem urychlit, např nějakým naříznutím kůry v místech dotyku? Není nějaký lepší materiál na omotání těchto větví, aby se do nich nezařízl drát?
3) Jak a kde mám správně zastřihávat větvičky, aby došlo k jejich zesílení, a né ke zbytečnému prodlužování (chtěl bych zachovat tuto velikost bonsaje) ?
4) Jak zahustím korunu?
5) Má cenu provést defoliaci, nebo nějaký brutálnější prostřih větví?
6) Nějaké další rady a výhrady? Uvítám i návrhy na změnu tvaru, a vůbec ohledně čehokoliv. Fotky z více pohledů zašlu rád, když bude třeba..
Předem díky moc za vše..
Martin
chvost

Re: Fíkus benjamína - začátečník

Příspěvekod Tomáš Homola v 24.05.2012 15:19:06

1) Ten růst je trochu individuální záležitost, u fikusů. Záleží na podmínkách, které má k dispozici - velikost nádoby pro kořeny, slunce, hnojení... Sejmul bych dráty ve chvíli, kdy se začnou zařezávat do větviček. Může to být po těch 3 měsících, anebo taky později.
2) Mohlo by, ale zase záleží na podmínkách. Fikusy mají podle zkušeností zkušených pěstitelů tendenci srůst samy. S tím řezem bych byl opatrnější, protože při poškození hlavního kmene by rostlina mohla vyschnout. Takže IMO nařezávání kůry není nutné.
3) a 4) I u fikusu je největší "vůle k růstu na terminálních výhonech ve špičce koruny a po na koncích bočních větví v horní části kmene. Tím je třeba se řídit při řezu a střihu.
5) U silných rostlin se provádí odlistění v létě, ale spíš kvůli zkompaktnění koruny, zjemnění. Tedy myslím, že v téhle fází to není namístě. Spíš je to ale fenomén f. retusa.

6) V sekci literatura je Netbook o fikusech.
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Příspěvekod Martin Kolacia v 25.05.2012 19:56:07

na první pokus to neyvpadá zle ... pokud chceš docílit srůstu , musíš tomu přizpůsobit vše .... v této chvíli tedy má cenu jen hrubé drátování hlavních výhonů a nasměrovat rostlinu k co největšímu růstu - hnojení , vhodná miska či kontejner , substrát atd ....

1 až to začné být těsné sundej drát ---- zaříznutí bývá u ficusů hooooodně dlouho vidět
2. nenařezával bych , snad bych se pokusil stáhnout větve dohromady pevně štěpařskou páskou a poté nadrátovat .....
3. stříhat co nejméně ...tak jednou do roka
4. pokud budeš dodržovat 3 tak za pár let uvidíš :wink:
5 ne
6. ještě je čas na tvar :wink: , ten první je obstojný
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod chvost v 03.06.2012 13:07:26

Pánové, děkuji Vám za odpovědi :) Stromek zatím žije, neopadává, tak z něj snad za čas něco bude..
Abych si ale ukrátil čekání, tak jsem si ještě zakoupil jeden polotovar ficusu kimmen a poupravil ho.. Ale jelikož to čekání bude stejně dlouhý, tak mám spoustu dalších dotazů k jiným věcem, ale to si nejspíš zaslouží založit nové vlákno..

Fotku kimmenu dodám později, a poprosím o rady, jak lépe natvarovat atd..

Zatím moc díky :)

Martin
chvost

Zpět na tvarování